Пенсії по інвалідності для 1,2 і 3 групи в Україні в 2021 році

У ЗМІ відносно недавно знову почали мусуватися запевнення про наміри уряду підвищити розмір пенсії по інвалідності в Україні в 2021 році. Перманентна орієнтованість на європейські стандарти, про яку йдеться повсюдно, зовсім не означає, що наміри влади полягають у доведенні їх до рівня, що дозволяє задовольнити хоча б першочергові потреби по життєзабезпеченню. Категорія інвалідності розглядається, як підстава для призначень виплат від держави, але вони не відповідають соціальним стандартам розвинених держав.

Пенсії по інвалідності для 1,2 і 3 групи в Україні в 2021 році

Підстави для призначення

Присвоєння однієї з трьох груп інвалідності в Україні практично не відрізняється від приводів, яких достатньо для отримання щомісячних виплат в країнах з розвиненою системою соціального захисту. Право на отримання мають:

  • інваліди дитинства;
  • люди, які втратили працездатність в результаті травми, отриманої на виробництві, поранення в зоні бойових дій або в період служби в армії;
  • громадяни з хронічними невиліковними захворюваннями, вродженими і набутими, що перешкоджають повноцінній трудовій діяльності і не дають можливість забезпечити власні потреби.

Всі ці категорії населення мають вагомі підстави для призначення виплат від держави, однак у них може бути різна ступінь непрацездатності – часткова, неповна або повна. Медична комісія вирішує питання про присвоєння певної групи, орієнтуючись на проведену експертизу. Пенсія 1,2 і 3 групи по інвалідності відрізняється за розміром, деякі пільги покладаються всім людям з обмеженими можливостями. Є й такі прерогативи, які покладаються тільки тим, хто вимагає догляду і не може себе забезпечити навіть в питаннях повсякденного догляду.

Умови призначення

Обмеженість дієздатності в усьому світі вважається можливим наслідком дії двох основних причин — з народження або дитинства, коли у людини за визначенням немає можливості заробити трудовий стаж, і придбання в дорослому віці, як результат травми, військової діяльності або невиліковного захворювання. Розподіл на групи відбувається не тільки за принципом вродженості або набутості, а й від ступеня обмеження властивих людині можливостей.

1 група

Ділиться на 2 категорії, А і Б, де перша означає, що людина повністю залежить від зовнішнього обслуговування, не може задовольнити навіть елементарні фізіологічні потреби, другу від неї диференціюють по втраті здоров’я. Вона дається при неможливості обходитися без сторонньої допомоги. Розмір пенсії по інвалідності 1 групи в Україні в 2021 році залежить від наявності трудового стажу (це не стосується інвалідів дитинства) і входження в одну з цих категорій.

Пенсії по інвалідності  в 2021 році

2 Група

Включає людей з обмеженими можливостями, які потребують спеціальних засобів для самостійного обслуговування. До неї відносяться діти, які можуть певною мірою проходити навчання, але в домашніх умовах або в спецзаведеннях, а також люди, які не можуть займатися повноцінною трудовою діяльністю через відсутність необхідного контролю або властивих людині здібностей контактувати із зовнішнім світом.

Гіпотетично вони можуть працювати, але в більшості випадків для цього потрібні особливі умови або спеціально обладнане робоче місце. Розмір пенсії по інвалідності 2 групи в Україні в 2021 році визначається, як сума, відповідна 90% пенсії за віком, але подальших пояснень з цього питання не наводиться.

Наводиться таблиця необхідного страхового стажу за віковими групами, але можливе присвоєння інвалідності і без оного (за умови отримання травми або поранення в період проходження військової служби). Щоб отримати таку виплату після досягнення пенсійного віку, людина повинна мати не менше 15 років трудового стажу.

3 група

У визначенні суми, яка належить громадянам цієї категорії осіб з обмеженою непрацездатністю, говориться, що вони мають право на отримання її в половинному розмірі. Їх відрізняє обмежена здатність до пересування, неможливість виконання роботи в повному обсязі, можливість орієнтуватися в просторі тільки за допомогою допоміжних засобів або зниження звичного рівня сприйняття або передачі інформації.

