Допомога з безробіття на 2022 рік в Україні

У жовтні 2021 навіть проукраїнські видання стали розміщувати критичні публікації з обуреними заголовками на тему засобів і методів, до яких вдається уряд Зеленського в бажанні заощадити на соціальній підтримці громадян.

Це особливо тривожний факт, враховуючи, що в період світової пандемії і нескінченних локдаунів, становище людей, які знаходяться за межею бідності, посилилося, і кількість таких громадян досягла цифри в 60%. Якою буде допомога з безробіття на 2022 рік в Україні, в його усіченому варіанті, навіть припускати неприємно.

Допомога з безробіття на 2022 рік в Україні

Коротко про ситуацію, що склалася

Відносно недавно уряд Зеленського оприлюднив черговий проект бюджету, голосно озаглавлений, як правовий документ, складений з турботою про людину і розвиток країни. При найближчому розгляді виявляється, що більша половина коштів, що надходять в казну, йде на обслуговування боргу, зробленого невмілими парламентаріями разом з президентом.

Зовнішнє управління і відсутність професійних знань в області управління призвели до перетворення колись процвітаючої Республіки в складі Радянського Союзу в державу, залежну від кредиторів, з перманентним дефіцитом бюджету. Його реалії:

 • тотальне зростання ІСЦ, інфляція, що набагато перевищила офіційно оприлюднені показники;
 • крах малого та середнього бізнесу, що перебуває під непомірним податковим тиском, і не працює через нескінченні локдауни;
 • зубожіння малозабезпечених верств населення, з виросла багаторазово комуналки, податків, скорочення соціальної підтримки від держави.;
 • знищення власних промислових підприємств, щоб поповнювати казну від ПДВ, сплаченого на ввезення імпорту;
 • мілітаризація країни, яка, на думку аналітиків, ніщо інше, як привід розподіляти асигновані грошові потоки, отримувати відкати за покупку застарілої військової техніки за кордоном.

Скорочення кількості робочих місць, зростання рівня безробіття, відсутність засобів до існування (мова йде про елементарні потреби життєзабезпечення, на зразок даху над головою і базових продуктів харчування), викликає у громадян, які залишилися без роботи, закономірний інтерес, який же розмір допомоги по безробіттю в Україні.

Хто платить і чому економить

Як і в попередні роки, виплата допомоги по безробіттю в Україні в 2022 році, проводиться з коштів спеціального фонду, заснованого два десятиліття тому, згідно ЗУ, що вступив в дію на порозі нового століття і тисячоліття. Через 10 років, Т. Антоненко, директор профільного департаменту при Міністерстві праці, детально відзвітував про досягнення України:

 • ринкова модель розвитку економіки призвела до необхідності створення моделі соціального захисту;
 • людина, що працює на офіційній основі, повинен піклуватися про це, для здійснення поставленої мети, він робить внески;
 • ЗУ приймалися за окремими видами страхування в різні роки;
 • ПФУ виступає в ролі виконавчого органу, який на підставі чергового прийнятого закону виступає представником виконавчої влади;
 • Страхування на випадок безробіття передбачає допомогу, одноразову і виплачувану протягом певного часу, матеріальну допомогу і допомогу на поховання безробітного.

Т.Антоненко щиро впевнений, що введення нової системи – досягнення влади незалежної України, що дозволяє виплачувати мінімальну допомогу по безробіттю навіть людям з невеликим рудовим стажем або і зовсім без оного. Він щиро впевнений, що кошти, виплачені трудящими державі, допомагають перепрофілювати людей з незатребуваних спеціальностей на актуальні, контролювати виплати на різних підставах і навіть забезпечувати створення нових робочих місць.

Безробіття в Україні

У доповіді 10-річної давності перераховано кілька джерел надходжень до ФГСС України, але основний з них – виплати трудящих, роботодавців та індивідуальних підприємців. Відповідальність за кошти, виплачені у вигляді внесків на страхування по безробіттю, взяла на себе Державна служба зайнятості, не створювалися ні виконавчі, ні робочі органи, і це дозволило заощадити ресурси на її формування.

Економія по Зеленському

На початку жовтня 2021 року в ЗМІ з’явилися повідомлення про те, що до ВРУ надійшов законопроект про реформу служби зайнятості, який підтримав Кабінет Міністрів.

