Зарплата вчителів в Україні в 2021 році

Зростання прожиткового мінімуму і перехід на дистанційне навчання у зв’язку з обмеженнями, викликаними пандемією викликають хвилювання у педагогів, чи буде обіцяне підвищення заробітних виплат. У цій статті ми відповімо на питання: «коли вчителям підвищать зарплату в Україні?».

Міністерство освіти повідомляє, що виплати продовжать. Зарплата педагогів також буде підвищуватися. Бюджетом України на 2021 рік передбачено збільшення зарплати викладачів на 28,4%. Ці зміни вказані в законопроекті Про державний бюджет України на 2021 рік.

Зарплата вчителів в Україні в 2021 році

Зарплату українським вчителям підвищать у два етапи. Перший етап передбачає підвищення на 20% в січні 2021 року. Другий етап підвищення на 8,3 % запланували в липні, але перенесли на грудень. Фактично ставка збільшиться на 1/5, що становить до 30% від платні. Підвищення зарплати вчителям України в 2021 році пов’язане зі зростанням прожиткового мінімуму:

 • 2270 грн. з січня;
 • 2379 грн. з липня;
 • 2481 грн. з грудня.

Держбюджет Міністерства освіти на 2021 рік запланований з урахуванням витрат на збільшення платні педагогам. Всього виділена сума в розмірі 139.5 мільярда гривень, а це на 26.6 мільярда гривень більше в порівнянні з 2000 р.значну частину цієї суми — 99.6 мільярда гривень спрямують на збільшення платні педагогів. У 2000 р. сума була на 18.7 мільярда гривень менше.

Як розраховують зарплату

Платня викладача залежить від тарифу, стажу роботи, розряду та інших надбавок. Через це сума у всіх різна. Як викладачеві розрахувати зарплату? Система оплати праці розраховує розмір першого розряду по тарифній сітці помножений на коефіцієнт тарифної сітки плюс додаткові виплати.

Держбюджет затвердив проект, згідно з яким заробітна плата працюючого 1 – го розряду в 2021 році зміниться два рази: з січня – на 2670 гривень і з липня-на 2893 гривні.

Підвищення окладів

Ставка вчителя з січня 2021 року виглядає так:

 • Педагог, який не має категорії, з січня 2021 року отримує платню в розмірі 4859 гривень, це мінімальна зарплата вчителя. У 2000 зарплата була меншою на 809 гривень.
 • Педагог першої категорії отримує 6061 гривень, відповідно в 2000 він отримував 5051 гривень.
 • Педагог вищої категорії отримує зарплату 6461 гривень, це на 1076 гривень більше, ніж у 2000 році.

Ця ставка розрахована на 18-годинний робочий тиждень.

В середньому українські вчителі отримують 325 доларів на місяць, відповідно за рік ця сума становить 3900 доларів.

Розрахунок зарплати

У перші 3 роки праці молодий фахівець без стажу не отримує надбавок. Після 3 років роботи він зобов’язаний пройти курси підвищення кваліфікації, після чого до його зарплати додадуть 150 гривень. Трирічний стаж дає право на добавку до зарплати в розмірі 10% від окладу.

Зарплата вчителів в Україні

Якщо ж до вчителя «прикріплений» клас, тоді додається ще 10%. Як класному керівнику старших класів, йому належить доплата 25%. Якщо навчання ведеться за стандартами Нової української школи, вчителі молодших класів отримують надбавку 20%, таку ж надбавку отримають вчителі української мови та літератури з навчанням мов національних меншин України. Якщо викладач має наукові ступені і звання, він теж отримає надбавку.

В зарплату викладача входить:

 • ставка (перший тарифний розряд множиться на коефіцієнт тарифного розряду);
 • від 10 до 20 відсотків за стаж;
 • 5-30 відсотків за це престижність роботи;
 • нарахування на оздоровлення, за успіхи в роботі і так далі.

Відповідно до запланованих перетворень, підвищиться не тільки платня вчителів, а й добавки. Планують ввести добавку в розмірі 20% від заробітку за атестацію. Це повинно послужити хорошим стимулом для підвищення кваліфікації викладачів. Уряд також планує ввести збільшення виплат за вислугу:

 • 10% — при роботі більше 3 років;
 • 20% — при роботі більше 10 років;
 • 30% — при роботі більше 20 років.