Як і в двох перерахованих вище групах, розмір пенсії по 3 групі інвалідності залежить від декількох складових індивідуального характеру. У цій категорії статус інваліда не постійний, потребує перевірки і підтвердження, оскільки держава впевнена, що людина може лікуватися і навіть одужувати від причини, що спричинила за собою часткову втрату працездатності.

Проведення щорічного медогляду-неодмінна умова продовження інвалідності, якщо людина його не проходить через, яка не визнається поважною, держава припиняє виплати, навіть якщо він все ще хворий.

Від чого залежить розмір

Українцям озвучили розмір пільг по інвалідності, але питання нарахування суми все ще різноманітні і залежать від варіабельних умов – категорії пенсії, яка може бути страховою, соціальною або військовою (для ветеранів ВВВ, БД або військових). Отримання страхової вимагає наявності трудового стажу: якщо її отримує людина, яка не досягла 25 років, це – рік, якщо мова йде про першу групу інвалідності. У другій і третій групі вимоги до тривалості трудової діяльності багаторазово збільшуються. Вони ростуть і в міру переходу з однієї вікової категорії в іншу.

Особи, які ніде не працюють, можуть отримати 3 групу інвалідності тільки за наявності 30-річного стажу.

Пенсії по інвалідності для 1,2 і 3 групи в Україні

Гіпотетично до невеликого розміру виплат можна отримати надбавки, за умови:

  • наявності неповнолітнього утриманця (цілих 150 гривень на місяць на дитину);
  • якщо у людини 1 група, вона самотня і має 2 групу за результатами обстеження або отримала 3 групу в пенсійному віці – 50 грн., щоб оплатити догляд за собою (не ясно, хто буде займатися цим за таку мізерну суму);
  • маючи особливі заслуги перед Україною (є схема, затверджена урядом, за якою визначається величина надбавки).

Позитивна відповідь на питання, чи входить інвалідність до трудового стажу в Україні не означає, що це відбувається без жодних застережень. В основний стаж зараховується період інвалідності через отриманого на роботі каліцтва або профзахворювання.

В інших випадках, незважаючи на наявність видимої можливості в раніше прийнятих законах про соціальне страхування, в цьому відмовлять. Таке положення виникло через зміни, внесені до пенсійного законодавства. Зараз ці роки можуть вноситися тільки в додатковий стаж при отриманні пенсії по інвалідності.

Точні цифри

Розмір пенсії інвалідам дитинства та дітям-інвалідам, регулюється спеціальним законом: він передбачає виплати в розмірі прожиткового мінімуму. 1 група отримує повний ПМ для непрацездатних, 2 – 80%, третя-60% ПМ, а діти – інваліди-70%. Другий ЗУ з розлогою назвою, визначає розмір надбавок щодо забезпечення догляду за недієздатними малюками, віднесеними до першої групи (Підгрупа а – 75%, Підгрупа Б – 50%).

Тим, хто займається доглядом за особливими дітьми, слід знати, що Зеленським підписаний закон про збільшення державної допомоги. Цей факт широко анонсувався в ЗМІ, говорилося про те, що всі виплати з січня 2021 року зростуть удвічі. Однак невідомо, чи знайшли законодавці для цього кошти в бюджеті на поточний рік, чи добре починання, як і зарплата вихователів дитячих садків, виявилося без наявності необхідних асигнувань і теж підпало під дію бюджетного кодексу.

В Україні такі приклади-нерідке явище. Зарплата працівникам сфери освіти за законом, прийнятим ще урядом Гройсмана, повинна була кілька років тому піднятися вдвічі, але вона все ще залишається на колишньому рівні. Виплати матерям-одиначкам і соціально незахищеним сім’ям зменшені в кілька разів, щоб заощадити кошти в бюджет.

Тому в кожній публікації на тему призначення пенсії інваліду є розлогі рекомендації звертатися з офіційними запитами в ПФУ, в районне, обласне управління Фонду або до суду з позовною заявою. Прикладів позитивного вирішення питання небагато, але судова практика залишає деяку надію в тому випадку, якщо в призначенні пенсії відмовлено з порушенням чинного законодавства.

Точні цифри пенсій будуть остаточно відомі, коли уряд затвердить остаточно терміни зміни показників, які в Україні застосовуються для проведення розрахунків соцдопомог та інших виплат з казни.

Добавить комментарий