Яка буде зарплата військовослужбовців України в 2022 році?

У вересні 2021 року в українських ЗМІ з’явилися чергові повідомлення про грандіозне зростання зарплат військових. Вони викликані заявою першого заступника Голови Департаменту фінансів Д.Улютіна про збільшення витрат на сектор безпеки і оборони до майже 320 млрд грн в новому бюджеті.

Тепер ці витрати стануть не тільки найбільшими за останні 4 роки (вони склали майже 6% від ВВП), з них і повинні підвищити виплати військовим на 10%. Інформації про погашення заборгованостей уряду по їх зарплатах, як і точної відповіді, яка буде зарплата військовослужбовців України в 2022 році, немає.

Трохи про витрати

Видання Парламент ЮА наводить детальну інформацію про плани уряду Зеленського на розподіл асигнувань з державної скарбниці в наступаючому, 2022. Як і в попередні календарні періоди, зарплата військових України в 2022 році фінансується з бюджету країни, і його проект представлений урядом в останній день, передбачений законодавством. Мета проведеного аналізу-визначити реальні можливості з широко обіцяного урядом.

Декларативні назви про можливості, розвиток і модернізацію України, як і заяви. Шмигаля про його збалансованість і реалістичність, проілюстровані красномовними фактами:

 • О. Пендзін заявив, що майже всі показники, передбачені до виконання в 2021, не виконані, і немає особливої наполегливості в їх втіленні в життя;
 • рівень безробіття вже зріс до 10%, при запланованих 8%;
 • аналогічним чином йде ситуація з інфляцією, і це якщо брати її офіційні показники сильно применшені;
 • замість 4,5% ВВП виконано ледве-ледве 2,4%, зборам в казну не допомогли ні збільшені податки, ні штрафи і пені з роботодавців;
 • закладені в новий бюджет макропоказники суперечливі • планується девальвація гривні разом зі зменшенням інфляції (перше завжди призводить до зростання другого);
 • заплановано зменшення дефіциту бюджету і зростання ВВП, а це одночасно неможливо в здійсненні.

А. Новак, економіст, зазначив, що піаритися уряд почав простим, але дивним методом – всі негативні показники вони мають намір збільшувати, а позитивні – мінімізувати.

За повідомленнями прем’єр-міністра України до бюджету закладено номінальний ВВП 5,3 трлн (у 2021 закладалося 4,5, і вони не виконані). Дефіцит буде перекриватися за рахунок внутрішньої держпозики, облігацій і співпраці з закордоном. Витрат на наступний рік закладено на 103 мільярди більше, отримати планується більше на 161 млрд.грн.

Економісти відзначають, що останні новини про підвищення зарплати військовим в 2022 році в Україні явно надмірно оптимістичні, як і очікування рекордного зростання ВВП і цифри бюджетних надходжень. Незрозуміло, на чому заснований нестримний оптимізм законодавців за прогнозами зростання ВВП і надходжень до держбюджету.

2021 рік наочно продемонстрував реальну ситуацію і можливості на тлі розваленої економіки. Показовою є і заява Шмигаля про зростання внутрішніх запозичень – це означає, що кредитори зовнішні не мають наміру направляти нові позики некомпетентному уряду.

Інші відомості з перших рук

Видання Цензор. Ні, наводячи повідомлення Д. Улютіна, першого заступника глави українського Мінфіну про намір підвищити посадові оклади військовослужбовців і грошове забезпечення на 10%, не забуло проілюструвати їх заявами інших одіозних політиків:

 • рішення про зростання виплат воїнам АТО, було прийнято пізніше, ніж проект бюджету;
 • заступник Міністра оборони, Н. Носов, повідомив, що нова зарплата військовослужбовців контрактників України призвела до необхідності перерозподілу коштів і в результаті у Міністерства утворилася заборгованість;
 • раніше голова підкомітету ВРУ з оборони, М.Верещук, говорила про зростання грошового забезпечення більш високому (до 60%), за умови гарної роботи комітету Ради і Міноборони.
Зарплата військовослужбовців України в 2022 році

Цензор коментує заяву Верещак з неабиякою часткою скепсису, відзначаючи, що саме Міноборони не назвало жодної цифри в передбачуваному підвищенні грошового забезпечення. Економісти прокоментували цю ситуацію з прагматичної точки зору.

Здоровий глузд

Аналітики впевнені, що поки рано включати калькулятор грошового забезпечення військовослужбовців України, щоб визначити колосальне зростання зарплат у захисників на передовій, що стріляють по мирних жителях, чесних прикордонників і нацгвардійців, з їх мізерними нарахуваннями.

