Виплата пенсій переселенцям у 2021 році в Україні

В українських ЗМІ варіабельно трактується виплата пенсій переселенцям в 2021 році в Україні: останні новини, незважаючи на гучну риторику про безсумнівну приналежність жителів Донецької та Луганської області (нерідко зі згадкою недоброзичливої і ніде не затвердженої абревіатури ОРДЛО) до України.

При цьому ставлять під сумнів навіть право жителів країни на отримання допомоги від держави, на території якої вони перебувають в даний час. Зміни в проекті бюджету роблять все більш примарними надії людей, що залишилися без даху над головою.

Переселенці в Україні

Економічна ситуація

В кінці минулого року видання «Трибун», опублікувало огляд на тему останні новини про пенсію переселенцям в 2021 році в Україні під дещо іншою назвою «чого чекати переселенцям в 2021 році», з якого стало ясно, що нічого особливо хорошого очікувати не доводиться. У публікації наводяться цікаві факти, і в цілому, незважаючи на твердження про збройну агресію РФ на Донбасі (за заперечення цього твердження зараз можна отримати цілком реальний кримінальний термін), автор викладає дуже красномовні факти.

Органи влади в Україні-фігуранти більш ніж половини рішень ЄСПЛ, за якими ясно, що невиконання судових висновків в країні – поширена і нічим не карається практика. Причиною цьому служить не стільки ігнорування закону (хоча і це має місце), скільки відсутність фінансування, необхідного, щоб їх виконати. Воно потроху піднімається кожні два роки, але цього обсягу недостатньо навіть на невелику частину справ.

Призупинення виплати пенсій переселенцям в 2021 році в Україні – наслідок трьох домінуючих тенденцій, призупинити які не в силах уряд Зеленського, тому що зовнішнє управління країни в цьому зацікавлене.

Перманентний дефіцит коштів у державній скарбниці

Наслідок багаторічного невмілого управління, численних кредитів, за які доводиться віддавати на чверть, а то і на третину більше, ніж бралося спочатку.

Звинувачувати слід також:

 • Розвал промисловості;
 • витрати на АТО і підняття зарплат військовим;
 • утримання Нацгвардії, що виконує в країні незрозумілі функції;
 • цікаву статтю видатків, позначену, як субвенції з держбюджету місцевим бюджетам на підтримку територій, що зазнали негативного впливу конфлікту на південному сході України.

Цілком ймовірно, під цими витратами маються на увазі масові навчання Нацгвардії, СБУ та ЗСУ на території Одеської, Харківської та Дніпропетровської області, знесення барельєфа воїнам переможцям у Великій Вітчизняній війні у Львівській, стурбованій пошуками старих бомбосховищ на випадок нападу ворога. На це в бюджеті, на відміну від зарплат педагогів і медиків, кошти виділені (125 млн.в національній валюті).

Необхідність повертати борги

Ця необхідність відноситься не тільки до зовнішньої заборгованості до березня 2021 року. Вона відноситься і до решти, не менш дивним тенденціям-блокування значного обсягу оподаткувань, перерахованих підприємцями, про яку йдеться з березня 2021 року.

Пенсії переселенцям в Україні

Проте за 10 місяців минулого року відзначено відсутність будь-яких кроків щодо виконання рішень Кабміну РЄ щодо прийнятої 1 жовтня проміжної резолюції. З 250 мільйонів гривень, тимчасово переміщеним особам нарахували та виплатили лише 35 мільйонів. Характерно, що саме вони є позивачами в більшості спорів. Оскільки більше ніяких кроків не зроблено, це означає, що ніяка виплата пенсій переселенцям за судовими рішеннями не світить, і у них немає навіть надії на часткове відшкодування судових витрат.

Необґрунтовані перерахування коштів

Те ж саме видання «Трибун» зазначає, що поки не ясно, чому блокують пенсії, але в прийнятому проекті бюджету на 2021 рік закладені дуже цікаві пункти:

 • понад 110 млн. грн на фінансування держпрограми, що передбачає в осяжному майбутньому виплати компенсацій за житло, зруйноване горезвісною російською агресією;
 • вводиться видаткова стаття на створення умов в’їзду та виїзду з територій, що не належать Україні (сума виділена на 17 мільйонів більше, ніж потрібно на погашення пенсійних заборгованостей);
 • передбачено близько 30 мільйонів на інтеграцію з молоддю Донбасу і Криму.

Не працюватиме держпрограма» Доступне житло » – у квітні минулого року до бюджету внесли заходи щодо її скорочення. При цьому місцевим бюджетами припинили фінансування «житла для ВПО». Виключена стаття в 200 мільйонів в національній валюті, попередньо асигнована на виконання судових рішень. А це означає, що виплата заборгованості по пенсії переселенцям, навіть призначена по суду, скасована.

На думку видання, є позитивні зрушення з деяких питань (нагадаємо, кошти на відновлення житла поки не виділені, є тільки рішення про створення держпрограми). Правозахисники висловлюють упевненість в тому, що на найближчий рік в намічених до виконання пунктах немає ні питання надання житла залишилися без даху над головою і не передбачається відновлення пенсії за судовими рішеннями.

Ще одне повідомлення

На початку року, відразу після радісних повідомлень про те, що держбюджет, після численних поправок нарешті прийнятий, його неодноразово піддавали аналізу, наводили всі перераховані вище цифри, по-модному іменовані субвенціями, доводячи, що, в порівнянні з бюджетом 2020 року відзначені численні позитивні тенденції і держпрограми, спрямовані на поліпшення становища переселенців.