Ділова столиця повідомила про численні позитивні моменти розробки, але реальна мета – економія коштів, що надходять до ФОГСС. Економія бюджету вже прорахована, вона складе більше трьох мільярдів гривень. В глобальних цілях заявлені працевлаштування молоді, усунення репресивних заходів до звільнених за власним бажанням, право отримувати максимальний розмір допомоги по безробіттю 2022 в Україні для людей з великим трудовим стажем.

Експерти та аналітики вказують на деяку невідповідність поставленої мети і благих намірів. Турбота про благо людей, що залишилися без роботи в складний час пандемії, погано поєднується з економією коштів. Допомога громадянам, які раніше робили регулярні обов’язкові внески до цього бюджету, в соціальних державах означає додаткові асигнування.

Кабмін Зеленського має намір не збільшити їх обсяг, а заощадити на безробітних. А це означає, що деяким категоріям громадян у складній ситуації мінімізують або й зовсім скасують виплату допомоги. Замість цього їх нібито перенаправлять на допомогу роботодавцям, які відкривають або розвивають бізнес і створюють нові робочі місця або приймають на роботу некваліфікований персонал.

На обліку в ДСЗ перебуває третина мільйона громадян, але допомога виплачується не всім, майже 50 тисяч його не отримують. Міжнародна організація розробила методику підрахунків, застосування якої показало, що в країні без роботи перебуває майже 10% працездатного населення.

На сьогоднішній день калькулятор допомоги по безробіттю в Україні працює за кількома критеріями:

 • тривалості трудового стажу (до 5 років-виплачується половина СЗП по регіону, а вона варіабельна, в столиці-вище – в глухій провінції-мізерна;
 • за тривалістю отримання (в кожному часовому періоді вона, незалежно від стажу, мінімізується, з 3-х місяців виплачується 70% навіть власникам максимального розміру, який зараз становить 9,3 тис.;
 • бажання працевлаштуватися будь-якими засобами-після кількох пропозицій роботи ДСЗ вводить обмеження на розмір допомоги або припиняє її виплачувати.
Допомога з безробіття в Україні

Новий законопроект змінює правила нарахування таким чином, що розмір одержуваної допомоги з його прийняттям зменшиться майже наполовину. Це дані Федерації профспілок України, згідно з якими нововведення зменшить і середню допомогу з безробіття в передпенсійному віці, навіть тим, у кого напрацьовано стажу для нарахування пенсії.

Загальна картина

Затримка виплати допомоги по безробіттю 2022 в Україні навряд чи можлива, якщо врахувати, скільки уряд має намір заощадити на виплатах людям, які опинилися в складному матеріальному становищі через закриття підприємства або скорочення штату. З прийняттям документа за № 6067, в нарахуванні допомоги зміниться багато:

 1. Раніше 50% від СЗП платили людям, у яких до двох років трудового стажу, з 2 до 6 належало вже 55%. Тепер є тільки половина середньої зарплати до 5 років і 60%, починаючи з цього періоду і аж до півтора десятиліть, чесно відпрацьованих, зі сплатою страхового внеску і податків.
 2. 70% платили людям з 10-річним і більше стажем, тепер на ці гроші можуть розраховувати тільки ті, у кого від 15 до 25 років мс.
 3. Від трудового стажу буде залежати і тривалість виплат. На рік отримання допомоги можуть розраховувати тільки пропрацювали 30 років і більше, починаючи з 24 і більше – тільки 330 днів, ті, у кого до трьох років ТЗ, будуть отримувати половину СЗП протягом півроку, замість раніше покладалася річної тривалості.

Новий законопроект, у разі його прийняття, означає, що одержувачі мінімального розміру, підвищеного мінімального і 166 тисяч осіб, які мали достатній страховий стаж для отримання допомоги від 1,8 до 9,5 тис.грн., почнуть отримувати і менше грошей, і коротший часовий період, за справедливою заявою номінально існуючих профспілок – менше майже наполовину.

Звичайно, економити на посібниках і посилювати умови отримання в період пандемії почали в багатьох країнах, але при цьому є розширені заходи соціальної підтримки незахищеним категоріям населення. В Україні матері-одиначки і багатодітні сім’ї теж потрапили в розряд людей, на яких держава економить. Тепер дійшла черга і до відбирання грошей у безробітних, які позбулися засобів до існування не по своїй волі.

Добавить комментарий