Яким буде бюджет України на 2021 рік?

Державний бюджет є найважливішим фінансовим документом будь-якої країни. У ньому описуються не тільки всі доходи держави, але ще і витрати, виплати, кредитні зобов’язання і багато іншого.

Держбюдет України на 2021 рік

У більшості випадків планування бюджету на прийдешній рік починається десь за 6-8 місяців до його настання. Це робиться для того, щоб максимально якісно скласти цей фінансовий документ і врахувати в ньому всілякі нюанси.

Завдяки своєчасному плануванню, яким займався уряд, вже зараз можна дізнатися, яким буде бюджет України на 2021 рік в цифрах і які зміни передбачаються в країні.

Останні зміни в плануванні бюджету

Як і раніше, бюджет держави планувався на основі прогнозу від фахівців в області економіки і з урахуванням показників Міністерства соцполітики. Ось тільки влада вирішила розробляти бюджетний документ не на рік, а на цілих три роки. Це називається середньостроковим бюджетним плануванням. Саме такі дані були надані прем’єр-міністром України Олексієм Гончаруком.

Перехід на таке планування був здійснений через великі борги, які країна повинна виплатити найближчим часом. Політики хочуть, щоб боргове навантаження поступово знижувалося, даючи більше можливостей правильно розподіляти бюджет. Як показує практика інших країн, середньострокове планування є більш популярним і безпечним варіантом, адже воно дозволяє враховувати безліч факторів і ризиків.

Доходи до держбюджету

А ще текст бюджету України на 2021 рік передбачає, що загальні виплати за державним боргом складуть орієнтовно 600 мільярдів гривень. У той же час очікується, що дефіцит бюджету складе 7,5% ВВП, але незабаром цей дефіцит повинен стати набагато менше.

Чого чекають від економіки країни в 2021 році?

Опублікований владою бюджет України на 2021 рік у доларах США показує, що цього року політики чекають економічного стрибка. Згідно зі словами прем’єр-міністра, 2020 виступав певним плацдармом для підготовки. У той же час в 2021 економіка повинна запуститися на всю силу, очікується, що з’явиться величезна кількість нових робочих місць, будуть організовуватися нові виробництва.

Також на 2021 рік заплановані серйозні нововведення, наприклад, впровадження сучасних баз даних, які дозволять отримувати і обробляти інформацію про населення, послуги, що надаються і не тільки.

Позитивний прогноз для економіки, схвалений Кабміном, передбачає, що ВВП в 2021 році виросте як мінімум на 5,5%, а в 2022 вже на цілих 6,5%. У той же час курс долара повинен знизитися до 23,9 гривень і продовжувати знижуватися надалі. Правда, багато експертів вважають такі прогнози занадто оптимістичними і кажуть, що той же долар виросте мінімум до 30 гривень, а економіка ще довгий час буде перебувати в занепаді.

Скільки виділять на сферу безпеки і оборони?

Новий закон Про бюджет України поки не містить будь-яких відкритих і остаточних даних, тому що найближчим часом ще можуть бути внесені деякі поправки в проект бюджету. Однак приблизні суми фінансування тих чи інших сфер вже давно відомі. Таким чином, на сферу безпеки і оборони планується виділити ще більше грошей, ніж минулого року.

Видатки держбюджету на 2021 рік

Якщо в 2020 було виділено 136 мільярдів, то в цьому році політики хочуть підняти планку до 140. Це в обов’язковому порядку позначиться на заробітних платах всіх військових, вони будуть трохи підняті. В основному кошти планується направити на закупівлю озброєння і військової техніки, а також на виробництво боєприпасів.

Що буде зі сферою медицини?

Фінансування медичної сфери також буде збільшено. Через події 2020 року медицина тепер отримує набагато більше уваги, ніж раніше. Влада всерйоз взялися за компенсування лікування серйозних захворювань, наприклад, інсульту та інфаркту.

Також буде проводитися закупівля медичного обладнання, планується серйозно збільшити автопарк і провести переатестацію співробітників медичних установ. Не так давно влада заявляла, що планує виділити на медицину десь в півтора рази більше коштів.

Соціальні гарантії

Соціальні виплати в бюджеті України теж вказані лише приблизно, адже вони можуть коригуватися до остаточного прийняття проекту бюджету. Але, швидше за все, цього не станеться.

У 2021 році прожитковий мінімум на початок року складе 2189 Гривень в середньому. Якщо точніше, то для працездатних громадян прожитковий мінімум становитиме 2270 гривень, а для дітей – 1921 гривню. Заплановано два традиційних зростання цієї соціальної виплати. У серпні прожитковий мінімум підніметься в середньому до 2288 гривень, а вже в грудні влада хоче збільшити його до 2358 гривень. Це, а також багато інших змін повинні в обов’язковому порядку позначитися на забезпеченості громадян.

Що стосується мінімальної заробітної плати, то вона теж не стоїть на місці. Незважаючи на величезний стрибок в 2020 році, мінімалка в цей раз виросте лише на 6%, а точніше до показника в 5003 гривні. Приблизно таке ж зростання очікується і в 2022 році-мінімальна зарплата складе 5290 гривень.

В результаті оприлюднення цих цифр вже встиг з’явитися прогноз щодо середньої заробітної плати українця. Економісти постаралися врахувати не тільки соціальні виплати в держбюджеті України, а й ряд інших факторів, але прогноз все ж є досить оптимістичним.

Звичайно, у цього прогнозу є як прихильники, так і противники. Ось тільки деякі фахівці наполягають, що його цілком легко можна здійснити, потрібно лише докласти максимум зусиль.

Пенсії в бюджеті України на 2021 рік заплановані в більшому розмірі, відповідно до зростання прожиткового мінімуму. Правда, зростання пенсійних виплат очікується не такий вже й великий, але зміни будуть систематичними.

Що буде з освітньою сферою?

Освіта нечасто отримує сильно збільшене фінансування, в цьому році очікується не така вже й велика надбавка. Найбільше грошей піде на школи, а саме на перенавчання педагогів, модернізацію шкільної програми і не тільки.

Очікується, що загалом на шкільні питання буде виділено близько 5 мільярдів гривень. Профтехучилища отримають значно менше, близько 300 мільйонів гривень. Як і минулого року, влада хоче виділити гроші на підтримку молодих вчителів, стаж яких не дотягує до 10 років. Це робиться для того, щоб підняти загальний дохід молодих вчителів і зробити професію престижніше, а також залучити працівників в сільські школи.

Культурна сфера

Що стосується сфери культури, то в 2021 році на неї планується виділити як мінімум 6 мільярдів гривень в цілому. Велика ставка робиться на туристичний потенціал і в цілому на розвиток турбізнесу. Таке рішення було прийнято після того, як пандемія 2020 року привела дану сферу в занепад.

Орієнтовний обсяг фінансування турбізнесу складе 300 мільйонів гривень. Також вдруге за весь час була закладена програма мобільності молоді, на яку планується виділити понад 500 мільйонів гривень. В іншому ж сфера залишиться без якихось особливих змін в плані розподілу грошей.

Добавить комментарий