Соціальна допомога матерям одиначкам в Україні в 2021 році

Матері одинаки завжди ставилися до незахищеної категорії громадян. Турботу про жінок та їхніх дітей на себе взяла держава. Сьогодні виплати працюючим матерям одинакам не такі гідні, як би хотілося. З цих причин уряд, зокрема, депутати, неодноразово піднімають питання про перегляд виплат мамам, які самостійно виховують дітей.

Соціальна допомога в Україні матерям одинакам

Яка категорія громадян є матерями-одинаками?

Перегляд грошової винагороди з боку держави проводиться щорічно. Як правило, він пов’язаний зі зміною рівня прожиткового мінімуму (далі – ПМ). Цього року ВИПЛАТИ для матерів-одиначок змінилися, але не кардинально. Жінки скаржаться, що вони незначні.

Маленькі добавки пов’язані з несприятливими змінами в економіці, відсутністю грошей у державній скарбниці і тривалою епідемією коронавірусу.

У новому році на збільшення грошової допомоги можуть розраховувати категорії матусь, що відповідають наступним вимогам:

 • народили дитину поза шлюбом;
 • матері, у яких в метриці дитини не зазначене прізвище батька;
 • матусі, які втратили кровного батька в разі його загибелі (за умови відсутності інших видів соцдопомоги).

Мати-одиначка не повинна проживати на одній житлоплощі з кровним батьком дитини, мати відносини і вести спільне господарство. Підтвердження зазначеного факту може стати причиною відмови в грошових виплатах.

Одинаками не вважаються матусі, чиї діти перебувають на повному піклуванні держави. Якщо дитина перебуває в спецінтернаті тимчасово, а основний час або канікули проводить з мамою, сума і порядок виплат допомоги матерям-одиначкам проводиться в індивідуальному порядку, за період безпосереднього перебування особи при жінці.

Що очікуєте матерів-одиначок у 2021 році — чи буде підвищення допомоги?

Соціальна допомога матерям одиначкам в Україні 2021 році, як і в попередньому періоді, призначається до моменту досягнення дітьми неповнолітнього віку. Якщо підросла дитина поступила до вузу і навчається на стаціонарі, граничний період збільшується до 23-річного віку.

Хто відноситься до батьків одинаків?

Сума державної допомоги матерям, які самостійно виховують дітей дорівнює різниці між 100%-ним ПМ середнім доходом за попередні 6 місяців. Передбачається, що в наступаючому 2021 році ПМ наблизиться до показників:

 • для діток з новонародженого до шестирічного віку-1914 грн.;
 • для осіб шкільного віку та аж до досягнення ними 18-річчя — 2387 грн.;
 • для осіб, які навчаються у вузі віком не старше 23 років-2181 грн.

При проведенні нарахувань соц допомога матерям одиначкам в 2021 році буде залежати від середнього доходу за останні 6 місяців, які розраховується за законодавчо встановленою методикою.

Нюанси розрахунку середньомісячного доходу

Для розрахунку середньомісячного доходу, в довідці про склад сім’ї, отриманої за місцем проживання, повинна бути вказана інформація про членів сім’ї, які проживають на одній житлоплощі:

 • чоловік;
 • неповнолітніх дітей або опікунів;
 • дітей, які навчаються у вузі віком до 23 років;
 • інвалідах повнолітнього віку, які проживають на одній житлоплощі разом з рідними батьками;
 • чоловікові, які проживають на одній квадратурі з матір’ю-одиначкою (не зареєстрованим з нею в шлюбі).

Якщо особа, яка претендує на статус одинокої матері займається підприємницькою діяльністю, є платником податків 1 групи — середньомісячний дохід буде подано 2 ПМ, для платників податків 3 групи – 4 ПМ.

Детальніше дізнатися про нововведення в законодавстві, зміни виплат та методики розрахунку допоможе благодійний фонд допомоги матерям-одиначкам в Україні та управління соцзахисту населення. Фахівці рекомендують, перед подачею документації пройти обов’язкове консультування. Воно заощадить безцінний час, допоможе швидко зібрати необхідний для оформлення статусу пакет дозвільної документації.

Процес оформлення статусу матері-одиначки-документи

Після отримання консультації в соцзабезі матуся отримує повну інформацію про можливість отримання державної допомоги від держави. Із законодавчих нововведень відомо, що матеріальна допомога матерям одиначкам в Україні 2021 року можлива при наданні до державної установи повного пакету документів:

 • заява, написаної особисто матусею;
 • метрики дитини, де замість запису даних про батька повинен стояти прочерк;
 • документ з відділу у справах сім’ї, що підтверджує факт проживання дитини за вказаною адресою разом з матір’ю.
Проблеми одинокіх батьків

Якщо, подає заяву особа є усиновлювачем, крім необхідного вище пакету документів необхідно надати папери про усиновлення дитини.

Бувають ситуації, коли мати народила малюка за кордоном і у неї відсутні необхідні соцзабез документи. У таких випадках розгляд пакету документації та справи матері розглядається в індивідуальному порядку.

