Тарифні розряди бюджетників в Україні на 2022 рік

Тарифна сітка-це дуже важливий документ для будь-якого бухгалтера. На нього варто звертати увагу, причому він важливий при визначенні окладу, призначення пенсій та інших допомог. Саме тому варто обговорити тарифні розряди бюджетників в Україні на 2022 рік, тому що таблиця постійно змінюється, коригується з урахуванням важливих економічних показників, а значить тема для роздумів є.

Тарифні розряди бюджетників в Україні на 2022 рік

Особливості питання

Протягом багатьох років бюджетна сфера була недостатньо престижна для випускників шкіл і вузів. Не останню роль у цьому відігравала і низька заробітна плата. З того моменту, як Україна отримала незалежність, принципи нарахування оплати праці бюджетникам неодноразово змінювалися. Але це не позначилося позитивно на їх рівні заробітної плати.

Довгий час посадовий оклад у працівників освіти і медичних працівників або чиновників затверджувався в абсолютній величині. Такий підхід не відрізнявся гнучкістю при перерахунках окладів і це створило деякі проблеми.

Щоб якось вирішити це питання була створена єдина тарифна сітка. Метою її створення було впорядкувати оплату праці бюджетників в залежності від багатьох факторів, так що варто уважно вивчити оклади в бюджетній сфері з 1 січня.

Тарифна сітка складається таким чином, щоб були охоплені представники різних професій. Люди можуть відрізнятися один від одного посадами, але оклади розраховуються по одній сфері в залежності від кваліфікації.

Офіційно даний документ діє для тих організацій, які працюють в рамках бюджетної сфери, тобто як зазначено було вище, сюди відносяться вчителі, представники медичної сфері діяльності, державні службовці і так далі.

На поточний момент в таблиці є 25 тарифних розрядів. І це поки не планується міняти. Кожен розряд — це мінімальна заробітна плата, тобто там вказано коефіцієнт, який використовується для розрахунків. Саме коефіцієнт є незмінною величиною. Він не залежить ні від яких факторів, на нього не впливає графік роботи, пільги і так далі, проте немає ніяких даних з приводу того, що єдина тарифна сітка обов’язкова для всіх, і про це буде сказано трохи нижче.

Тарифна сітка — що потрібно знати?

Щоб уявляти собі, що собою являють тарифні розряди в Україні, необхідно вивчити спеціальну таблицю. Цифри вказуються по розрядом, і для кожного використовується підвищуючий коефіцієнт. Якщо говорити простою мовою, то з кожним розрядом зарплата, а точніше офіційний оклад зростає на 186 гривень.

Однак, кажучи відверто, то провести розрахунки самостійно буває максимально складно, тому що у різних представників професії будуть неоднакові цифри, і не дарма даний документ призначений якраз для бухгалтерів і аналітиків.

Інформація на 2022 рік

Останні новини говорять про те, що в 2022-му році посадові оклади для працівників першого окладу по сітці ЄТС, що використовуються для бюджетної сфери діяльності, будуть підвищуватися 1 січня 1 жовтня. Формування нових фінансових показників для бюджетників, тобто всіх тих, хто фінансується з державного бюджету, відбувається самого початок 2020 року і регулює це питання відповідний закон України, який і встановлює те, якою буде тарифна сітка зарплат в Україні 2022, розряди і категорії.

Тарифні розряди в Україні

Розмір мінімальної зарплати збільшиться, як і рівень прожиткового мінімуму. Проте вже далеко не перший рік бюджетна сфера не залежить за рівнем прив’язки до посадових окладів щодо мінімум зарплати. Схема посадового тарифу формуються на основі різних факторів:

  • тарифна ставка;
  • мінімальний розрядний коефіцієнт;
  • міжпосадовий оклад.

Примітка до законопроекту з приводу посадових окладів говорить про те, що вони розраховуються на основі прожиткового мінімуму для працездатної їх особи, які призначаються на 1 січня кожного поточного року. Однак це не обов’язково робити, тобто влада цілком може встановлювати більш високі показники посадових окладів.

У пояснювальній записці сказано про те, що з 1 січня посадовий оклад працівника, який відповідає першій групі тарифного розряду становить 2893 гривні, а з 1 жовтня 2020 року той же оклад складе 2982 гривні. І зарплата 10 розряду тарифної сітки в Україні теж вказана в таблиці, яку можна вивчити для розуміння загальної ситуації.

В черговий раз ситуація складається таким чином, що працівники, які отримують заробітну плати за тарифними ставками 1 – 12-го розряду відповідно до таблиці ЄТС, отримують нижче рівня мінімальної зарплати. У такому випадку спрацьовує ще один закон, що регулює оплату праці в Україні. Якщо людина виконує місячну норму праці, але отримує зарплату в меншому розмірі, ніж та, яка встановлюється на мінімальному рівні, то роботодавець зобов’язаний, незалежно від тарифної сітки збільшити її до мінімального показника.

