Чи платитимуть пенсії переселенцям в Україні в 2021 році?

Висвітлення проблеми, чи будуть платити пенсії переселенцям в Україні в 2021 році останні новини виробляють в залежності від позиції, яку займає новинний портал. Проурядові видання то запевняють, що вони будуть стабільні до кінця карантину і ніяких перевірок не передбачається, то говорять про новий порядок нарахування, прийнятий змінами, внесеними в законодавство. Основна маса перераховує ймовірні причини припинення і наводить рекомендації щодо захисту законних прав на пенсійне забезпечення.

пенсии переселенцам в Украине в 2021 году

Загальний огляд ситуації

Відповідь на питання, чи виплачуватимуть пенсії переселенцям із зони АТО в 2021 році практично очевидна, якщо розглянути ситуацію з фінансами в Україні. Майже в середині березня ПФУ відзвітував про проведення фінансування березневих пенсій громадян. При цьому багатодітні сім’ї позбулися вагомої частини допомоги від держави(у деяких з 8 тис. грн. залишилося не більше трьох тис.). У Верховній Раді посилено мусується питання про відмову виплат соціалки і перехід на формування накопичувальних пенсій.

До цього можна додати недавні повідомлення про відмову в кредитах Міжнародним валютним фондом, підняття виплат військовим на Донбасі. Не менш знаковим можна вважати повідомлення про те, що Бюджетний кодекс превалює над підзаконними актами, коли мова йде про підвищення зарплати медикам і педагогам, прийнятому урядом Гройсмана. Зарубіжні партнери, з якими знову проводилися консультації, дали неоціненні рекомендації щодо скорочення витрат на мирне населення (в результаті яких на двох померлих в країні народжується тільки одна дитина). При цьому постійно виникає питання, чи платитимуть пенсії тимчасовим переселенцям у 2021 році.

Якщо вірити повідомленням “судово-Юридичної газети”, про ситуацію з пенсіями для жителів території, на якій Україна збирається відновити війну з власним народом, то вона йде наступним чином:

  • перманентно виплачуються 660 000 пенсій проживають на тимчасово окупованій території.
  • з 1 березня для тих, хто живе на території Донецької області, влада провела перерахунок, причому, Автоматичний. В результаті його проведення повинно було додатися цілих 100 гривень.
  • тим, у кого вагома надбавка не досягла зазначеної суми, держава щедро до неї доплатить.
  • надбавка до пенсії, як виявилася, дається тільки людям з тривалим трудовим стажем.

Про те, якими будуть пенсії в Україні в 2021 році переселенцям в газеті відомі тільки 2 моменти: ПФУ почне перевірку тих, хто не знімав перераховані кошти з рахунку більше року і намір виплатити встановлену суму строго в певні терміни. Про серйозність наміру скласти з уряду відповідальність за пенсійне забезпечення говорить хоча б той факт, що вже підвищено два податки для того, щоб фінансувати накопичувальну пенсію.

Оптимістичні заяви: що за ними

Портал Донбас СОС повідомляє про те, що в результаті маніпуляцій законом і перенесенням однієї норми законодавства в інші документи, в ПФУ вже відбувалися скасування виплат переселенцям, які пізніше дали керівництву можливість відзвітувати про економію 5 мільярдів гривень. Зараз правозахисники впевнені, що заборгованість перед переселенцями становить десятки мільярдів у нацвалюті, але питання про повернення заборгованостей постане тільки в разі прийняття апеляційним судом відповідного рішення.

Але і в цьому випадку, у перманентно дефіцитного бюджету ПФУ немає коштів на погашення боргу, тому адвокати, зайняті тривалою тяжбою, наївно вважають його перекрити з коштів держбюджету в 2021 році. Новини Пенсійного фонду України для переселенців можна не брати до уваги. З точки зору юристів, перешкода, створена в судовому порядку-дискримінація навіть Національна стратегія, прийнята в минулому році, що дозволяє зробити відповідачем держави в питанні невиконання державою судових рішень, виявилася марною.

