Додому Світ Присутність літніх людей має еволюційну перевагу

Присутність літніх людей має еволюційну перевагу

за Viktoriya
0 коментар
джерело: Adobe Stock

Тривале пострепродуктивне життя є скоріше винятком, ніж правилом серед тварин. Однак виявилося, що у людей довга старість пов’язана з еволюційними перевагами, описують вчені в журналі PNAS.

Передача генів нащадкам є одним із найважливіших завдань, які виконують живі організми. Статевий відбір, у свою чергу, є одним із найважливіших механізмів еволюції. Тому, як правило, старість у тварин, коли знижується здатність до розмноження, короткочасна. Люди є одним із небагатьох винятків.

Роками вчені розмірковували над тим, як пояснити існування тривалої старості у людського роду з точки зору еволюції. Іншими словами, які еволюційні переваги мати літніх людей. Передбачається, що певне явище еволюціонувало, оскільки його присутність принесла користь виду.

«З точки зору природного відбору, довгі роки життя після менопаузи є загадкою», — описує антрополог професор Майкл Гурвен з Каліфорнійського університету в Санта-Барбарі (США).

Вона додає, що зв’язок між здатністю індивіда до розмноження та очікуваною тривалістю життя дуже чіткий, наприклад, у наших найближчих еволюційних родичів, шимпанзе. Тим часом у нашого виду жінки можуть жити десятиліттями після менопаузи. «Це не просто кілька додаткових років даних, це ціла фаза пост-продакшну життя», — описує він.

На це питання спробували відповісти Гурвен і популяційний еколог Разіель Девісон. Вони звернулися, серед іншого, до т. зв Бабусина гіпотеза, згідно з якою бабусі допомагають своїм онукам, тим самим збільшуючи їхні шанси на виживання, а отже, опосередковано передаючи їм власні гени. Завдяки пільзі в догляді мами можуть мати більше дітей. Це було б своєрідне непряме відтворення.

Дослідники досліджували корінний народ цімане Південної Америки, зокрема те, як люди похилого віку допомагають своїй громаді забезпечувати їжею.

«Проходить два десятиліття після народження людини, перш ніж вона виробляє більше їжі, ніж споживає», — пишуть дослідники. Їхні підрахунки показують, що, крім дорослих, надлишок їжі виробляють і літні люди. Це, в свою чергу, призводить до збільшення кількості дітей у групі.

Проте з віком продуктивність падає, і це стосується людей у ​​віці за сімдесят. У цьому випадку описана вище модель перестає працювати. Проте вчені підкреслюють, що виробництво їжі – це ще не все. Тривале дитинство у людей також пов’язане з більш тривалим процесом навчання та соціалізації. У цьому випадку старші відіграють незамінну роль, тим більше, що батьки можуть бути занадто зайняті іншими обов’язками.

Вчені додають, що людське довголіття – це історія взаємної співпраці, підтримки молоді старшими і навпаки. Довге дитинство, а отже потреба додаткової батьківської підтримки з боку бабусь і дідусів дозволили навчитися складніших речей. Людство інвестувало саме в таку стратегію. У шимпанзе, наприклад, його немає. Молоді шимпанзе можуть знаходити їжу навіть у віці до п’яти років, але вони покладаються на дуже прості стратегії. Також немає бабусь, які дивляться своїх онуків.

«Настав час серйозно подумати про те, як відновити зв’язок поколінь і використати частину мудрості та знань, які можуть запропонувати літні люди», — заохочують дослідники.

Детальніше: (PAP)

krx / ekr /

джерело: Adobe Stock

Вам також може сподобатися

Залишити коментар

logo-white-pqxp4ozca91cxxdux5475ksefrs6ifc1yhm7zn47l2

MyUkraina – найсвіжіщі новини України і всього світу на кожен день. Хочете бути в курсі всіх подій – підписуйтесь і будьте за нами!!!

©2022 MyUkraina.com.ua, Медіа-компанія – усі права захищено.

Цей веб-сайт використовує файли cookie для покращення вашого досвіду. Ми будемо вважати, що ви з цим узгоджені, але ви можете відмовитися, якщо хочете. Прийняти Детальніше

Політика конфіденційності та файлів cookie