Яка буде зарплата медсестри в Україні в 2021 році

Розпочате реформування системи охорони здоров’я в Україні виключило наявну раніше можливість універсальної відповіді на питання, яка буде зарплата медсестри в Україні в 2021 році. Як стверджують офіційні джерела, формування коштів, що виплачуються медпрацівникам, залежить від того, яким шляхом пішла установа – реформувалося в КПУ, провело переформатування, але продовжило орієнтуватися на бюджетні ставки або зберегло бюджетну спрямованість і використовує бюджетні ЄТС, прийняті майже два десятиліття тому.

зарплата медиків в Україні в 2021 році

Система нарахувань

Відповідь на запитання, коли медсестрам підвищать зарплату в Україні, втратила практичний сенс з моменту старту медреформи під проводом у.Супрун. Її призначення зробило багато для уряду, нездатного оплачувати гідну зарплату бюджетникам. Перманентний дефіцит у державній скарбниці призвів до сумного становища, коли Бюджетний кодекс превалює над підзаконними актами, і неодноразові обіцянки підвищити зарплату медикам і педагогам, навіть у вигляді прийнятого закону, з цієї причини просто ігноруються.

Медичні заклади з недавнього часу діляться на 2 категорії – КПУ і бюджетні.

Для КПУ в березні минулого року були розроблені МОЗ рекомендації і дані роз’яснення з питань про укладення договорів з трудовим колективом. Виявилося, що загадкова абревіатура КПУ, застосовувана щодо лікарень, поліклінік, клінік і медичних центрів, розшифровується, як комунальні некомерційні установи.

Оплата в цих некомунальних установах встановлюється в укладеному з працівниками колективному договорі.

Методрекомендації від МОЗ передбачають можливість застосування декількох моделей оплати праці. Для КПУ оклад медсестри в Україні може формуватися:

  • встановленням зарплати в 100% (ні про яке підвищення немає й мови, оскільки працівник при вступі на посаду підписує трудовий договір);
  • окладу, до якого додаються бонуси – в цьому випадку все залежить від переліку, теж обумовленого в підписаному документі-вони можуть залежати від кількості наданих платних послуг або від суми зароблених КПУ грошей в цілому;
  • рівні частки-трохи незрозуміле позначення, але можливо воно застосовується для сімейного підряду в приватних клініках;
  • модель продуктивності залежить від обсягу роботи співробітника і загальної кількості грошей, вилученого з населення.

Що стосується добавок за роботу в період пандемії коронавірусу, то є постанова № 610, прийнята Кабміном в середині минулого року, яка стосується закладів комунальної власності та бюджетних організацій. Це рішення про надбавки, про яке досі невідомо, чи буде воно діяти в 2021. Якщо КПУ не входить до переліку №2021, ухваленого у вересні минулого року, то і за коронавірус надбавки не очікується.

В іншому підвищення зарплати медсестрам в Україні 2021, якщо мова йде про КПУ, визначається колективним договором. Вступаючи на роботу, людина його підписує, даючи згоду на певний рівень одержуваних коштів. Система-зарплата плюс бонуси, може бути вигідною або не дуже. Все залежить від затребуваності медустанови і платоспроможності населення, яке в ньому обслуговується.

Перспективи для бюджетників

Український сайт для бухгалтерів інформує, що до держбюджету не закладалися кошти на належне за раніше прийнятими нормативними актами належне збільшення оплати праці працівників сфери охорони здоров’я. Однак невелике підвищення все ж передбачено-правда, тільки для тих, хто залишився працювати в бюджетному сегменті медустанов.

Воно, як і в інших випадках, коли мова йде про державне фінансування, відбудеться за рахунок поетапного підвищення мінімальної зарплати і зростання окладу в першому тарифному розряді.

Тарифний розряд медсестри бюджетного медустанови передбачає, що на другому етапі зростання ставок, найбільша оплата перевалить за 5 тисяч гривень. Але це не має особливого значення, оскільки навіть оклад медсестри вищої категорії не дотягне до мінімалки. Їй буде нарахована доплата до мінімального розміру заробітної плати, як і медсестрам інших категорій, з тією тільки різницею, що з казни їм доплатять більше, а високваліфікованому співробітнику потрібно буде приплачувати меншу суму.

Оподаткування

Медпрацівники, в тому числі і медсестри, не мають ніяких привілеїв в області оподаткування, тому неважко розрахувати суму, яка буде отримана на руки працівником бюджетної установи. Бонуси по коронавірусу закінчилися за два місяці (торішні травень і червень), та й то надавалися тільки тим, хто працював тільки з коронавірусом. Єдиний соцвнесок становить 22%, ще потрібно сплатити ПДФО в 18% і півтора відсотка військового збору. Навіть якщо працювати по погодинній оплаті, то вона виросте, по 40-годинному робочому тижні до 37,36 грн з 36,26, встановлених в січні поточного року, але це ніяк не вплине на відсоток, призначений до відрахування в казну і на інші потреби.

Цікаві підходи

Проурядові сайти абсолютно серйозно запевняють населення в тому, що медпрацівники стали жити набагато краще, і уряд не має наміру зупинятися на вже досягнутих вершинах. Наведений короткий перелік посадових обов’язків медсестри в бюджетних установах за мінімальну зарплату, красномовно супроводжується вакансією санітарки в стоматологічній поліклініці, якій пропонують 7 тисяч гривень за набагато меншу за обсягом і відповідальності роботу.

У числі змін по зарплаті немає ніяких конкретних цифр, є тільки посилання на постанову Кабміну і закон про бюджет, в яких нібито вже зафіксовано значне зростання зарплати медпрацівників.
Справедливості заради доводиться визнати, що підвищення мінімалки дійсно додало невелику суму до окладу. Можна отримувати надбавки за роботу з дезінфектантами, підвищений обсяг, вислугу років і матеріальну допомогу (щорічно).

Як і зазвичай, індексація зарплати медсестри в Україні в 2021 році поки не передбачена. Вона вводиться, коли зростання ІСЦ стає вартим уваги Кабміну і народних обранців. Офіційний рівень інфляції-8-14% (реальний за статистичними викладками становить від 15 до 25%), і це фактор, який не заслуговує на увагу, тим більше що грошей у бюджеті немає і кредитів від зарубіжних партнерів цього року не очікується.

Красномовно розміщене в кінці публікації повідомлення про те, що в Росії і в Європі Професія медсестри затребувана, лікарні та клініки відчувають дефіцит кадрів. При цьому, якщо поїхати на роботу в Польщу або в Чехію, то заробити можна більше. Поки залишається сподіватися на гіпотетичні реформи. Одна з них вже призвела до появи КПУ. Закономірним стало зменшення бюджетного сегмента до мінімуму, заміну раніше безкоштовної охорони здоров’я на платне. Не виключено і скорочення медсестер в 2021 році в Україні.

Це може бути пов’язано з подорожчанням енергоносіїв, комуналки, ліків і медпослуг.

Хоча логічніше припустити, що справа в невмілому управлінні країною і жебрацьких пенсіях – за офіційною статистикою 90% пенсіонерів не можуть дозволити собі навіть елементарні медпослуги, не кажучи про лікування в платній лікарні або клініці. З такої точки зору не потрібно пояснювати, чому в Україні помирає 2 людини, замість яких народжується тільки один новий житель.

Добавить комментарий