Причини блокування

В інформаційному просторі України є численні перерахування причин, чому блокують пенсії переселенцям, серед яких є вагомі і поважні, а є і відверто наївні, розраховані на середньостатистичного обивателя, який не має навіть приблизного уявлення про законодавство країни в цій області:

  • смерть одержувача;
  • незатребуваність грошей з картки протягом півроку;
  • не проживання переселенця за адресою, вказаною в поданих документах;
  • виїзд з країни або повернення на малу батьківщину;
  • письмова заява про відмову від статусу тимчасово переміщеного, написана одержувачем або наближеною до неї особою (!);
  • доведений намір вчинити теракт або вже доконане його вчинення.

Як показують останні новини Про пенсії переселенцям в 2021 році в Україні, це далеко не всі причини, за якими пенсії блокуються і не виплачуються своєчасно. Наприкінці 2020 року ООН зажадала у Києва скасування постанови про виплату пенсій тільки за умови проходження процедури реєстрації та отримання статусу переселенця. У звіті місії було зазначено, що це положення обтяжує ситуацію в країні, і без того нелегку в період пандемії. У парламенті лежить такий законопроект і його розгляд було намічено на вже минулий лютий поточного року.

Що змінилося?

Починаючи з січня поточного року можна гіпотетично подавати заяву на отримання пенсій в електронному вигляді або уповноваженими представниками (у березні ця можливість все ще недоступна). Однак ця новина стосується тільки тих, хто претендуватиме на неї вперше. Показовою є і новина про мимовільне списування з картки переселенця Ощадбанком не тільки пенсії, а й зарплати. У банку повідомили, що ці рішення приймаються за вказівкою виконавчої служби і не має ніякого відношення до пенсійного забезпечення, це стосується тільки виплат за кредитами.

Наприкінці року неодноразово публікувалися роз’яснення юристів про те, що влада не має права припиняти виплати з будь-якої з наведених підстав аж до закінчення карантину, оскільки ця ситуація прирівняна до надзвичайної. Однак це жодним чином не оптимізувало ситуацію, і питання за яке число дають пенсію переселенцям стає в країні актуальним не тільки по відношенню до ВПО з «тимчасово окупованих територій».

Новини від держави

У 2019 році реально нараховувалося півмільйона пенсій, а в минулому, 2020, їх число скоротилося до 400 тис.зрозуміло, таке скорочення навряд чи можна пояснити масовою смертністю від коронавірусу, залишається припустити, що це все та ж тенденція до економії. Заощадити на виплатах людям, проти яких воює українська армія з удвічі підвищеними для зони АТО зарплатами-це показово для українського уряду.
Чиновники Пенсійного фонду пояснили невиплату пенсій пенсіонерам відсутністю даних про стан здоров’я пенсіонерів, а також про непрацюючу в Луганську і Донецьку банківські системи.

Вже в кінці грудня в банківській системі була запущена перевірка рахунків пенсіонерів ВПО, ініційована постановою Кабміну, прийнятою в листопаді минулого року. Цікаво, що навіть за умови виведення коштів в електронному вигляді на рахунок або карту іншого банку, ревізори рахунків Ощадбанку мають право зараховувати гроші не знятими. Щоб рахунок значився в діючих, пенсіонер повинен періодично знімати готівку. Якщо ж цього не відбувається, Постанова КМУ дозволяє банку блокувати рахунок на тій підставі, що видаткові операції не проводилися особисто одержувачем. Так що блокування рахунків не випадкова і має за собою законодавчу базу.

Ніде немає ніяких відомостей на тему, за яке число дають пенсію переселенцям, як, втім, і з інших делікатних питань. Якщо переводити з української обтічні формулювання в офіційних виданнях, то пенсія кожному громадянину буде виплачена в строго встановлений термін. А що стосується переселенців, які по наївності порахували, що Батьківщина оцінить їх патріотизм і допоможе облаштуватися на своїй території, після того як вигнала з рідних будинків, то для них в наявності тільки одна інформація. І це не термін виплати або скасування рахунків, а докладне перерахування документів, процедур Підтвердження та ідентифікації, заборон на відвідування ОРДЛО та інших умов, при яких законна пенсія буде заплачена.
Якщо врахувати перманентні повідомлення правозахисників про те, що економія на пенсіях – постійна практика Кабміну, то прогнози робити складно, а часом і просто неможливо.

Добавить комментарий