Зарплата лікарям в Україні в 2021 році

В кінці 2020 року був прийнятий державний бюджет на Новий рік, в якому закладено суму дохідної та видаткової частини, в тому числі на збільшення зарплати держслужбовцям, наприклад, оклади лікарям, яких на даний момент всім силами борються з пандемією і наслідками.

Все розумію, що те що написано на папері не завжди виявляється можливо втілити в реальному житті, тому варто докладніше розібратися, що очікує медичну сферу і коли лікарям підвищать зарплату в Україні?

Лікарі в Україні

Який бюджет закладено на Новий Рік?

Володимир Зеленський вже в ролі нового президента України зазначив, що за весь час незалежності країни на медичне обслуговування населення було виділено рекордну суму дотацій. Це пов’язано з тим, що коли медицина країни зіткнулася з поширення світового вірусу, вона показала свою повну некомпетентність в цьому питанні: в лікарнях не вистачає місця, немає необхідного обладнання, неможливість належного догляду за пацієнтами.

Лікарі відмовляються працювати в подібних умовах, Україна постійно втрачає величезну кількість профільних фахівців.

Це говорить про те, щоб виділяється фінансування в країні не покриває навіть самих мінімальних потреб в даній сфері.

У галузі охорони здоров’я на 2021 рік у Державному бюджеті закладено такі показники:

  1. 296 мільярдів гривень на розвиток, підтримку даної області. На початок року 55% необхідної суми вже було отримано.
  2. На фінансування державних програм медичного обслуговування населення планувалося 225 мільярдів гривень. На сьогоднішній день поки є 123,5 мільярдів гривень, які вже розподілені по містах, обласним центрам.
  3. Це Суми державних дотацій, на які відбувається безкоштовна закупівля ліків для населення, оплата послуг безкоштовної медицини, а також заробітної плати сімейним лікарям, соціальних консультацій, аналізи. В середньому на одну людину в Україні припадає 100 доларів від держави.

Від загального ВВП країни на сферу охорони здоров’я передбачено 4, 3%, але влада планує підвищити цей показник до 5%.

Незважаючи на те, що нардепи намагаються максимально мінімізувати витрати в Україні, спостерігається величезний дефіцит держбюджету і поки немає точних гарантій, як і звідки будуть братися закладені «на папері» гроші в реальності.

Скільки зараз отримують лікарі?

Згідно із затвердженими законопроектами в 2021 році середня зарплата лікарів, які перебувають на держслужбі, в тому числі і лікарів зросте більш ніж на 12% і буде прагнути до суми 13632 гривень. Перш за все, до таких відносяться до тих, хто працює на держпідприємствах, установах — це педагоги, медики, пожежники.

Початкове читання законопроекту полягало у величезних Сумах підвищення, але згодом після перегляду документа, суми виявилися більш скромними.

Заробітна плата формуються на підставі тарифних розрядів за єдиною сіткою, на 1 січня 2021 року. Тарифні розряди лікарів регламентують мінімальний оклад у розмірі 2670 гривень, вже до кінця цього року він зросте до 2893 гривень.

Відповідно протягом усього року доходи зростуть на 30%, процес буде проходити в два етапи:

  • априклад, лікар-хірург з січня буде отримувати від 5385, з підвищенням, заробітна плата сімейного лікаря буде прагнути до 6461 гривень.
  • Вже з грудня дохід зросте до 7000 гривень окладу.
Зарплата лікарям в Україні в 2021 році

Медичні сестри та молодший медперсонал з 1 січня 2021 року отримуватиме до 4619 гривень. В наслідок оклад підніметься до 5000 гривень.

Щоб підняти загальний дохід медиків до окладів додається час за нічні зміни, виходи в свята, надбавку за переробку. Останні два роки стала актуальною добавка за роботу з хворими зараженими Ковід-19. У підсумку загальна зарплата хірурга, терапевта складе більше, ніж у інших лікарів близько 13 000 гривень.

Це хороший оклад лікаря України для новачків і молодших медичних працівників, або фахівців середнього класу. Але, для тих, хто володіє чималим досвідом, довгим терміном служби подібний дохід є мізерним.

Свого часу Міністр охорони здоров’я Степанов виступив із законопроектом про підняття зарплати медика, таким чином, він говорив, що кваліфіковані лікарі повинні отримувати не менше 25000 гривень, середній медперсоналу треба «нараховувати» не менше 17 000 гривень, молодшому персоналу близько 12 000 гривень, але, на жаль, дані ініціативи не були підтримані нардепами.

