Середа, 6 Липня, 2022
Додому ПрогнозПрогноз економіки Прогноз економіки України на 2021-2022 роки

Прогноз економіки України на 2021-2022 роки

за ukrop
0 коментар

На глобальному рівні економіка зазнає потрясінь, але українців цікавить дуже важливе питання, які перспективи в України на 2022 рік у цій системі. Криза безсумнівно позначиться на українській економіці, але влада все ж таки знайдуть певні виходи, адже цього року вже були прийняті певні закони та рішення.

Причини світової економічної кризи

Криза була спровокована реакцією влади більшості держав на поширення коронавірусу COVID-19. Саме пандемія порушила на поверхню суттєві проблеми. Економічна ситуація в Україні була на межі, але 2022 року прогнозують експерти деякі «злети». який розкрив на поверхню накопичені проблеми з доларовою ліквідністю у фінансовій системі та борговими проблемами корпорацій.

Наразі криза зі світу переходить із фінансового сектора у стан економіки України. Економіка переживає унікальне поєднання одразу двох шоків – падіння попиту через карантини та зниження пропозиції товарів через зупинку підприємств. Економіка України у 2022 році показує, наскільки порушена логістика. Це накладає великі борги, які були чималими до кризи.

На думку експертів, зростання економіки у 2022 році почнеться не раніше жовтня. Нарівні з цим підвищиться рівень життя українців. Якість влади зміниться. А раціональне використання ресурсів країни надасть нових можливостей для прогресивного розвитку. Незважаючи на всі складнощі цього року, економічній кризі настане кінець за кілька років.

Сполучені Штати надають Україні додаткову пряму фінансову допомогу у розмірі $500 млн. Про це повідомив президент США Джо Байден під час зустрічі із прем’єр-міністром України Денисом Шмигалем та міністром фінансів США Джанет Йеллен. Фінансову підтримку було здійснено цієї весни.

Акції українських компаній продовжують торгуватися на міжнародних біржах і навіть відновили зростання на відміну, скажімо, від паперів російського Ощадбанку, акції якого обвалилися майже в 400 разів.

Про українську інфляцію у 2022 році

До держбюджету потрапила прогнозована інфляція 6,2%, яку заклали депутати для споживачів. НБУ, звичайно, хоче відновити колишній відсоток інфляції до 5%. Але за прогнозом національного банку, позначка нижче 5% не опуститься.

Варто знати! У середньому газ коштуватиме приблизно 450 $ за 1 тис. кубометрів.

Тим часом НБУ зробив підвищення облікової ставки ще один раз цього року після чотирьох попередніх з початку січня 2022 року. Ця ставка відіграє роль як орієнтир для банків або інших організацій, пов’язаних з грошима та кредитами. НБУ наполягає на підвищенні облікової ставки, щоби призупинити зростання інфляції.

Яка ситуація насправді

Реальні економічні темпи зростання ВВП залежать від багатьох речей. Але основна причина – це те, наскільки затягнеться війна в Україні. Важливим є момент, коли почнуть діяти умови мирної угоди, масштабність відновлення країни після воєнних дій та кількість біженців, які планують повернутися на Батьківщину.

Експерти вже встигли оцінити те, наскільки Україна втратила цього року свої підприємства. Цифри приголомшливі – це від 30 до 50% бізнес-структур зазнали фіаско. Нестабільний стан економіки України на сьогоднішній день змусив залишитись більше половини працівників без роботи та матеріальних доходів.

Прогнози з економіки не можуть давати гарантій на стабільність, адже все може різко змінити в гірший бік через масштаб бойових дій на території країни. Також на економіку негативно може вплинути обмеження постачання сировини та газу із РФ. Якщо до Європи поставки газу зупиняться, то обсяги виробництва цього ресурсу на душу населення у 2022 році скоротиться на 2,3 п.п.

Прогноз економіки України на 2021-2022 роки віщує вирішення безлічі питань щодо інфляції. Виявляється, що до кінця 2022 року інфляція знизиться до 7,2%. На початку літа інфляція диктуватиме ціни, які помітно зростуть у різних регіонах України.

Чого українцям чекати у 2022 році

За офіційними даними, мінімальна зарплата цього року становить 6500 гривень. Проте з 1 жовтня 2022 року мінімальний рівень заробітку зросте до 6700 гривень. Зарплата збільшиться на 200 грн. або рівно на 3%. Очікується, що також зросте середня зарплата вже із середини цього літа 2022 року. У держбюджеті на 2022 рік її розмір закладено на рівні 15,3 тисяч гривень. Цей показник є досить реалістичним, адже середня зарплата українця становить до 15 тис. грн.

Пенсійні виплати також збільшуються. З 1 липня цього року збільшиться мінімальна пенсія разом із прожитковим мінімумом для непрацездатних осіб. Люди отримуватимуть замість 1934 грн трохи більше – 2027 грн.

