Четвер, 28 Березня, 2024
Головна Світ Звичайні токсини можуть завдати шкоди печінці

Звичайні токсини можуть завдати шкоди печінці

Viktoriya
0 коментар
Фото Adobe Stock

Речовини, що імітують гормони, такі як бісфенол А та фталати, пошкоджують печінку у вищих концентраціях, показують експерименти на мишах. В органі, серед ін тригліцериди та холестерин накопичувалися, клітини гинули, а рівень глюкози в крові підвищувався.

Як попереджають вчені з корейського Університету Чунг-Ангз, у міру розвитку цивілізації ми все більше піддаємося впливу сполук, що порушують роботу ендокринної системи (EDC). До них відносяться, наприклад, бісфенол А (BPA) або фталати – хімічні речовини, які використовуються в пластикових виробах, банках, ліках і косметиці.

Згадані BPA і фталати нагадують стероїдні гормони і тому можуть перешкоджати їх функціонуванню. Одним з органів, на який вони можуть сильно впливати, є печінка, яка намагається перетворити їх на нетоксичні водорозчинні сполуки, які пізніше виводяться нирками.

Однак це перетворення не є безкоштовним – воно виробляє реактивні молекули, які можуть пошкодити клітини.

Дослідження на тваринах і людях вже показали кореляцію між впливом різних EDC і дисфункцією печінки. Однак реальні умови, за яких на орган можуть одночасно впливати різні, потенційно шкідливі речовини, не перевірені, підкреслюють дослідники з Кореї. Тож вони перевірили одночасний вплив бісфенолу А та семи різних фталатів на функцію печінки мишей та їх метаболізм. «Ми встановили комбінований вплив різних EDC за сценарієм, який відображає реальний ризик», — каже проф. Мен-Геол Пан.

Ні окремі речовини, ні їх суміші не мали вираженого ефекту, якщо їх концентрації не перевищували прийнятих стандартів впливу на людину. Це оптимістичні новини.

Однак дослідник і його команда також перевірили роботу перевищення норми в 25, 250 і 2500 разів. «Спільний вплив EDC може підвищити рівень поглинених речовин цього типу та мати значний вплив на здоров’я», – попереджає проф. Панг.

Перевищення допустимої добової концентрації в 25 разів давало чіткі результати. Вчені помітили збільшення ваги печінки, накопичення в ній ліпідів, тригліцеридів і холестерину, підвищення рівня глюкози в крові. Вони припускають, що вплив токсичних речовин активував гени, пов’язані з виробництвом і транспортуванням глюкози, що зрештою вплинуло на здоров’я печінки.

Крім того, в крові гризунів також можна було виявити більш високі рівні ферментів, що вказують на пошкодження печінки, а також речовини, що вказують на підвищений ризик стеатозу і, в довгостроковій перспективі, фіброзу. Більше накопичення жиру в органі вже спричиняло загибель клітин печінки. Також з’явилися маркери окислювального стресу та ознаки пов’язаної з ним смерті клітин.

«У нашому дослідженні ми намагалися змінити традиційний підхід до токсикологічних досліджень. Ми сподіваємося, що це матиме значний вплив на відповідні правила та здоров’я населення», – наголошує автор дослідження.

Більше інформації: (PAP)

Марек Матач

мат / agt /

Фото Adobe Stock

Вам також може сподобатися

Залишити коментар

logo-white-pm01b2b7nunhv7th1h0wv9paqywf0y9jkmr1fsjdd2

MyUkraina – найсвіжіщі новини України і всього світу на кожен день. Хочете бути в курсі всіх подій – підписуйтесь і будьте за нами!!!


Notice: Функцію WP_Object_Cache::add було викликано неправильно. Cache key must not be an empty string. Будь ласка, перегляньте Виправлення помилок у WordPress для більш детальної інформації. (Це повідомлення додане у версії 6.1.0.) in /home2/rikcomua/domains/myukraina.com.ua/wp-includes/functions.php on line 6031

©2022 MyUkraina.com.ua, Медіа-компанія – усі права захищено.

Цей веб-сайт використовує файли cookie для покращення вашого досвіду. Ми будемо вважати, що ви з цим узгоджені, але ви можете відмовитися, якщо хочете. Прийняти Детальніше

Політика конфіденційності та файлів cookie