Призов в армію України в 2021 році

Призов в армію України в 2021 році вже стартував і триватиме кілька місяців. 24 канал повідомив, що в нинішньому році українська влада має намір мобілізувати дещо меншу кількість призовників.

Інші джерела повідомляють про масову втечу за кордон чоловіків призовного віку, які не мають наміру віддавати країні Священний обов’язок і виконувати військову повинність. На цьому тлі все частіше лунають патріотичні гасла, наводяться нагадування про те, що буде з ухильниками – штрафи посилили, кримінальну статтю ніхто не скасував.

Призов в армію України в 2021 році

Що відбувається

Повідомлення про те, що весняний призов в армію України в 2021 році вже стартував, незмінно супроводжуються двома згадками – він буде проходити в умовах дотримання всіх карантинних обмежень (Ковід-19 в країні набирає обертів, Україна плавно вийшла на 4 місце в світі по захворюваності і смертності серед населення), але масова вакцинація для призовників проводитися не буде.

На тлі декларативних заяв президента Зеленського прищепити більшу частину населення закупленою вакциною і розсилки у віртуальному просторі пропозицій пройти вакцинацію, кандидатів на службу в армію змусять проходити карантин, але щеплення обіцяють, як потенційну можливість вже за місцем перебування. В Україні призовники не включені в групи підлягають обов’язковій вакцинації незважаючи на те, що в усьому світі в пріоритетних групах знаходяться ув’язнені і військові, що знаходяться у великій кількості на обмеженому просторі.

Весняний призов триватиме з 1 квітня і до середини літа. Після невеликої тактичної перерви стартує осінній призов, який триватиме весь четвертий квартал поточного року (з 1 жовтня і до останнього дня нинішнього року). Влада, на тлі провальних призовних кампаній минулих років (вони почалися з моменту оголошення в. о. президента Турчиновим війни власним територіям), обіцяє численні прерогативи:

 • строкова військова служба буде проходити в частинах і підрозділах, далеких від зони бойових дій, і навіть за власним бажанням строковик не може відправитися в зону АТО;
 • місце проходження служби буде визначатися з урахуванням побажань (правда, обмовляється, що вони можуть не збігатися з вільними місцями в частинах, розташованих на території);
 • називаються точні цифри відправки в Нацгвардію, Держприкордонслужбу і в спеціальну службу транспорту, але половина призовників все одно буде відправлена в ЗСУ (6,5 тис. осіб);
 • антимілітаристи можуть пройти альтернативну службу в несподіваних місцях (хоспіси та ін.), але її тривалість більше, ніж у звичайному випадку.
Призов в армію України

Терміни призову в армію в 2021 році в Україні незмінні ось уже протягом декількох років. Призовна кампанія триває майже півроку, ще два місяці влада займається підготовчим періодом. Підписаний президентом указ № 71/2021 визначає не тільки дати призову 2021, а й дати звільнення строковиків у яких закінчилися терміни проходження військової повинності. Ті, хто був призваний у зв’язку з ситуацією з коронавірусом, будуть звільнені в запас тільки в січні 2022 року.

Нововведення від Зеленського

У нинішньому році відповідь на питання, скільки призов в армію проходить в Україні щорічно, може кардинально змінитися. Україна асигнувала близько 70 мільйонів гривень на проведення призовної кампанії, але на додаток до цього підписаний ЗУ №3535, в якому встановлюються нові правила. В першу чергу, таку можливість розцінюють, як прагнення влади заощадити на строковиках – їм належить, при призові на службу компенсація в 4,5 тис.грн. (як і всі виплати в Україні, вона вимірюється в прожиткових мінімумах – і це два ПМ в розмірі на сьогоднішній день).

У ньому фігурує просто слово резервіст, хоча в законі про військову повинність є уточнення про тих, хто уклав контракт на службу в ЗСУ і після звільнення в запас залишається в резерві. Таке узагальнення (без згадки про контракт) означає можливість призову в першу чергу тих, хто вже проходив військову службу в терміновому порядку і воювали в зоні АТО. Друга черга — це ті, кому вже виповнилося 40 років і більше.

Нові правила призову 2021 прийняті без конкретизації. Приводом може стати будь-яка обставина-нічим не підтверджене рішення про новий фактор агресії, загострення ситуації в зоні АТО, брак фахівців у певній галузі – наприклад, хіміків, артилеристів, комп’ютерників або радіотехніків. Обмежень за кількістю немає, хоча зберігається обмеження максимального терміну призову-півроку. Але зате такі заклики можна проводити в році необмежену кількість разів.

В. Верцнер, майор з армії Ізраїлю заявив, що необхідність прийняття такого закону давно назріла, і в Державі Ізраїль давно працює саме така система.

Зняття обмежень з можливості знову мобілізувати резервістів, означає, що призовний вік в Україні не обмежений. Резервістів можна відправляти як в зону АТО, так і замість тих, хто туди відправляється з територій, що ще належать Україні. Їм, на відміну від строковиків обіцяно збереження робочого місця, пільги при скороченні штатів, безробітним протягом півроку платять мінімалку.

Додаткові бонуси

ЗУ № 3535 передбачає і додаткові прерогативи владі у проведенні політики мілітаризації, про яку вже говорять у багатьох зарубіжних джерелах.