В кінцевому підсумку можна сказати про те, що всі працівники, які заробляють стільки, скільки наказує таблиця тарифного розряду від першого до дванадцятої позиції по ЄТС, можуть розраховувати на доплату. Таким чином, всі вони не отримують менше рівня мінімальної заробітної плати по країні. З жовтня 2022 року рівень мінімальної зарплати становитиме 6700 гривень, але на поточний момент ця сума на 200 гривень менша.

Тарифна сітка для вчителя

Зазвичай найбільше уваги заслуговує заробітна плата вчителів. Для них тарифні розряди виходять одними з найнижчих, але влада обіцяє змінити сформовану тенденцію.

Звичайно, новачки в педагогічній сфері діяльності не можуть претендувати на отримання великих категорій окладів, тому для них за тарифною сіткою передбачені 10-й і 11-й пункт. Однак, якщо спочатку вчитель отримує мінімальний зарплат, то через рік йому буде присвоюватися оклад кваліфікаційної категорії, якій відповідає 12-му розряду.

Правда, окремо варто згадати про те, що тарифна сітка зарплат не передбачає те, що вчителям і викладачам покладаються доплати за всілякі видатні знання, за керівництво класом і так далі. Зрештою, основний оклад формується за рахунок додаткових виплат. Зазвичай реальний дохід вчителя явно перевищує мінімальну ставку за тарифною сіткою. Питання про те, як дізнатися свій Тарифний розряд в Україні, варто задати бухгалтеру на підприємстві або те ж саме можна зробити на сайті уряду.

Щодо мінімальної зарплати

Розглядаючи розряд Єдиної тарифної сітки 2022 не можна не приділити увагу тому, що в 2022-му році виросте мінімальна зарплата. Відбудеться це не на початку року, а ближче до кінця, тому що збільшення на 200 гривень очікується в жовтні 2022 року, коли розмір мінімального окладу в Україні складе 6700 грн.

На поточний момент, тобто до жовтня 2022 року, мінімальна зарплата становить 6500 гривень. Однак окремо варто сказати ще про те, що приватні роботодавці планують збільшувати зарплату для своїх співробітників, але станеться це не в жовтні, а раніше. І практика показує, що вони робили це і раніше.

Якщо вірити останнім новинам, то в 2020-му році найбільше варто очікувати зростання заробітної плати для лікарів, а також представників загальноосвітньої сфери діяльності. Причому, оперуючи цифрами, можна робити акцент на тому, що оклади збільшаться на 8 – 10 %. Разом з цим зростуть розміри деяких соціальних допомог, в тому числі і стипендії. Лікарів же на цьому тлі взагалі очікує оклад в районі 20 000 гривень. У всякому разі саме такі дані з’являються в пресі, але залишається відкритим питання, чи є гроші в українському бюджеті на виконання всіх цих обіцянок.

Проект Мінекономіки

Міністерство економіки зробило заяву про те, що воно хоче модернізувати систему оплати праці, яка є в державному секторі. Що це означає? Протягом наступних кількох років працівники бюджетної сфери будуть відчувати на собі позитивні зміни в плані формування власного фінансового забезпечення. Йдеться про план модернізації системи оплати праці, який триватиме до 2020 року, і його розробкою займається економічна відомства.

Метою даних змін є саме реформування системи праці, тобто воно повинно зачіпати державний сектор. І Міністерство заявляє про те, що документ повинен змінити заробітну плати всіх працівників бюджетної системи. У державних службовців, вчителів, а також представників правоохоронної системи зарплати повинні досягати мінімум 15 000 – 20 000 гривень, а для найвищих категорій окладів за тарифною сіткою зарплати точно не повинні бути менше 20 000 гривень.

Заступник міністра економіки України говорить про те, що подібні зміни дозволять зупинити відтік максимально кваліфікованих фахівців з України. Сьогодні це стає дуже серйозною проблемою, і соціальний захист підвищується, однак для того, щоб зробити реальним подібне припущення, потрібно вирішити ряд економічних проблем.

Престижність і мотивація праці в бюджетному секторі діяльності – це пріоритетна програма для уряду. І зміна тарифної сітки окладів бюджетників — це крок у краще майбутнє. До речі кажучи, бюджетна декларація, яка буде діяти до 2024 року говорить про те, що в середньостроковій перспективі зарплати бюджетників будуть досить непогано рости. Крім цього підвищується рівень соціального захисту для населення, так що в цілому, новини можна вважати позитивними.

Висновок

З усього сказаного можна зробити висновок, що сітка тарифних розрядів в Україні 2022 носить характер рекомендацій щодо мінімального рівня оплати праці в бюджетній сфері. Однак кожен керівник здатний самостійно вирішувати, яку заробітну плату платити робітникові, при наявності коштів і не звертати уваги на посадові оклади за урядовими розробками, однак і ігнорувати дану інформацію не доводиться.

Добавить комментарий