Вже давно нова влада бореться з «сірою зарплатою«,» оплатою в конвертах», це багато в чому дозволить поліпшити економічну ситуацію в стані, стабілізувати внутрішній фінансовий ринок. Тому ведеться інформаційна та законодавча боротьба з неоформленими офіційно співробітниками приватних підприємств. Рівень штрафів безпосередньо залежить від суми мінімальної заробітної плати в країні на даний момент і зі збільшенням важливих соціальних показників в країні збільшується сума штрафів.
Працівник також повинен дбати про своє працевлаштування і займатися виконанням обов’язків після підписання спеціального наказу, розпорядження та підписання трудового контракту. Але, санкції ставляться за відсутність своєчасного оформлення тільки власникам підприємств, бізнесменам. З 01 січня 2022 року зі зростанням мінімальної заробітної плати буде збільшена адмінвідповідальність, тому багатьох підприємців, хвилює питання, яким буде штраф за неоформленого працівника в Україні в 2022 році?

Хто підлягає санкціям?
Всі роботодавці, фізичні та юридичні особи, які наймають працівників можуть обкладатися штрафами, якщо правоохоронні органи виявили неоформленого офіційно працівника. Порядок і методика розрахунку визначається чинним законодавством, постановою КМУ. Незалежно від того перше або повторне порушення, посадова особа обкладається адміністративним штрафом за те, що не нараховується ЄСВ, працівник не «віддає» податки в казну.
Всі адміндокументи розглядаються в судовому порядку, тому дотримуватися штрафів за найманих співробітників в Сумах і термінах необхідно особливо ретельно, це відстежується судовим Виконавчим комітетом.
Як покарають працівника?
Незважаючи на те, що штрафується саме роботодавець і працівник не несе за це відповідальності, в деяких ситуаціях саме співробітники виступаю ініціаторами відсутності офіційного трудового договору. Це робиться, щоб отримувати більше зарплати, не платити податки в казну держави.
Рішенням суду саме роботодавець буде виплачувати всі штрафи, судові збори, пені, якщо у нього немає аудіо або відео фіксації факту відмови працівником влаштовуватися на роботу офіційно.
Штрафування за неоформленого працівника в 2022 році в Україні має торкнутися не тільки підприємців, тільки так можна «переломити» ситуацію, що склалася в країні. На сьогодні у ВР є законопроект, за яким також і співробітник буде нести фінансове навантаження на» нелегальну » роботу, поки проект закону знаходиться на розгляді. У документі значиться, що робоча людина може бути позбавлений виплачуваних субсидій, соціальних пільг і допомоги від держави.
Чи може підприємець оштрафувати скенгшщпівробітника?
Якщо робочий компанії не підписував офіційний трудовий договір і не має підтвердження про несення матеріальної відповідальності, роботодавець має право зробити йому догану, позбавити премії, розпорядженням по підприємству.

Скільки треба платити?
Згідно оновленого трудового законодавства, є спеціальний розрахунок штрафів за неоформленого працівника. Отже, скільки складе штраф за неоформленого працівника в Україні безпосередньо залежить від ситуації, що склалася:
- Підтвердження наявності неоформленого працівника, або того, хто оформлений на неповний день, але за фактом перебуває на підприємстві повний режим роботи, працівник не оплачує відповідні податки загрожує роботодавцю штрафів у розмірі 10 МЗП. На сьогодні МЗП становить 6000 гривень, але з 2022 року суму планують підняти до 6500 гривень. При повторному порушенні протягом наступних 2х років санкції підвищаться до 30 МЗП за кожного працівника.
- Якщо роботодавець або за його наказом вчиняються дії, спрямовані на перешкоду проведенню перевірки, перевіряючі не допускаються до фінансових документів буде накладено штраф у розмірі 16 МЗП.
- Заробітна плата не виплачується або видається невеликими частинами із затримками – штраф загрожує в розмірі 3 МЗП, незалежно від кількості порушень.
- Не в повній мірі або зовсім не виконуються гарантії по оплаті понаднормової роботи. У такому випадку роботодавцю загрожує адміністративне покарання у вигляді 2 МЗП по кожному конкретному випадку.
Підводячи підсумки, можна сказати, що штраф складе 30 МЗП, незважаючи на те-перший це був «прокол» або повторний. Варто врахувати, що при виплаті фінансових гарантій, за виконану роботу не враховуються мінімальні пільги, як гарантії держави — 10 МЗП. Також в майбутньому відповідальність буде лежати не тільки на плечах роботодавця, розробляється штраф працівникові за неофіційне працевлаштування в 2022 році і механізм його нарахування.
Цікаво, якщо немає регламентованих гарантій і пільг військовослужбовцям, мобілізованим працівникам – штрафні санкції складуть не менше 10 МЗП.
При наявності інших, не перерахованих порушень, буде накладено штраф у розмірі 1 МЗП за кожен випадок, виявлений за 1 хід перевірки.
Варто уточнити, що правоохоронні органи своєю роботою намагаються виконувати профілактику подібних порушень, немає мети – обов’язково оштрафувати, тому за перше порушення роботодавець буде попереджений в письмовій формі.
Як попередити санкції?
Існують поради та рекомендації, як не платити штраф за неоформленого працівника, і не потрапити в поле зору правоохоронців і податківців:
- Стажування на фірмі повинна супроводжуватися офіційним договором з громадянином.
- Практика також повинна проходити зі складанням офіційного договору.
- Немає можливості оформити працівника на повний трудовий режим, обов’язково скласти договір підряду.
- У деяких ситуаціях, ефективніше оформити співробітника, як ФОП і т. д.
На початку 2020 року було проведено чимало трудових реформ і рейдів по ФОП, ТОВ, держслужбам і т.д. після виявлених порушень всім роботодавцям дали шанс офіційно оформити працівників, виключити «проблемні» ділянки. В наслідок вже будуть нараховуватися нові штрафи, санкції.