Як не піти в армію України

У ньому є останні новини про призов в армію в Україні, що не залишають приводів для оптимізму різним категоріям громадян України:

 • можливість Генштабу вирішувати необхідність призову резервістів практично в будь-який час, посилаючись просто на оперативну необхідність;
 • збільшення призовного віку (призов будь-якого громадянина після 40, на тій підставі, що він колись проходив службу в армії);
 • перейменування військкоматів у центри комплектування та соцпідтримки (остаточна декомунізація, відмова від ганебної радянської спадщини);
 • надання поліції права відловлювати призовників і резервістів, доставляти їх в перейменовані центри (поліція займалася цим і раніше, але незаконно, а тепер отримала повне право);
 • обов’язкова наявність військового квитка при офіційному працевлаштуванні (на тлі посилення штрафів для роботодавця і працівника за роботу в сірій зоні);
 • значне посилення адміністративних санкцій і нагадування про кримінальну відповідальність не тільки за ухилення від призову, а й за більш дрібні провини, що мають до нього відношення.

До останньої категорії віднесено порушення правил обліку, псування військового квитка або документів з обліку, законодавства про мобілізацію та оборону. Повторне порушення має на увазі ще більше посилення. Для ухильників термін позбавлення волі збільшився, тепер він має на увазі тюремне ув’язнення не від 2-х, а від 3-х років.

Деякі уточнення

Патріотичні сайти стверджують, що термін служби армії за призовом в Україні становить всього 12 місяців, проте в деяких джерелах можна знайти уточнення – рік передбачений для людей з вищою освітою, які отримали ступінь магістра. Для інших строковиків, як і для тих, хто має намір проходити альтернативну службу, тривалість цього періоду – 18 місяців.

Повне звільнення від армії отримують, згідно із законодавством України:

 • непридатні за станом здоров’я (зараз призовні комісії схильні ігнорувати навіть причини, викладені в наказі МОЗ);
 • люди, які отримали військове звання у ВУЗах, на військовій кафедрі (їм теж надсилають повістки);
 • ті, хто служив в армії іншої держави (на підставі нового ЗУ можуть призиватися, як резервісти);
 • контрактники, які вже відслужили два терміни (призов на тій же підставі, що і в попередньому випадку;
 • засуджені (звільнялися і відправлялися в зона АТО ще три роки тому);
 • ті, у кого загинули або стали інвалідами родичі в період проходження служби в армії (для деяких ця обставина стала причиною добровільно відправитися в зону БД).

Весняний призов в армію 2021 року обіцяють не відправляти в зону АТО, хоча вже неодноразово зазначено, що строковиків відправляли не тільки на 2 лінію оборони, а й на передову. Зараз оголошено, що солдати строкової служби складають всього 15% української армії. Аналітики відзначають, що намічені до призову в 2021 році не зіграють істотної ролі в розстановці сил.

Висвітлення заклику

Незрозуміло, чому б владі не виконати багаторазово дається обіцянку перевести всю армію на контрактну основу. Раз вже асигнування на військові витрати були перекинуті навіть з грошей, виділених на освіту і охорону здоров’я.

Призов в армію

Замість цього приймається закон, що розширює положення. Відповідь на запитання-до якого віку призивають до армії в Україні, має відповідь-мало не до Пенсійного. Цей закон посилюють, на тлі перманентно провальних призовних кампаній, відповідальність за ухилення від служби призовників і резервістів. Завідомо неправдиве тріумфальне повідомлення «Слугами народу» про поступовий перехід на контракт (йому ось уже два роки), змінила насильницька мобілізація літніх і молодих.

З поінформованих джерел надходять повідомлення про намір підняти призовний вік в Україні – 30 років замість нинішніх 27. Після того, як в опозиційних виданнях пов’язали збільшення терміну навчання в школі до 12 років і зняття обмежень на заклик в 18-річному віці, стало ясно, що ці дві події мають на увазі неможливість виїхати за кордон або вступити на навчання.

Тепер дає право на відстрочку для всіх випускників шкіл України, які отримують повну середню освіту, робить вступ на подальше навчання-неможливим. А відстрочка від армії в Україні поки передбачена в основному для тих, хто вже проходить навчання у вищих навчальних закладах або в середніх спеціальних.

Є й інші причини, за якими можна отримати додатковий час, перш ніж країна закличе до виконання обов’язку – це важкі сімейні обставини, вагітність дружини, літні непрацездатні батьки, на утриманні маленькі діти або діти-інваліди.

Що слід знати

Колишній начальник Генштабу і. Романенко стверджує, що нестачі в бажаючих відправитися за гроші в зону військових дій в це країні не спостерігається протягом усього особливо періоду, що стартував у березні 2014 року і закріпленого в указі президента «Про часткову мобілізацію». Політика мілітаризації, яку активно проводить Зеленський – це єдиний шанс підняти свій сильно впав рейтинг і увійти в історію в якості не зовсім провального політика.

Однак у цій ситуації вже зрозуміло, що підйом зарплат воюючим на Донбасі за рахунок витрат на охорону здоров’я та освіту – не найкращий вихід із ситуації, посиленої непомірно виросли зовнішнім боргом, відсотками за нього в розмірі чверті від суми і взяттям короткострокових позик з метою погашення вже наявної заборгованості. Не найкращий вихід — і розмови про скасування пенсій, скорочення соціальних виплат. Подальших перспектив у цього проекту, що знаходиться під зовнішнім управлінням, небагато.

Добавить комментарий