Зовнішній борг України на 2021 рік

Ще на початку нинішнього року на сайті МВФ з’явився графік виплат Україною боргу організації, яка надає суми в борг не тільки під відсотки, але і під диктовані зобов’язання по зовнішній і внутрішній стратегії. Суми виглядали переконливо, але проблема не тільки в тому, що віддавати потрібно на чверть більше взятого (тому що відсотки, і тому, що на покриття заборгованості беруться короткострокові позики, де вони ще вище). Зовнішній борг України на 2021 рік в доларах складається і з інших вагомих Сум, впоратися з якими незабаром буде просто неможливо.

Зовнішній борг України на 2021 рік

Борг МВФ

Підрахувати борг України МВФ та іншим міжнародним кредиторам дещо важко, але уявити собі масштаб катастрофи можна за даними, опублікованими в січні поточного року Міжнародним валютним фондом на офіційному сайті організації:

  • тільки в 2021 році Києву належить виплатити близько 1,7 мільярдів доларів.
  • підставою для обчислення суми заборгованості служать спеціальні права запозичення, прив’язані до п’яти світових провідних валют-крім американського долара і валюти єврозони, це ще й гроші Китаю, Японії і Великобританії;
  • старт погашення заборгованостей призначений на останній зимовий місяць, останній термін, коли можна заплатити без додаткових грошових санкцій – 2 листопада поточного року.

Можна скільки завгодно віщати на патріотичних сайтах і в офіційних ЗМІ про багатство природних копалин і поповнення скарбниці за рахунок податків і штрафних надходжень, але у нинішнього уряду просто катастрофічна ситуація з бюджетом.

Бюджет країни: неймовірними зусиллями

Для тих, хто все ще спостерігає за цікавими перипетіями, що відбуваються у Верховній Раді, не секрет, що прийняття держбюджету на поточний рік починалося з бадьорих запевнень про неодмінне підвищення зарплат педагогам, медикам і вихователям ДНЗ, але закінчилося все сумною констатацією спікера про те, що вони не можуть цього зробити. Це не дивно, тому що майже 6% ВВП пішло на закупівлю озброєння за кордоном і підвищення зарплати військовим в зоні АТО.

Як і завжди в таких випадках, вже прийняті закони підпадають за дію ЗУ Про Бюджетний кодекс і стають не обов’язкові. Частина витрат була віднесена на березневі надходження від МВФ, за які вже були зроблені чималі проплати. Як результат шаленої активності-внесення поправок і перегляду проектів, вийшло наступне:

  • бюджет (що не дивно) вийшов дефіцитним;
  • його дефіцит склав 5,5% (по факту-все, що було асигновано на мілітаризацію країни);
  • міжнародна норма дефіциту бюджету становить 3,3%;
  • зростання дефіциту і боргу відбувається ще й тому, що третина бюджету йде тільки на обслуговування боргових зобов’язань.

Щоб заплутати обивателя, наводяться окремі дані на тему гарантований і державний борг України, зовнішній і внутрішній, валовий і ще якийсь, запевняють, що він зменшився в доларах або виріс у гривні, але як би не підносилися дані, реальність сувора.

У квітні НБУ повідомив, що валовий зовнішній борг України на душу населення досяг 81% від ВВП. Щоб доповнити ситуацію, залишається додати, що, скоротивши на соті (або десяті) частки свої заборгованості Кіпру, Віргінським островам і Голландії, Україна збільшила боргові зобов’язання перед Великобританією і деякими іншими країнами. Згідно з вимогами СПЗ, потрібно вказувати суму в п’ятивалютному еквіваленті, але її стандартно приводять в гривнях або в зелених американських доларах – щоб було зрозуміліше.

Зовнішній борг України

Можна скільки завгодно говорити про амортизаційні виплати, погашення довгострокових виплат банками, зменшення боргу на 1,4 мільярда. Все це крапля в морі, тому що за березневими даними зовнішній борг України на 2021 рік становить 120,33 мільярда доларів. А борг перед МВФ — не 9,3, як ще зовсім недавно, а вже 10,2%. Якщо вважати при цьому і борги в Євро-перерахованим вище Нідерландам і деяким не анонсованим кредиторам, то вони збільшилися на 5% за рекордно короткий період.

Що в поточному році

Частота запитів в українському сегменті за зовнішнім боргом Росії, наочно демонструє тенденцію відвернутися від власних несприятливих позицій, втішаючись чужими. Але аналітики впевнені, що немає ніяких підстав порівнювати російське і українське становище. Тема, до того ж, свідомо замовчувалася в квітні після шокуючих березневих повідомлень, в яких з’ясувалося, що, менш, ніж за рік під управлінням Зеленського, державний борг України виріс на 2021 рік в доларах на 25%. Тільки в січні поточного року-на півмільярда в доларовому еквіваленті.

Що платити

Відповісти на питання про терміни погашення українських боргів (при 36,6% від ВВП в той час, як в минуле переддефолтний стан 30% від ВВП вже вважалися катастрофічною цифрою) неможливо. Щоб заповнити дефіцит бюджету і розрахуватися з кредиторами, уряд Зеленського вдається до нових позик, на короткі терміни і під колосальні відсотки. Якщо не брати до уваги деяких просвітів, що з’явилися при професійному управлінні, то поповнення дефіциту бюджету за рахунок кредитів – звичний стан.

Іноді вдавалося виправити становище, урізуючи деякі витрати, але зараз на війну гроші викроюються всіма можливими методами – урізанням соцдопомог, так званими реформами бюджетних структур, супроводжуваними скороченнями робочих місць, відмовою від послуг Укрпошти, що доставляла пенсію безпорадним людям похилого віку і передачі цієї сфери лобійованим банкам.

У деяких об’єктивних джерелах можна знайти інформацію на тему зовнішній борг України на 2021 рік: графік погашення, однак наведені цифри-це вміло сфабриковане відносне благополуччя, оскільки це-виплати тільки по міжнародному валютному фонду:

  • на початку року це було майже п’ять мільярдів доларів, з яких третина – набігли і обумовлені в кредитному договорі відсотки;
  • другий квартал зажадає вже в районі шести мільярдів (більше, ніж очікуваний транш від МВФ, в розрахунку на який планувався бюджет, з них відсотки-трохи менше 2 мільярдів);
  • у листопаді необхідно заплатити 2,32 млрд.дол., з них 706 млн.дол. — це відсотки.

Уряд, за прикладом своїх попередників, прийшовши до влади, відразу відхрестився від боргових зобов’язань, але скорботно констатував, що віддавати їх все ж доведеться. Яценюк, який голосно заявляв, що зніме з українського народу ярмо боргу, за 2 роки виростив його всього на 6 мільярдів.

Починаючи з цього року, доведеться віддавати колосальні суми (раз в 10 більше річного бюджету країни, і тільки через 16 років виплати різко зменшаться).

Віддавати борги, оптимістично налаштовані Мінфін і Уряд України планують з рефінансування і реструктурування, так що, з’ясовувати все про зовнішній борг України на 2021 рік: кому повинні і інші дрібниці, марно. Протягом часу до 2037 року, коли потрібно буде віддавати якихось 30 млрд.гривень, борг ще неодноразово буде переданий, частково виплачений за допомогою термінових позик, викуплений іншими кредиторами (якщо знайдуться такі бажаючі).

Цього року Україні доведеться платити за зовнішніми і внутрішніми боргами. Голова Рахункової палати, в.Пацкан, заявив, що минулого року кожен українець заплатив на це державі 3 тис. грн., а з самого бюджету тільки на обслуговування боргу йде кожна сьома Гривня з доходів.

Добавить комментарий