У новому проекті держбюджету на 2022 не просто не враховані деякі соціальні виплати (їх не вносили через візит в Україну наглядової комісії МВФ), в ньому все розраховано на зростання ВВП, якого не буде через подорожчання газу для промислових підприємств. Частина з нечисленних уцілілих в постмайданній Україні підприємств, збанкрутує або призупинить діяльність через нездатність оплачувати рахунки.

Підвищення на 60% нереально хоча б з тієї простої причини, що Міноборони отримає всього на 14 мільярдів більше, ніж в 2021 – 131:117 млрд грн. Збільшення бюджету Міноборони, можливо, допоможе, виплатити заборгованості із зарплати військових (а це 5,7 млрд.грн.). Але з нового року в силах територіальної оборони і спецоперацій з’являться нові 11 тисяч воїнів, які теж потрібно на щось утримувати.

10% підвищення складуть не більше 1-2 тисяч на місяць, але їх потрібно звідкись взяти і виплачувати збільшені зарплати регулярно.

Велика частина асигнувань витрачається на ремонт старої техніки і латання дірок в бюджеті Міноборони. Якщо буде поставлено завдання з модернізації озброєння, закупівлі будуть робити за кордоном, купуючи теж не нову, морально застарілу зброю, оскільки оборонна промисловість України вбита і імпульс, на який розраховувала галузь в 2014 вона не отримала, багато підприємств збанкрутували і закриті.

Перспектива

Видання Гордон, з посиланням на Фейсбук Міноборони України (звучить парадоксально, але така практика інформаційного забезпечення в країні) повідомляє, що уряд розраховує на допомогу Великобританії, Америки і Франції, яка доповнить витрати на оборону країни.

А. Таран оголосив про збільшення ФОП військовослужбовців, якого повинно вистачити на регулярні виплати. Він узагальнив раніше зроблені заяви і назвав точні цифри:

 • зарплата військових, за званнями і рядових, з асигнованих грошей складе більше майже на 10 млрд (мінус заборгованості, і нові зарплати-виходить зовсім небагато);
 • на нову зброю виділяють 32 мільярди;
 • у 2021 витрати на оборону у відсотках від ВВП становили 5,92 млрд в національній валюті, в 2022 це буде 5,95%.

Таран назвав також цифри, обіцяні закордоном на оборону, але невідомо, чи включені вони в розрахункову суму, яка, за його запевненнями, рекордно збільшена в бюджеті.

Зарплата військовослужбовців України в зоні АТО, як і забезпечення житлом від держави тих, хто має статус внутрішньо переміщених осіб, названі в числі пріоритетних напрямків. В першу чергу зростання зарплат торкнеться їх, а вже потім будуть думати про тих, хто служить на підконтрольній території і сумлінно виконує свої службові обов’язки.

Шляхи підвищення

Аналітики впевнені, що ніяких кардинальних змін у зарплаті військових не відбудеться, не очікується навіть індексації, яку планують скасувати, як застарілий механізм, що створює незручності і перешкоди. У держави Україна є кілька способів підвищити зарплату бюджетників:

 • зростання мінімалки (в цьому, а потім в наступному грудні, на 500 і потім на 200 грн.);
 • індексація по зростанню ІСЦ-цей вид компенсації від держави виключається);
 • підвищення ПМ-він виросте, але перестане виконувати свою роль при підрахунках посібників і виплат).

Військовим пропонується підніматися по кар’єрних сходах, щоб отримувати більше за звання і грошове забезпечення збільшиться. У зоні АТО платять майже в 2 рази більше – можна з підконтрольної території перевестися на передову. Потрібно діяти, а не розвиватися, чекаючи, поки уряд подбає. Голосно і значна озвучена цифра в 10% — це всього лише 1-2 тисячі гривень. В умовах, коли реальна інфляція склала 12-14%, а люди похилого віку викладають всю мізерну пенсію на оплату ЖКГ, таке додаток звучить голосно і тиражується ЗМІ, але мало що вирішить в утриманні сім’ї або батьків, які залишилися без роботи.

Збільшення чисельності армії на 11 тисяч осіб – наочне підтвердження мілітаризації країни, а зростання асигнувань в Міноборони не завжди призводить до збагачення солдатів і офіцерів, в Україні від цього багатіють чиновники і уряд.

Добавить комментарий