Зовнішній борг України на 2020 рік

На найближчі два роки припадає максимальна кількість виплат за зовнішніми борговими зобов’язаннями України. Чинному уряду необхідно повернути практично 10 млрд.доларів США. У Міністерства фінансів на даний момент цих грошей немає, чи очікує країну банкрутство і який державний борг України належить виплачувати?

Президент Украины В.Зеленский

Для розуміння проблеми необхідно розібратися звідки взялася ця сума і чим загрожує це економіці країни, на питання велика це Сума чи ні на тлі боргів сусідів, кому чекають виплати і за якими зобов’язаннями і чи є можливість уникнути оголошення державою дефолту?
Валовий зовнішній борг України на душу населення — це фактично сума, в грошовому еквіваленті яку повинен кожен житель держави, на сьогоднішній день вона прирівнюється до 1800 доларів США на душу населення.

Державні борги України та інших країн

Фінансова регресія 14-15 років і практично вдвічі впала державна валюта, призвела до швидкого зростання позик по відношенню до зовнішнього валового продукту з 40 відсотків у 2013 році до 82% у 2016-м. Вдало проведена політика часткової реструктуризації зовнішніх позик і поступового нарощування темпів зростання макроекономічних показників вдалося зменшити відсоток боргу у порівнянні з країнами Східної Європи. Для порівняння Білорусь і Польща не вийшли за межі в 50% від ВВП країни, а сусідня Румунія мала боргових зобов’язань на 40% від валового продукту.
Варто відзначити що у провідних економічних стратегій в країнах, таких як США або Японія це значення знаходиться на позначці 107 і 236%.

Кому винні і скільки?

Зовнішній борг України на 2020 рік становить, як і гарантовані євробонди на червень 2019-го 76.3 млрд дол. Левова частка припадає на зовнішні позики (приблизно – 60% від загальної суми). У грошовому еквіваленті це приблизно 48 млрд.дол. Що перевищує золотовалютні запаси в 2.7 рази. У цю ж суму входять і 9.7 млрд. гарантованих державних зобов’язань, решта це прямий борг у вигляді єврооблігацій у розмірі 17, 5 млрд, у тому числі цінних паперів на 3 млрд Російський облігацій (за цими євробондами Україна оголосила дефолт).

Сюди ж входять і різні транші від міжнародних валютних організацій (16.7 млрд від США), внутрішні позики у валюті ОВДП.
Отже, багатьох українців хвилює, зовнішній борг України на 2020 рік кому винні жителі, перед якими країнами зобов’язання? При детальному розгляді цих боргів варто відзначити що далеко не всі з позик йшли до державного бюджету, 6.9 млрд припадати на прямі позики у Міжнародного Валютного фонду НБУ де гарантією виступає золотовалютний фонд держави що в свою чергу створює ризики для всієї фінансової системи країни.

 

 

 

Чому зростає держборг?

Наприкінці першого півріччя державний і гарантовані борги України зросли на 2,6% або 2,05 млрд.дол. До 82.5 млрд. у той же час варто відзначити і зменшення боргових зобов’язань в національній валюті на 2% або на 36 млрд гривень до позначки в 2.05 трлн. грн. про що свідчать дані Міністерства фінансів країни.

За підсумками першого півріччя прямі борги країни перебували на позначці 1.81 трлн. грн. або 88% від суми всіх зобов’язань.
Зобов’язання країни налічували 256 млрд грн (12.5% від усієї суми) або державний борг України зріс на 2020 рік у доларах і становить 10.20 млрд дол.

Як відзвітувала Національна Рахункова палата державний бюджет недоотримав близько 9 млрд гривень через зміцнення «дерев’яних».
В середині року за даними статистики державний борг збільшився на 2.6% і склав 2,2 трлн. грн.

Цього року Україні чекають виплати в розмірі 419 млрд грн або приблизно 16 млрд в доларі.

Всі виплати проходять за затвердженою в січні 2019 року програмою управління державним боргом, для цього розроблений і прийнятий Кабінетом Міністрів зовнішній борг України на 2020 рік графік погашення.

Тарифные разряды в Украине в 2020 году

У чому основна проблема з держборгом?

