Яка буде зарплата прокурорів в Україні в 2022 році?

І. Венедиктова, виступаючи на брифінгу, заявила, що зарплати прокурорів України зростуть на 15 тис.грн., і вона задоволена тим, яке фінансування отримає прокуратура в новому бюджеті.

Новинне агентство не обтяжувалося зазначенням дати, але амбіції генерального прокурора виражені досить чітко. В іншому, проурядовому порталі, побіжно згадується про те, що кожен третій працівник прокуратури звільнений в результаті проведення реформи.

Яка буде зарплата прокурорів в Україні в 2022 році

Коротко про ситуацію

У ЗМІ широко висвітлюється збільшення витрат на офіс головного прокурора (зовсім недавно з’явився), але, хоча джерелом цієї інформації виступає брифінг і.Венедиктової, в кінці вересня це була тільки пропозиція Кабміну уряду.

Проект бюджету, за №6000, зареєстрований у ВРУ в середині вересня, але, як відомо, ще не прийнятий. Розподіл суми, що підросла на 17%, вже відомий:

 • основна частина піде на власне здійснення діяльності української прокуратури;
 • невелика кількість-на підвищення кваліфікації працівників;
 • 132 млн. грн. — на роботу САП (антикорупційної прокуратури).

Високопоставлена пані вважає, що співробітники підлеглого їй відомства повинні отримувати оклади і премії на рівні суддів і підвищення зарплати прокурорів в Україні – спосіб забезпечити сумлінне служіння Батьківщині, запобігання новому витку корупції.

Реальна ситуація

Запуск реформування офіційно відбувся кілька років тому, і на початку 2021 року говорилося, що вже в поточному календарному періоді вона зросте для кожного на 7-10 тис.грн. Ніяких додаткових коштів на це виділяти не планувалося.

Вже давно говорилося, що зарплата в прокуратурі знаходиться на катастрофічно низькому рівні. Однак підвищити її збиралися звичними методами: звільнивши частину співробітників (Штати визнали непомірно роздутими) і розподіливши їх зарплати, разом з обов’язками, серед тих, хто пройде перевірку на відповідність займаній посаді.

Це не торкнулося Генеральної прокуратури, переформатованій в Офіс генерального прокурора: у Венедиктової 8 радників, один з яких – З. Адеішвілі, екс-міністр юстиції М. Саакашвілі, будучи останнього президентом Грузії, і зарплата у них далеко не така, як у пересічних працівників або навіть керівників окружних структур.

І. Венедиктова, в ході вересневого брифінгу, оприлюднила красномовні факти:

 • з 11 тис. українських прокурорів звільнено понад 30% — тобто, кожен третій, який працював раніше;
 • деякі з них намагаються відновитися по суду, але після законодавчого затвердження нових підстав для звільнення (їх відразу кілька) шансів у них небагато;
 • генпрокурор послалася на три десятки випадків звільнення за хабарі, які були на її пам’яті;
 • це, на думку високопоставленої чиновниці, говорить про розвиток і вдосконалення структури, яку вона очолює.

Є ймовірність, що скорочення прокурорів в 2022 році в Україні продовжиться, оскільки навіть збільшені асигнування не передбачають істотного зростання посадових окладів. Частина асигнованих коштів піде на похід проти корупціонерів і олігархів (удосконалення і розширення Спеціалізованої антикорупційної прокуратури), деяка кількість – на утримання численного офісу генпрокурора і її зарубіжних радників (так званих спостерігачів із зарубіжними паспортами, утримання яких оплачується з бюджету).

У держскарбниці закладено 3,5% дефіциту і поповнювати його мають намір виключно податками. Так що, навіть якщо благі наміри і були, вони випаруються при формуванні бюджету України на 2022. У минулому році при його обговоренні було прийнято більше тисячі поправок: можна згадати широко розрекламоване підвищення зарплат працівникам дитячих дошкільних установ, яке в підсумку так і не відбулося.

Наскільки реально підвищення

Оклад прокурора в 2022 році в Україні – це варіабельне поняття, говорити про яке вкрай складно. Два роки тому були оприлюднені цифри зарплат: у начальства до 33 тис.грн., у рядового складу в районах-від 10 до 15 тис.грн.

Тодішній генпрокурор України наївно припускав, що народні обранці, які сидять у ВРУ розділять його впевненість у необхідності збільшення зарплат працівникам прокуратури, щоб запобігти подальшому розвитку корупції і забезпечити в країні законність і правопорядок.

Зарплата прокурорів в Україні в 2022 році

Депутати ВР цю впевненість розділили, але звичний дефіцит бюджету не дозволив виділити асигнування, які для цього необхідні.

Скорочення штатів здалося, як і зазвичай, більш прийнятним виходом з положення, тому генерального прокурора змінили, а кошти вирішили знайти у звільненнях і прийняли для цього додаткові підстави:

 • невідповідність посади, виявлена при проведенні тестування та усної співбесіди;
 • створення кваліфікаційної комісії (її зміст обходиться в чималі суми)
 • переформатування прокуратури (теж вагомі кошти);
 • масштаби звільнень закріплені в законодавчих актах;
 • відмова від переведення в іншу область або з пониженням в окладі (далеко не у всіх вакансії заповнені людьми, які несуть відповідальність за мізерну зарплату).

Чи буде індексація зарплати прокурорів у 2022 році в Україні, поки невідомо. Уряд планує відмовитися від цього механізму компенсації зростання ІСЦ, як від застарілого, що вносить незручність і плутанину в розрахунках.

І ще одна, не дуже втішна новина: цілком ймовірно, що на кошти, зекономлені в результаті реформування прокуратури і судової системи, при СБУ і Нацполіції створять нові департаменти – цього разу, у справах війни. Про це повідомила генпрокурор України В. Венедиктова. Можливо, що не всі співробітники офісу генерального прокурора отримають підвищення зарплати. Третина з них вже звільнена, багато хто не знає про те, що їх чекає.

Тим, хто сподівається на обіцяний нею розвиток важливої галузі правової системи та зростання зарплат, потрібно буде довести кваліфікаційній комісії свою професійну придатність. Тому що додаткові кошти, асигновані на потреби прокуратури, вже розподілені, і основне їх призначення — не підвищення зарплати рядовим співробітникам.

Добавить комментарий