Зазначено, що дивна програма інтеграції з молоддю Донбасу і Криму, в розмірі 30 мільйонів, з’явилася в часовому інтервалі між першими і другими бюджетними читаннями. Немає нічого і про те, що планується відновлення виплат пенсій переселенцям.

Цікава інформація

Раніше портал Донбас СОС повідомляв, про те, які дивні маніпуляції проводив, зі схвалення уряду, Пенсійний фонд України: виплата пенсій переселенцям скасовувалася шляхом перенесення однієї законодавчої норми на інші документи, що мають нормативну силу. Після цього пройшла інформація про економію 5 млрд у національній валюті, але правозахисники впевнені, що це – скромна цифра, а реальна заборгованість становить куди більші обсяги.

Виплата пенсій переселенцям у 2021 році в Україні

Перша декада квітня нинішнього року ознаменувалася ще одним цікавим повідомленням від правозахисників: на тлі відсутності повідомлень про масове припинення виплат державою пенсій ВПО, але певна кількість подібних повідомлень фіксується регулярно і має стабільний характер, що нагадує систему з певним алгоритмом. Для цього використовуються:

 • неможливість перетину кордону з непідконтрольною на підконтрольну Україні територію;
 • неявка на вимогу пройти ідентифікацію (що суперечить законодавству в режимі карантину і перманентно поновлюваних локдаунів);
 • відсутністю операцій зі зняття грошей з рахунків переселенців (Ощадбанк знімав не тільки пенсії, а й зарплати;
 • непродовження терміну дії банківських карт: під час карантину закінчився термін позначки мігрант.

За чинним законом і на думку правозахисників, вимоги Пенсійного фонду про проходження ідентифікації та призупинення виплат – незаконні. Протягом місяця з дня припинення карантину виплати повинні проводитися, а в обстановці перманентно продовжується локдауну, викликаного розвитком ситуації з коронавірусом говорити про це просто неможливо.

Правозахисники говорять про те, що виплата пенсії переселенцям із зони АТО припиняється й іншими методами. Наприклад, якщо пенсіонер не знімає гроші з рахунку протягом певного терміну, їх переводять на виплати з Укрпошти. Фактично це означає призупинення пенсій, оскільки для ВПО такий переказ Неможливий.

Що далі

Правозахисники кажуть, що у них немає точної інформації про масштабність назрілої проблеми, проте представник організації правозахисників «Донбас SOS» м.Фоменко заявив про стабільну кількість людей, які звертаються зі скаргою на призупинення перерахувань.

Поки невідомо, чи буде це застосовуватися ПФУ в масовому порядку, але передбачається, що новини Пенсійного фонду України для переселенців на 2021 рік не будуть оптимістичними. На початку квітня вже було відомо, що Пенсійний фонд розглядає документи 40 тис.осіб, і чи всі вони відносяться до переміщених осіб – сказати складно.

Юрист правозахисного фонду м. Фоменко повідомив на початку квітня, що організація дала письмовий запит до Пенсійного фонду і отримала відповідь не найоптимістичнішого змісту:

 • ПФУ і раніше застосовував П. 16 постанови 1596, що дозволяє припинити виплати навіть пенсіонерам і переміщеним особам;
 • для захисту своїх прав людина зобов’язана особисто звернутися в державні або наглядові органи;
 • якщо він не може цього зробити, є вихід-відправка відсканованої копії в управління ПФУ, інакше пенсія не буде відновлена, а все, що пенсіонер не отримав – перейде в заборгованість.

Останні новини про пенсію переселенцям із зони АТО 2021 свідчать про те, що заборгованості не виплачуються. Тобто, просто кажучи, підгодовуються бюджетом Пенсійного фонду, що перебуває в перманентному дефіциті, і навіть відновлення виплат не означає, що все експропрійоване коли-небудь буде повернуто.

Ситуація в квітні

У середині другого весняного місяця поточного, 2021 року, Е.Шишкіна, правовий аналітик БФ «Право на захист» провела онлайн-презентації довідки, складеної аналітиками організації Об’єднаних Націй. У ній повідомляється, що отримання пенсії внутрішньо переміщеними особами – процедура складна, тривала, а нерідко – і принизлива. Складається враження, що такі складнощі вводяться навмисно.

Еліна Шишкіна зазначила, що доступ людини до пенсії обумовлений необхідністю пред’явлення довідки з підтвердженням статусу переселенця, хоча формально вони – такі ж громадяни України, що підтверджується постійними декларативними заявами президента та інших політиків, які позиціонують територію Донбасу, як українську.

Правозахисники порекомендували державі відв’язати доступ до заробленої пенсії від довідки, яка не є підтвердженням статусу і отримання її утруднено для незаможних, глибоко літніх, маломобільних людей, в силу свого віку і стану не здатних їздити на непідконтрольну територію і користуватися електронними пристроями (банкоматами).

Ніяких відомостей про те, за яке число дають пенсію переселенцям, у правозахисниці не було, проте вона висловила глибоку впевненість у неправомочності таких дій. За українською Конституцією пенсія — це власність одержувачів, і обмежувати її отримання за допомогою ускладнень або дискримінації у нинішнього уряду немає ні прав, ні повноважень. У будь-якому куточку України пенсіонери однакові, і у держави перед ними є певні обов’язки.

Добавить комментарий