Окрім того, 1 березня відбулася індексація пенсій для різних категорій пенсіонерів. Влада запланувала 12 різних підвищень розмірів пенсій українців. При цьому середньорічний розмір пенсій, як очікується, становитиме понад 4,5 тисячі гривень.

Енергетичний фактор

Рівень інфляції на сьогоднішній день в Україні може суттєво вплинути на питання забезпечення енергоресурсами. Тож українцям чекати у 2022 році, чи подорожчають ціни на комунальні послуги та енергоресури – виявляється, що в контексті майбутніх вільних цін на газ для населення ціни не стануть. На цей процес величезний вплив має Росія. Саме Росія зацікавлена ​​у тому, щоб підвищити ціни на газ та інші енергоресурси у довгостроковому контракті.

Вже скоро можливе підвищення цін на комуналку, особливо з початком нового опалювального сезону 2022 року. Високі ціни на енергоносії не обумовлювалися зростанням тарифікації на комунальні послуги. Раніше висока ставка покривалася механізмами з бюджету та позабюджетних джерел. Швидше за все, такий підхід незабаром почне обговорювати МВФ, адже ця ситуація нестандартна для економіки.

Багато експертів погоджуються з тим, що інфляція в країні залежить від цін на нафту, газ та інших важливих ресурсів. Якщо ціна зросте на ринку Євросоюзу або Росія перестане переправляти газ, це понесе масу проблем для економіки.

Які перспективи очікують на Україну в 2022 році

Економічний прогноз для України може бути повністю позитивним через сьогоднішніх подій. Проте є вихід на думку експертів – виявляється, економіка України, щоби піднятися має стати народною. Іншими словами, у країні може врятувати ситуацію приватна економіка. У кожного активу, кожного клаптика землі мають бути конкретні господарі. Українці самі можуть придумати, що їм виробляти, як вибудовувати відносини між працівниками та наймачами, звідки брати кошти на розвиток та закупівлю обладнання.

Українські біженці за кордоном, які мають навички, у довгостроковій перспективі можуть сприятливо вплинути на економіку у майбутньому. Через підвищені ціни на ресурси: їжу, нафту, газ, сплави економіка буде не зовсім стабільною.

Що чекає на економіку України – способи розвитку

Важливий вплив на економіку має постачання та експорт природного газу протягом усього року. Якщо Україна успішно експортуватиме газ, то в майбутньому економіка не зазнає глобальних потрясінь. Експерти вже прорахували кілька варіантів, як відбуватимуться економічні зміни і, по суті, вони вже почали розвиватися в країні.

Які будуть перспективи у 2022 році Україна:

  1. Перший варіант найбільш щадний, що обіцяє стабільність економіки. Вже зараз перед настанням літа ціни на експортну продукцію ще надто завишні. Проте вартість газу опускатиметься на 30-50%. У вартість газу для громадян приблизно до трьох разів стане нижчою за співвідношенням із ринковою ціною. Нерезиденти будуть зацікавлені у кредитуванні. Економіка за рахунок кредитів іноземців може відновитись, курс при цьому становитиме майже 28,5 грн за $. Українські резерви знизяться до 27 млрд дол., а інфляція протікатиме повільніше і наприкінці цього року її цифра буде такою – 8%.
  2. Ще один сценарій для України, який, можливо, допоможе відновити економіку. За підвищених цін на експортні товари, вартість газу знизиться лише на 5 відсотків. Україну не зачепить сильна економічна криза. Для громадян ціна на газ впаде втричі-вчетверо. Нерезиденти поступово почнуть кредитувати уряд, а курс зросте до 30 грн. за 1$. Інфляція сягне 10%. Газ у масштабному виробництві вироблятиметься на експорт у менших кількостях, ніж раніше.
  3. Ще один варіант розвитку економіки, але дуже небажаний. Експорт товарів падатиме за вартістю на 15-20%, а ціни на газ знизяться на 5%. У 4 рази нижче за ринкову коштуватиме газ для українців. Нерезидентів мало цікавитиме кредитування від України. Вироблення великих обсягів газу піде на спад. Прибуток від експорту відповідно зменшиться. Валюта підніметься до 32 грн за 1$. Інфляція почне зростати до 11%.

Багатьох українців хвилює, що чекає економіку України в найближчому майбутньому – багато хто хоче покращень чи хоча б стабільності. Експерти вже спрогнозували, що у всіх трьох сценаріях розвитку економіки уряд стримає інфляцію житлово-комунальних послуг.

Висновок

Світова економічна ситуація повністю вийшла за межі рецесії. Усі проблеми спершу були через пандемію коронавірусу. Показники держборгу зараз досить високі. Центральні банки поставили високі ставки за відсотками. Ціна обслуговування суверенного боргу зростає, як та її загальна вартість. Україна ще не оговталася від пандемії, і військові події лише посилюють економіку.

Вам також може сподобатися

Залишити коментар