Загальна сума державного боргу по відношенню до валового продукту важливий але не єдиний показник стану економіки країни, як вже було описано вище деякі країни-лідери за рівнем життя мають досить значні зовнішні борги. Виходячи з цього при оцінці стану економіки слід не забувати і про такі показники як боргова структура, графіки виплат. І якраз в цьому і криється основна загроза для економіки України що на найближчі кілька років країні необхідно погасити левову частку цих зобов’язань з держбюджету.

За оцінками фінансових організацій пікові максимальні виплати припадають на 2019-2020 рік і налічують близько 13-14 млрд ( у розрахунку враховуються зобов’язання по ОГВЗ, але без боргів НБУ перед МВФ.

Для порівняння в 2019 році більша частина виплат склали Розрахунки по ОГВЗ які були перекриті за рахунок випуску нових боргових зобов’язань у вигляді облігацій для внутрішнього ринку, то на 2020 рік 75% всіх виплат припадає на погашення за зовнішніми позиками (4.5 млрд.грн.).

Як відомо публічних з джерел організації кредитори наполягають на формуванні та виконанні непопулярних рішень і невідомо чи піде на це чинний уряд, а внутрішні ресурси у вигляді облігацій ОГВЗ обмежені внутрішньою вільною ліквідністю банківської системи щодо національної та іноземної валюти.

Схема выплат госдолга

Де українцям взяти гроші?

Найважливіше завдання, яке поставила перед собою нова влада — це розрахуватися з кредиторами, вивести країну з боргових зобов’язань. Для цього необхідно розробити стратегію, де взяти Фінанси.
Перше що можна зробити в ситуації, що склалася — це запустити механізм рефінансування, простою мовою це взяти гроші під менший відсоток з більш тривалим терміном погашення і закрити старі боргові зобов’язання. Так як Україна не має достатніх внутрішніх ресурсів доведеться звертатися до міжнародних організацій, наприклад МВФ, співпраця з цією організацією дозволило б зміцнити кредитні рейтинги держави і отримати доступ до більш дешевого кредитування від Євросоюзу і Світового банку. Крім усього це дозволило б Україні запустити новий випуск євробондів і залучити додаткову валюту в країну.

Другим кроком є застосування валюти, Так Уряд країни оцінив залишки валютних фондів в 3 млрд доларів. За оцінкою експертів, до середини минулого року сума стала менше, хоча навіть початкової суми було недостатньо для виконання всіх виплат.

Третій варіант-покупка «іноземних грошей» за українську національну валюту, і найкраще в Нацбанку. Але це досить непроста схема, адже від можновладців потрібно забезпечити чималу кількість вільної гривні на внутрішньому ринку, а інші резиденти угоди, на сьогоднішній день не мають бажання виконувати інвестиції в облігаціях на довгі періоди.

Оптимальний варіант для країни-віддати борг України МВФ та іншим міжнародним кредиторам і крім цього виконати всі зобов’язання перед МВФ:

  • Грамотно обробляти отримані транші.
  • Донести до народу модернізовану схему розрахунку тарифів.
  • Підвищити статистику бюджету.

Чи можливий дефолт?

У разі настання дефолту і обвалу українського ринку будуть закриті всі іноземні платформи, що в свою чергу спровокує застій економічного майбутнього. На 2020 рік заплановано масштабне погашення за кредитами, яке дасть направлення на плідну геополітичну співпрацю з розвиненими європейськими державами.
Міністерство фінансів видає на внутрішній ринок достатню (і навіть більше) кількість облігацій внутрішньої позики, для чого формуються Аукціони, спрямовані на їх залучення. У майбутньому це вирішить наступні завдання:

  • Базове завдання-фінансове відшкодування тіла позик, за якими підходить період виплати.
  • Додаткове завдання-проведення фінансування дефіциту нацвалюти, хоча аналітики стверджують, що цей хід є заміщення одного боргу іншим.

Основне завдання на сьогоднішній момент отримати довгі позики під маленькі процентні ставки (не більше 10%). Українській владі необхідно постаратися не допустити дефолт, адже реструктуризація і дефолт можуть лише погіршити фінансове навантаження на країну. Надалі це може спровокувати девальвацію української національної та іноземної валюти і привести до несприятливих наслідків в цілому.

Добавить комментарий