Який неоподатковуваний мінімум в Україні в 2021 році?

Абревіатура НМДГ знайома кожному українцю, але не всі знають, в якому вона виражається обчисленні, а на юридичних сайтах заплутують ще сильніше, розповідаючи про те, як вона визначається для кримінальної та адміністративної відповідальності. Це досить дивно, тому що неоподатковуваний мінімум доходів громадян в Україні протягом декількох років залишається в незмінному вигляді, і деякі законодавці вже подейкують про необхідність його зміни.

Який неоподатковуваний мінімум в Україні в 2021 році?

Сфера застосування

Розмір НМДГ регламентований нормативними постановами і в публікаціях на тему завжди фігурує цифра 17 в національній валюті. Походження цього показника, а також з’ясування факторів вплинули на його установку, нікому не відомо.

Аналітик А.Кущ, беззастережно впевнений у тому, що система оподаткування в країні повністю асоціальна, розшифровує цю цифру наступним чином: громадянин України, заробляючи кошти на проживання, вже з 18 гривні починає виплачувати податки державі. Це не дивно, оскільки:

  1. Кожен, хто чесно працює, платить 18% із зарплати, 22% ЄСВ і ще військовий збір (ось уже 7 рік як люди платять 1,5%, раніше офіційно фігурували, як кошти на модернізацію армії і підвищення обороноздатності, а потім було виявлено, що це – не більше, ніж засіб відібрати у громадян мільярди).
  2. В Україні платять повну суму податків з мінімалки (яка після цього зменшується до раніше встановленого рівня, так що підвищення на законодавчому рівні ненабагато поліпшило становище бідних).
  3. У тих же США люди з низьким рівнем доходів платять не 40%, а 10%.

Цікаво, що в ПКУ неоподатковуваний мінімум умовно зафіксований, як 17 гривень, але забезпечений застереженням про те, що в адміністративній і кримінальній відповідальності присутня інша відповідь на це питання. У нинішньому році при розгляді справ з матеріальною відповідальністю, її розглядають як суму, рівну соціальній податковій пільзі.

У вересні 2020 року голосно анонсувалося, що будуть прийняті нові нормативні акти, в яких відповідь на питання, який неоподатковуваний мінімум в Україні в 2021 році буде застосовуватися, кардинально зміниться. Ці повідомлення розділили законодавців на два табори. Одні беззастережно впевнені, що сума застаріла і підлягає зміні, інші стверджували, що така трансформація викличе просто непередбачувані соціальні катаклізми.

Неоподатковуваний мінімум в Україні

ПСП, як друга категорія

Соціальна пільга-показник, який визначається не тільки прожитковим мінімумом, а й категорією платника податків, видом одержуваної ним виплати. Передбачалося, що ще минулого року ПМ зросте до 4 тис.грн., але ці наполеонівські плани так і не увінчалися успіхом. Поступове збільшення ПМ на чисто номінальну кількість в національній валюті, в 2019 році призвело до зростання ПСП (частини доходу, яка не обкладається податками, з 960 до 1051 грн). Тобто, скільки б не отримував громадянин, навіть якщо його дохід менше мінімалки, податок не береться саме з цієї суми, а з усього іншого береться ЄСВ, ПДФО та військовий збір.

У характерних для українських сайтів неписьменних юридичних публікаціях, стверджується, що НМДГ дорівнює 17 гривням. Тільки в деяких випадках вдається виявити, що, при обчисленні штрафу є інше правило, що визначає, скільки неоподатковуваний мінімум в Україні.

Виявляється, це видозмінна цифра, яка залежить від розміру прожиткового мінімуму на конкретний часовий відрізок. Наприклад, з 1 січня в Україні ПМ становить 2270 грн, поділені на 2. Ці мізерні цифри дають 1135 грн. Це і є податкова соціальна пільга або неоподатковуваний податком мінімум, який використовується для визначення розмірів штрафів при кримінальних або адміністративних правопорушеннях.

Докорінна відмінність ПСП від ПНМ у тому, що:

  • у деяких категорій податкова пільга може дорівнювати прожитковому мінімуму;
  • є варіанти, коли неоподатковуваний мінімум доходів громадян України в 2021 році, таблиця визначає в 150 і навіть 200% (не половина, а два прожиткових мінімуми);
  • це поширюється на батьків з неповнолітніми дітьми та опікунів, а 150% – на одиноких батьків;
  • в інших випадках, поки не приймуть новий ПМ, штраф в 100 НМ буде дорівнювати 1135х100 – 113500 гривень, а не 1700, як слід було б очікувати.

Трохи про прожитковий мінімум. На сьогоднішній день експерти в області економіки впевнені, що цей показник давно перетворився в якесь умовне позначення, що застосовується для окремих видів розрахунків, і повинен бути як мінімум в 3 рази вище.

У розвинених країнах-це цифра, яка покриває всі потреби по життєзабезпеченню громадянина. В Україні їх не покриває навіть мінімальна зарплата. Цілком ймовірно, що зростання ПМ мінімальний саме через необхідність надавати НЛ не з тисячі гривень, а з більшої суми.

Добавить комментарий