Додому Світ Помер Джеймс Лавлок, вчений і творець гіпотези Геї

Помер Джеймс Лавлок, вчений і творець гіпотези Геї

за Viktoriya
0 коментар
Початковим завантажувачем був Бруно Комбі з англійської Вікіпедії - перенесено до Commons з en.wikipedia., CC BY-SA 1.0

Помер Джеймс Лавлок, натураліст, винахідник, пропагандист кліматичних досліджень, творець знаменитої гіпотези Геї.

Він був активним до кінця свого життя, даючи інтерв’ю та гуляючи узбережжям біля свого будинку в Дорсеті, південна Англія. Його здоров’я погіршилося через падіння, яке сталося півроку тому. Він помер у вівторок, 26 липня, у свій 103-й день народження, в оточенні своєї родини, дружини Саллі та чотирьох дітей.

«Світ знав його як піонера науки, кліматичного пророка та засновника теорії Геї. Для нас він був люблячим чоловіком, чудовим батьком, з необмеженою цікавістю до світу, пустотливим почуттям гумору та пристрастю до природи”, – йдеться в повідомленні сім’ї.

Джеймс Лавлок (26.07.1919 — 26.07.2022) прославився як творець т.зв. Гіпотеза Геї (Гея — грецька богиня Землі), що життя на Землі створює саморегулюючу систему, яка прагне підтримувати життя. Свою гіпотезу він виклав у книзі 1989 року під назвою «Gaia: Новий погляд на життя на Землі» (польське видання: «Gaja. Новий погляд на життя на Землі», переклад М. Ришкевича, видавництво Prószyński i S-ka, Варшава 2003).

Лавлок народився в Лондоні. Вивчав хімію, медицину та біофізику у Великій Британії та США. У 1948 р. захистив докторський ступінь з медицини (Лондонська школа гігієни та тропічної медицини). в американських університетах Єль і Гарвард. На початку 1960-х років він брав участь у розробці приладів для вимірювання складу атмосфери для марсіанських місій НАСА (програма «Вікінг»).

Наприкінці 1960-х років вона виявила надмірну присутність фреонів в атмосфері Землі, що надихнуло вчених на дослідження руйнівної дії фреонів на озон і створення т.зв. «Озонова діра» (Ш. Роуленд, М. Моліна і П. Крутцен отримали Нобелівську премію 1995 р. за ці дослідження). Він популяризував наукові дослідження, застерігав від катастрофічних наслідків зміни клімату та забруднення навколишнього середовища, втрати біорізноманіття та впливу зміни клімату на суспільство (зокрема міграції).

Його гіпотеза Gaia, розроблена спільно з американським мікробіологом Лінн Маргуліс, припускає, що біосфера є своєрідною системою (за аналогією з кібернетичними системами), яка працює як єдине ціле, взаємодіючи з неживою природою (атмосферою, гірськими породами тощо). Отриманий позитивний зворотний зв’язок призводить до підтримки та розвитку оптимальних умов для функціонування життя на Землі.

У цій теорії передбачається, що кожен елемент біосфери функціонує як частина цілого, і що життя на Землі єдине (як один організм). Спільна мета цього «організму» — продовжувати. Відповідно до цієї теорії, наприклад, саме біосфера створила атмосферу певного складу, що, у свою чергу, забезпечило подальший розвиток біосфери. Іншими словами, біосфера є не пасивним, а активним елементом, який співстворює умови для існування життя.

Згідно з гіпотезою Геї, великі природні катаклізми, такі як землетруси, вулканічні процеси та падіння астероїдів, можуть тимчасово порушити стабільність біосфери. Незважаючи на ці збурення, біосфера відновлюється, створюючи нові екосистеми, які залишаються в стані рівноваги.

Гіпотеза Лавлока надихнула багато наукових досліджень, а також розвиток екологічної етики. Його також критикували деякі вчені, наприклад еволюціоністи (зокрема Річард Докінз), які показали, що еволюція організмів базується на їх адаптації до умов середовища. З появою кисню в атмосфері Землі розвинулися організми, які використовують кисень як джерело енергії, таким чином організми пристосувалися до навколишнього середовища.

Незважаючи на цю критику та інші сумніви, гіпотеза Геї надихнула вчених сприймати життя на Землі як одну спільну екосистему, в якій окремі, іноді просторово віддалені елементи, взаємозалежні. Ця перспектива виявляється особливо важливою в часи глобальної кліматичної катастрофи.

Гіпотеза Геї також залишила відбиток на масовій культурі. У Польщі гурт Łąki Łan має пісню під назвою Лавлок. (PAP)

krx / zan /

Початковим завантажувачем був Бруно Комбі з англійської Вікіпедії - перенесено до Commons з en.wikipedia., CC BY-SA 1.0

Вам також може сподобатися

Залишити коментар

logo-white-pqxp4ozca91cxxdux5475ksefrs6ifc1yhm7zn47l2

MyUkraina – найсвіжіщі новини України і всього світу на кожен день. Хочете бути в курсі всіх подій – підписуйтесь і будьте за нами!!!

©2022 MyUkraina.com.ua, Медіа-компанія – усі права захищено.

Цей веб-сайт використовує файли cookie для покращення вашого досвіду. Ми будемо вважати, що ви з цим узгоджені, але ви можете відмовитися, якщо хочете. Прийняти Детальніше

Політика конфіденційності та файлів cookie