У Міносвіти пояснили, що під час карантину викладачі, які працюють віддалено, отримають зарплату без змін:

 • виплати за перевірку учнівських робіт збережуться;
 • доплати за класну роботу також збережуться;
 • будуть додані виплати за труднощі;
 • будуть виплати за обсяг виконуваної роботи;
 • та інші добавки передбачені законом.

Уряд вирішив тимчасово зупинити виконання постанови Кабінету Міністрів № 822 «про оплату праці викладачів, науково-педагогічних і наукових працівників освітніх і наукових установ» у 2021 році через відсутність стабільних ресурсів надходження фінансів. При цьому в Міносвіти підкреслили, що це рішення не відноситься до викладачів.

Індексація

Збільшення інфляції призводить до зростання цін і витрат. Система з оплати праці передбачила компенсацію збільшення витрат — так звану індексацію. Індексація розраховується на основі прожиткового мінімуму.

Вчителі в Україні

Індексація зарплати вчителям в 2021 році передбачена і проводиться після підвищення вартості базового набору продуктів. Якщо зростання вартості подолає бар’єр в 3 %, буде проведена індексація.

Чому потрібна реформа оплати праці педагогів

Через низькі зарплати і мінімальні надбавки професія вчителя в Україні не популярна. Молоді фахівці не працюють за професією, так як в порівнянні з іншими спеціальностями, сфера освіти має дуже низькі ставки доходів. Влада розуміє важливість цієї проблеми і робить кроки для її вирішення.

Міністерство освіти спільно з Міністерством фінансів розробило програму заохочень і надбавок для молодих фахівців. Викладач, стаж якого менше 10 років, може розраховувати на додаткові виплати, якщо він працює у віддалених районах. Розмір додаткових нарахувань — 10 прожиткових мінімумів, відповідно ця сума дорівнює практично 20000 гривень. У 2021 році ці виплати можуть отримати 70 тисяч молодих фахівців.

Надбавки, що нараховуються за перевірку шкільних зошитів, робочий стаж і посаду класного керівника хочуть скасувати. Народні депутати пропонують ввести восьмигодинний робочий день. Зменшення зарплати через скасування надбавок компенсуватиметься додатковими виплатами.

Розроблено план, згідно з яким до бюджету закладено статтю видатків на щорічне поетапне збільшення заробітної плати. Зміни передбачають збільшення мінімального окладу до 4-х прожиткових мінімумів. Термін виконання запланований у 2023 році.

Програма «здібна школа»

Щоб запобігти скороченню вчителів у 2021 році в Україні, а також для підвищення якості освіти було вирішено створити проект «здібна школа». Сенс цієї програми полягає в поліпшенні навчання у віддалених регіонах нашої країни. Міністерство освіти планує почати реконструкцію шкіл, закупити шкільні автобуси для того, щоб доставляти дітей з віддалених районів. У цю програму також входить оновлення шкільного обладнання. В першу чергу фінансування хочуть направити у великі школи.

Всього за підсумками року після грудневого підвищення платня (ставка + доплати) молодого фахівця має становити 9511 гривень (зараз 7580 гривень). Для педагога вищої категорії сума складе 13400 гривень (зараз 10600 гривень).

Всі ці суми озвучив міністр фінансів Сергій Марченко. Влада позиціонує таке збільшення, як велике.

10 липня 2019 року Кабінет Міністрів підтримав перетворення системи оплати праці педагогів зі збільшенням до 4-х мінімальних окладів оплати праці. У 2020 році платня викладача мала дорівнювати 2.5 прожиткового мінімуму, у 2021 році – 3 прожиткових мінімуми, у 2022 році – 3,5, А з січня 2023 року – 4.

Пізніше через нестачу фінансів на здійснення цієї реформи в бюджеті України дію цієї постанови було відстрочено до 31 грудня 2020 року.

Міністр освіти Сергій Шкарлет пообіцяв, що зарплати вчителів України в 2021 році зростуть, незважаючи на фінансові проблеми через епідемію коронавірусу. За словами Сергія Шкарлета Україна долає завдання, поставлені перед освітою у зв’язку з пандемією завдяки спільній праці викладачів і батьків. У Міністерстві докладають необхідні умови, щоб педагоги отримували гідну винагороду за свою працю.

Добавить комментарий