24 серпня минулого року Україна відзначала 30-річчя своєї незалежності. У березні був прийнятий законопроект №5249. Він пов’язаний з амністією засуджених у кримінальних справах. Поки додаткова інформація з цього питання відсутня, але він постійно обговорюється, в тому числі — в самому уряді. Останні новини про кримінальну амністію в Україні в 2022 році публікуються на постійній основі.

Особливості дії програми
Амністія-це дія, пов’язана зі звільненням осіб, які перебувають у в’язниці за найлегшими звинуваченнями. Термін відбування цього покарання завдяки такій програмі можуть зменшувати частково, або зовсім все знімати.
У чинному законодавстві взагалі не розглядається можливість замінити одне покарання на інше. Амністування-це окремий процес. Іноді він стосується окремої статті, стану здоров’я і пов’язаний з іншими факторами.
Для кожного засудженого в цьому випадку готують окремий указ. При цьому ретельно перевіряють всі матеріали, пов’язані з особистою справою. Тільки після цього організовується кримінальна амністія в Україні.
На що звернути увагу?
Є додаткові умови, характерні для цієї програми:
- На волю хочуть відпустити тих, хто відсидів майже весь термін, кому залишилося близько року або менше.
- З’явиться можливість в 2 рази скоротити час, встановлений судом, якщо злочин не відноситься до особливо тяжких.
- За важкими статтями звільнятимуть тих, хто засуджений вперше. Головна умова-відсидіти половину терміну до моменту, коли буде прийнятий офіційний документ.
- За середньотяжким статтями теж допускають дострокове звільнення для тих, кому призначений термін до 12 років, якщо громадянин вже відсидів не менше половини терміну.
- Якщо ув’язнений відбув 1/4 частини винесеного покарання, документ про амністування їм теж покладено. Головне-щоб стаття не була пов’язана із заподіянням шкоди дітям і згвалтуванням.
- Звільнення точно поширюється на осіб з престарілими батьками від 70 років або якщо батьки оформили інвалідність 1 групи.
- Амністія діє по відношенню до учасників у ліквідації ЧАЕС.
- Те ж саме стосується ветеранів війни та учасників військових дій, тим більше — якщо у них є важкі травми або інвалідність, інші прояви погіршення стану здоров’я.
- Звільнення діє і для ув’язнених з інвалідністю 2,3 групи. Або тих, у кого є офіційний висновок з діагнозом імунодефіциту, онкологічних захворювань, туберкульозу. Амністію оформлять для важко хворих, які не можуть перебувати на території об’єкта без додаткового медичного догляду.
- Амністія актуальна, якщо засуджених позбавили батьківських прав, але у них є неповнолітні діти та інші утриманці.
- Правило зберігається для жінок, які були вагітні в момент, коли суд прийняв рішення.
- Амністія стосуватиметься громадян, які вчинили злочин, не досягнувши повнолітнього віку.
- Розглядати планують заяви від ув’язнених, якщо вони визнані винними в ненавмисних або необережних злочинах, за якими послідувала шкода середньої тяжкості.
- Якщо громадянин не сидить у в’язниці за особливо тяжкими статтями і не вчинив умисного кримінального вчинку-ймовірність звільнення теж підвищується.
З цього списку легко дізнатися, на кого не будуть поширюватися зазначені правила. Але окремо вивчають питання про те, коли набуде чинності кримінальна амністія 2022 року в Україні.
Додаткова інформація про порядок проведення процедури
Якщо ув’язнений потрапляє під дію відразу декількох пунктів про звільнення, то він разом з представниками може вибирати ті підстави, після яких будуть діяти кращі умови.

На іноземних громадян в ув’язненні поширюються міжнародні правові норми. Їх теж можуть звільнити при амністії, але у вирішенні цього питання обов’язково повинен брати участь прокурор. Опікуни або захисники, законні представники повинні бути присутніми, коли мова йде про неповнолітніх.
Головне-щоб бажання самого ув’язненого збігалися з можливостями його юридичних представників. Він повинен підтвердити в письмовому вигляді, що згоден з тим, що відбувається. Тоді кримінальна амністія в Україні на 2022 р проходить без проблем.
Підведення підсумків
Рішення по кожній з амністій розглядається і приймається індивідуально. Головне-облік всіх матеріалів справи. Сюди входять свідчення охоронців і правозахисників. Вони повинні розповісти про те, як поводиться сам ув’язнений, поки відбуває термін. На території європейських держав такі заходи прийнято організовувати кожні півтора-два роки. Не варто боятися після цього ходити по вулиці.
Відпускають зазвичай тільки тих, хто довів, що не представляє небезпеки для оточуючих. Згідно з практикою минулих років, звільнення кількох тисяч ув’язнених ніяк не позначається на стані справ по країні в цілому.