Створюється комісія з компетентних фахівців, які на підставі обстеження умов житла та інших нюансів роблять відповідні висновки і приймають конкретне рішення. При проведенні обстеження допускається направлення запитів до відповідних служб з метою підтвердження наданої матір’ю інформацією. Допомога і пільги для матері одиначки на 2021 рік, що має дитину віком до 23 років і навчається на стаціонарі, призначаються на підставі наданих навчальним закладом довідок.

Організація, що займається оформленням допомоги

Отримати консультативну допомогу можна декількома методами: за допомогою здійснення телефонного дзвінка на гарячу лінію, спілкування на тематичних сайтах і відвідування соцзабезу.

Компетентними організаціями, що надають послуги зі збору документів та оформлення допомоги матерям-одиначкам, є управління соцзахисту, розташоване за місцем проживання громадянина.

Пільги матерям одиначкам в школі в Україні

Популярними в інтернет-запитах є питання, скільки отримує малозабезпечена мати одинак і на які пільги вона може розраховувати. Відповідно до норм та вимог податкового законодавства, соцпільга для зазначеної категорії становить 150% від кожної особи, яка не досягла 18-річного віку, що позитивно позначається на оподатковуваній заробітній платі.

Крім зазначених пільг, соціально незахищена матуся може розраховувати на інші види державної допомоги, а саме:

 1. При оформленні на роботу одинока мати з офіційним статусом одинака і дитиною віком не старше 14-річного віку може розраховувати на отримання посади без проходження випробувального терміну.
 2. Роботодавець не має відмовити жінці в отриманні роботи на підставі наявності у неї малолітньої дитини, якщо таке мало місце, матуся має право звернутися з позовною заявою до судових органів за місцем проживання.
 3. З метою створення сприятливих умов для догляду за дитиною та відпочинку жінка має право на отримання десятиденної оплачуваної відпустки (за наявності 2 дітей до 15 років) та чотирнадцятиденної – за наявності 3 і більше дітей або дитини інваліда.
 4. Матуся, самостійно виховує дитину, не може бути звільнена на вимогу роботодавця (винятком є ліквідація підприємства).

Також державою передбачені пільги матерям одиначкам в школі України. Явним прикладом тому вважається надання безкоштовного харчування, як дошкільнятам, так і старшокласникам. Крім цього, діти можуть користуватися пільгами в громадському транспорті, батькам надається пільга на оплату комунальних послуг та інші переваги. Такі діти мають право переважного вступу до державних навчальних закладів за наявності відповідних підтверджуючих довідок.

Перевірка статусу матерів одинаків

Існує думка, що обдурити державні органи можна не докладаючи зусиль. Статистика показує, що це можливо. Але настає момент, коли жінку чекає сумне розчарування.

У новому 2021 році в обов’язки фахівця соцзабезу входить контроль за дотриманням вимог законодавства. Тому, матусі, самостійно виховують дитину повинні підготуватися до регулярного проведення обстеження контролюючими органами. Перевірка матерів одинаків стає прямим зобов’язанням фахівців перед державою.

Приклади розрахунку державної допомоги матерям-одиначкам

Розмір державної допомоги залежить від середнього заробітку матері та законодавчо встановленого розміру ПМ. Ознайомитися з особливостями нарахування зарплати, методикою і попередньою сумою можна завдяки онлайн-калькулятору.

Зробити самостійні розрахунки можна скориставшись інформацією, представленої в нижче зазначених прикладах:

№ 1

Матуся займається самостійним вихованням п’ятирічної дитини. Її зарплата становить 2500 грн. Попередні розрахунки підтвердили, що мінімально витрачається сума на 1 члена сім’ї становить 1125 грн. Таким чином, отримуємо:

 • різниця між законодавчо встановленим на 2021 рік ПМ становить 789 грн.;
 • зазначена сума є державною допомогою матері-одиначки в поточному періоді.

№ 2

Мати проживає разом з 11-річною дитиною і вітчимом на одній житлоплощі. Жінка офіційно числиться в центрі зайнятості і отримує допомогу в розмірі 1000 грн., зарплата чоловіка становить 5000 грн. Із зазначеної інформації можна розрахувати попередню суму допомоги матері-одиначки:

 • загальний дохід сім’ї становить 6000 грн.;
 • на одного члена сім’ї припадає по 2000 грн.
 • для 11-річної дитини мінімальні ПМ становить 2387 грн.;
 • різниця між доходом на одного члена сім’ї та ПМ на дитину становить 613 грн., що і є щомісячною допомогою матері.

З методики стає ясно, що головними критеріями правильності розрахунків є надання достовірної інформації за розміром середнього доходу членів сім’ї і володіння законодавчо встановленими на 2021 рік показниками ПМ.

Резюме

З інформаційних і законодавчих джерел стало відомо, що методика розрахунку матерям-одиначкам не зміниться. Розмір виплат збільшиться при збільшенні ПМ і гідної середньої зарплати. При оформленні допомоги важливим моментом є достовірне надання повного пакету документів. Крім зазначеного, в новому 2021 році матерів, самостійно виховують дитину чекає маса позитивних емоцій від наданих державою пільг.

Мінімальними з них є: безкоштовне харчування в шкільних установах, вступ до вузів поза конкурсом, пільги на оплату комунальних послуг та інші. Спостереження за законодавчими змінами дозволить завжди залишатися в курсі подій.

Добавить комментарий