Робота лікарями сьогодні

Цікаво! Останній рік Польща відкрила свої кордони для українських фахівців лікарів. Більш того спростилася процедура в’їзду та оформлення офіційного працевлаштування. Тепер необхідно всього лише підтвердити свій рід діяльності, освіту, написати заяву про знання мови. Це викликано тим, що в кожній країні не вистачає фахівців у боротьбі зі світовою пандемією. Поляки пропонують українським лікарям заробітну плату в розмірі 200-300 тисяч гривень.

Варто відзначити, що і як раніше наші лікарі прагнули в країни ближнього зарубіжжя, але необхідно було пройти трудомістку і не дешеву процедуру легалізації та підтвердження диплома, своєї професії, а також пройти післядипломне стажування. Недавні світові події скасували цю необхідність.

Не так давно польський сейм затвердив «ковідний акт», який дозволяє молодшому, середньому і висококваліфікованому медперсоналу країн Євросоюзу попрацювати в Польщі на спрощених умовах. Тепер все, що необхідно-це вивчити польську мову, а враховуючи, що українська та польська мови збігаються на 80% — зробити це буде не так складно.

Польща прийняла такі заходи, тому що польські громадяни зі спеціальністю лікарів вибрали в якості роботи німецькі клініки, у важкий час карантину спостерігалася нестача персоналу для боротьби з COVID-19. Сьогодні спростилася процедура оформлення для українських і білоруських фахівців.

Отримуючи зарплату в 13000 гривня в українських лікарів немає особливих ініціатив залишатися далі на батьківщині. За останніми статистичними дані за рік країну покинули понад 6000 фахівців, через це в ряді лікарень, особливо в регіонах, спостерігається нестача фахівців, тому скорочення лікарів в 2021 році в Україні не спостерігається. Навпаки, в лікарнях постійно набирають персонал.

Середня заробітна плата в Україні зростає набагато повільніше, ніж економіка і тому українським роботодавцям доводиться конкурувати з роботодавцями європейських країн, де економічне становище набагато стабільніше. І в даній боротьбі поки що Україна програє.

Чим загрожує Україні підвищення зарплати медикам?

Останні півтора року в розвинених країнах, в тому числі і Україні спостерігається недофінансування медичної сфери, спеціальності лікарів. Повсюдно медсестри відмовляються виходити на зміну, вимагаючи підвищення окладів. І незважаючи на те що за офіційними даними середня зарплата за 2020 рік склала 10-11 000 гривень, на сьогоднішній день цих грошей не вистачає на те щоб покрити мінімальні потреби молодої сім’ї. Молодший медичний персоналу отримуєте менше 5-7 000 гривень.

Коли в країні видався пік пандемії, молодшому медперсоналу надали спеціальну доплату, основою якої стала індексація зарплати лікарям України в 2021 році в розмірі 3% за роботу з хворими, зараженими короновірусом. У регіонах фінансування виділялося з місцевих бюджетів, деяка частина видається з державної скарбниці, в яку наповнення відбувається з єврофондів по боротьбі з «Ковід-19».

Офіційні джерела підтверджують, що під час боротьби з пандемією лікарі за статистичними даними отримують 30000 гривні, медсестри і санітари, отримують від 15 до 17000 гривень.

Але до середини 2021 року оклади медиків повернуться до того рівня, який спостерігався до настання карантину.

Влада обіцяє невелике зростання доходів працівникам медичної сфери, який буде обумовлений підвищенням мінімального прожиткового мінімуму і мінімальної зарплати. Але на тлі інфляції, підвищення товарів, зростання зарплати буде мізерно малим, і ніяк не поліпшить ситуацію медиків.

В українському бюджеті на те щоб забезпечити всі потреби не вистачає необхідних грошей, тому немає фінансування для зростання зарплат медперсоналу, підтримки працездатності самих лікарня.

Сьогодні глава МОЗ регламентує, що фінанси, які могли б піти на підвищення окладів, будуть перекинуті на те, щоб закупити відсутнє обладнання, підключити більше кисню. У багатьох регіональних клініках роблять ремонт і закуповують інструменти, нові машини швидкої допомоги.

Підвищення зарплати лікаря в Україні 2021 року обов’язково відбудеться, але, скільки ще лікарів втратить за цей час країна.

Добавить комментарий