Які перспективи в України на 2021 рік?

З новим президентом і новим «курсом країни» Україна рухається «семимильними кроками» до поліпшення життя, відбудови інфраструктури та викорінення корупції, олігархату. Це не може не відбитися на економіці країни.

Отже, які ж прогнози дають українські та західні експерти, які перспективи в України на 2021 рік? Це особливо актуально після світової кризи, значного скорочення робочих місць і реальних можливостей відновлення країни.

Які перспективи в України на 2021 рік

Загальні відомості

Багато вітчизняних і зарубіжних аналітиків вже прорахували рівень зміни ВВП України, і на 2021 рік він складе 5,6%, але протягом року він буде збільшуватися до показника – 7%. Зростання економіки в 2021 році і ВВП більше 5% буде обумовлений не тільки внутрішніми факторами, а й підвищенням зовнішнього попиту.

Після світової кризи, викликаної пандемією в 2020 році Європейська і вітчизняна економіка потихеньку починає реанімуватися, експорт українських товарів, виробництва поступово починає відновлюватися і навіть збільшуватися. Це стало можливим завдяки злагодженій роботі команди офісу президента, постійним зустрічам і переговорам з партнерами. Все це сприятиме зростанню вітчизняного експорту в 2022 році.

Також світові економісти прогнозують не тільки нарощування можливостей, як до пандемії, а й істотне зростання в 4-му кварталі роздрібних продажів.

Станом минулих років зниження показника ВВП регулювалося значним скороченням інвестиційного портфеля ззовні, а також зниження запасів. У J. P. Morgan повідомляють чого українцям чекати в 2021 році – так в 2022 році ситуація в багатьох сферах економічного життя України істотно покращитися, що зумовить зростання ВВП. Так, за словами вітчизняних аналітиків буде відскік інвестиційного портфеля на 30%, після того, як пройде спад на 24%. Це виведе “економічну лінію” на рівень докризового стану. Безсумнівно “зовнішні вливання” поповнять українські запаси і додадуть економіці нових сил і додатковий стимул до зростання в 2022 році.

Економіка в цифрах

Вже на початку літнього періоду поточного року МВФ оновив прогноз економіки України на 2020-2022 роки, за результатами зведених звітів світовий ВВП буде триматися на рівні 4,4%, але реальна цифра може знизитися до 3,5%. У зв’язку з цим цифри в світі також були відкориговані, так для світової економіки передбачене зростання до 6% і пізніше знизиться дана тенденція до 4% до кінця 2022 року. Ці дані відрізняються від початкових прорахунків на 0,8% і 0,2% відповідно.

Які перспективи в України

Отже, що чекає економіку України на поточний рік? Щодо України також були зроблені економічні заяви, Фонд дає припущення на 2021 рік в сумі 3% в Жовтневому звіті, при цьому до середини 2022 року збільшення складе 3,4%.

Крім цього у звіті є стаття прогнозів щодо інфляції та безробіття в Україні в 2021 році. Прогнози регламентують зростання цін на 7,9% на поточний рік і до 6,8% підвищення до 2022 року. Безробіття також буде досить висока, наприклад, за прогнозами МВФ в 2021 році вона складе 8,6% і в 2022 році – до 8,4%. Звичайно, ці цифри не зрівнятися з рівнем безробіття в рік після короновірусної пандемії, але, тим не менш, на 2021 рік вони також високі.

Пом’якшення пов’язані не тільки з тим, що багато підприємств «знову відкрилися», але і з тим, що відбулася адаптація світової та української економіки до нових реалій роботи, перехід на онлайн режим, оформлення покупок через доставки і т. д.

Також після того, як багато підприємців стали “бунтувати” проти існуючих обмежень роботи, а скарбниця держави в минулому році не дорахувалася великої кількості «вливань» від оподатковування малого і середнього бізнесу, економічна ситуація в Україні виводиться владою з «кризової ями» – була розроблена спеціальна фіскальна підтримка.

За оцінкою українських експертів в найближчій перспективі істотне зростання складе максимум 3,3%. Цей показник, що відображає прогнозований збиток, після зниження обсягів виробництва і робочих місць по всій країні, а також щорічних супутніх факторів, які не пов’язані з поширенням вірусу. До таких можна віднести природне старіння, повільне зростання робочої сили, відтік молоді в європейські країни і т. д.

Цікаво! На думку фахівців МВФ в 2021 році наслідки для країни та інших держав будуть набагато «простіше», ніж наслідки загального «падіння» 2008 року. Також західні аналітики повідомляють, що країни з низьким показником доходу і тільки «зароджуються» напрямками економіки відчують сильний удар і значні втрати в 2021 і 2022 році.

Майбутнє

Зростання внутрішнього продукту України в поточний момент за словами представників фонду складе в середньому 3-5%. Це цифри з урахуванням того, що в 2020 році країна може знизити деякі суми від локдаунів.

Стан економіки і базових показників за останні періоди регламентує деяке уповільнення зростання і розвитку:

  • Результати з роздрібної торгівлі зросли на більш, ніж 7,5%;
  • Будівельні роботи набирають потужність на 3%;
  • Промисловість набирає швидкість на 6,5%;
  • Енергоспоживання знизилося у фізосіб на 3,6%, у юросіб до 4,5%;
  • Обсяги перевезень по країні скоротилися на мінімум 11,5%, робота залізничного транспорту знизилася на більш, ніж на 3%.
Перспективи в України

Які будуть перспективи в 2021 році в України 2021 року було очевидно вже в кінці 2020 року, за підсумками економічного звіту 3-го кварталу. На момент складання звіту зменшення показника внутрішнього валового продукту відбулося на 3,5%, в порівняння з показником в 11,4% за підсумками 2-го кварталу.

Цікаво, що зниження економічних показників відбулося не тільки в Україні, але і в інших державах світу, падіння економіки відрізняється рівнем «строгості» заходів і потужності. Вітчизняні політики і нардепи вже дали прогноз на 2021 рік в 3-му кварталі на 3,6%, багато країн продемонстрували відскік в економіці, але в ПАР найбільш вражаючі підсумки – рекордний спад економічних показників до 52% у 2-му кварталі і 66% в 3-му кварталі.

Але вже з середини 2021 року ситуація світової економіки буде поліпшуватися, діапазон макроекономічних показників по країнах буде варіюватися від 1.5% до 6%.

Практично всі світові партнери мають несприятливі прогнози для України на 2021 рік, найпесимістичніший пропонує Світовий Банк. Європейський банк розвитку також дає не самі обнадійливі прогнози для української економіки. Лише МВФ дали прогноз про збільшення ВВП до 3%, хоча вітчизняні аналітики стверджують, що зростання буде до 6%.

Відновлення української економіки

Економіка України в 2021 році буде змінюватися, цей час названо аналітиками «періодом відновлення економіки», і навіть не дивлячись на нечисленні спалахи короновірусу в деяких країнах, карантинні обмеження, в кінці 2-го і початку 3-го кварталів країни почнуть відновлюватися.

За даними Міністерства економіки України Перші два квартали будуть досить складними, також не можна забувати, що повноцінно в Україні буде стартувати вакцинація з другого кварталу 2021 року, а значить не виключено, що будуть введені додаткові локдауни, які не можуть не відбитися на економіці країни.

МВФ також дали прогноз з поправкою на епідеміологічну ситуацію, так оціночно зростання може скласти не більше 3,9%. Але, при цьому Мінфін буде зберігати раніше прийняту фіскальну політику, за рахунок чого проявиться невелике пом’якшення, наприклад, допоможе співпраця з МВФ. На кінець 2021 року аналітики дають цілком чіткий економічний прогноз для України – середньорічний курс гривні на рівні 30,3 гривні за 1 долар. Несприятливим моментом буде зниження рівня валютних запасів до показника – 18,6 млрд доларів. Якщо будуть ще локдауни, відтік податків від середнього і малого бізнесу можлива інфляція в розмірі 10,5% до кінця 2021 року.

Але поряд з цим, українська економіка почне повернення до докризових часів в 2021 році, як і очікувалося раніше. Це стане можливим завдяки постійній підтримці і співпраці України і Китаю, при цьому останні продовжують виконувати заходи економічного стимулювання.

Згідно з прогнозами вітчизняних експертів стан економіки України на сьогоднішній день досить нестабільний, особливо це відноситься до НП, бізнес дотримується стратегії «обережний оптимізм», в поточному році планується зростання бізнесу до 60:, до кінця року – 77%.

Добавить комментарий