Нова сітка тарифних розрядів України 2021 року

Ще в січні поточного року РБК-Україна повідомила про включення до порядку чергового засідання уряду у вигляді проекту чергової постанови. На початку другої декади прийнято рішення встановити посадові оклади окремих категорій працівників держустанов на рівні тарифної ставки, що належить працівнику 1 розряду ЄТС. Тарифні розряди бюджетників в Україні 2021, за словами Д.Шмигаля, зростуть двічі – на самому початку року і в самому останньому його місяці.

Нова сітка тарифних розрядів України 2021 року

Трохи роз’яснень

Введення поняття і категорії тарифного розряду – закріплення постулату про те, що дві людини не можуть отримувати однакову зарплату, оскільки у них завжди є нехай не кардинальні, але відмінності в якихось її складових. Тарифні розряди в Україні-лише частина правового врегулювання правових взаємовідносин у сфері трудової діяльності та оплати праці. Автори юридичних публікацій починають їх обґрунтування з Конституції України і закінчують договорами, що укладаються між трудящими і роботодавцями на робочих місцях.

Основні положення – про оплату праці та преміювання можуть бути додатковими документами, якщо вони складені відповідно до всіх вимог Закону. У першому з них (про зарплату), крім структури, термінів і порядку проведення виплат, порядку вирішення спірних питань, в обов’язковому порядку має бути присутня тарифна ставка (в іншому викладі – мінімальний посадовий оклад).

На підприємстві або в організації повинна неодмінно бути розроблена схема окладів – їх абсолютні або відносні розміри:

  1. Перша категорія-це сума в гривні, друга представлена у вигляді посадових коефіцієнтів.
  2. Традиційна форма-дві графи таблиці, у першій знаходиться назва посади, у другій – наводиться сума встановленого окладу. Іноді в ній наводиться вилка – від мінімального до максимального еквівалента.
  3. Тарифна сітка-законодавчо затверджений варіант, який може використовуватися як елемент диференціації, засіб визначення розміру оплати. Її називають засобом для визначення гармонійного співвідношення між кваліфікацією співробітника і засобами, які йому виплачують.
  4. Це-перерахування тарифних розрядів і коефіцієнтів, за якими в бюджетній сфері визначається коректний розмір окладу, відповідний кваліфікації та ступеня складності виконуваної роботи кожного трудящого.

Оклади в бюджетній сфері з 1 січня, і раніше, визначаються за класифікатором професій, щорічно оновлюваним в Україні. Є поняття, регламентоване трудовим законодавством, яке називається мінімальною тарифною ставкою. Воно не повинно бути менше ПМ, встановленого на початок поточного року. Це-ліміт, за яким може встановлюватися тільки оплата простого некваліфікованої праці. Мінставка може встановлюватися для найпростіших професій (див.р. 9 КП), у всіх інших випадках враховуються інші складові нараховуються грошей.

Що змінилося

В кінці січня в ЗМІ з’явилися повідомлення про те, що Кабміном затверджена нова сітка тарифних розрядів України 2021. Підставою для них стала офіційна інформація з різних джерел, в цілому заслуговують довіри (про факти, а не про те, що під ними криється):

  1. На початку другої декади січня Кабмін прийняв постанову, яка вступила в дію вже з початку поточного року. У ньому передбачено збільшення зарплати працівникам сфери охорони здоров’я та освіти шляхом затвердження нової тарифної сітки. Інформація надійшла від урядової прес-служби.
  2. Її підтвердженням і послужила порівняльна таблиця, опублікована депутатом ВР а. Гончаренко на сторінці в соцмережах. У ній демонструється, що перший тарифний розряд в Україні в 2021 році збільшується з 2,670 тис.грн. до 2,893 тис.гривень.
  3. Достовірність цих повідомлень можна знайти в Телеграм (ДО РЕЧІ, планованому до заборони в країні) міністра освіти С.Шкарлета, який заявив, що зарплата педагогів буде збільшена двічі – на початку року (на 1/5) і в його останньому місяці (ще на 8,5%). Форма повідомлення-подяка колегам по Кабміну, які не тільки підписали постанову, а й передбачили для її виконання гроші в бюджеті-2021.
  4. Прем’єр України, Д. Шмигаль, поінформував громадськість не тільки про те, що до кінця року у педагогів зросте зарплата на 28,5%, а й про те, що медикам, які працюють в бюджетних установах, планується підняти оклади на третину від нинішнього розміру.
Сітка тарифних розрядів в 2021 року

До прийнятого проекту (поданого у вересні 2020) додавалася пояснювальна записка. У ній відзначений дисбаланс, що утворився після декількох підвищень мінімалки (двічі – в минулому році) при якому різниця між МЗП і тарифною ставкою 1-го розряду становить близько 50%. Необхідність перегляду обумовлена ще й тим, що уряд має намір підняти мінімалку ще двічі протягом поточного року. Нагадаємо, що для мінімізації бюджетного дефіциту друге підвищення, заплановане спочатку на липень, було перенесено на кінець року, що дозволило владі неабияк заощадити на зарплатах бюджетників.

Реальні трансформації

Змінилися тарифні розряди на 2021 рік в Україні – не позитивні реформи і не демонстрація благих намірів, раптово з’явилися в української влади. Верховна Рада, затверджуючи новий бюджет наприкінці минулого року прийняла безліч поправок і скорочень витрат – починаючи від соціальних допомог до скасування обіцяного зростання зарплат вихователів і персоналів дитсадків. Шмигаль, в інтерв’ю центральному каналу, відкрито заявив, що в уряду немає грошей: вони витрачені на утримання армії і модернізацію озброєння.

Ось уже кілька років відкладається введення постанови, що передбачає триразове підвищення зарплати вчителів, але воно знову підпало під Бюджетний кодекс, який превалює над усіма іншими законами. Гроші, щоб підвищити посадові оклади згідно ЄТС, знайдені владою шляхом зрівнювання за статусом всіх шкіл в регіонах і скороченням 10-11 класів.

Тарифні коефіцієнти за розрядами-прийнятий в Україні засіб підвищення зарплати, зростають у міру присвоєння працівникові чергового тарифного розряду. У першому посадовий оклад множиться на одиницю. 1,54 введений для 6-го, 1,97-для 11 розряду. Діставшись до останнього з існуючих (покладається заслуженим працівникам з тривалим стажем), можна розраховувати на коефіцієнт в 4,51. Небагато працівників бюджетної сфери можуть у молодому віці забезпечувати такими коштами утримання сім’ї та дітей. Висока плинність кадрів означає, що без тривалого стажу і регалій на руки видається менше мінімалки.

Уряд заявляє про плани підняти зарплату працівників сфери освіти до 4 прожиткових мінімумів вже до 2023 року. У 2021 вона дорівнює 3 ПМ, але навіть зростання цього показника не означає, що посадові оклади бюджетників виростуть до рівня, достатнього для нормального життєзабезпечення представників найскладніших професій.

Не зростуть вони і до рівня європейських зарплат, навіть якщо порівнювати з Польщею та Угорщиною, а не з Італією та Францією. Підвищення на третину до кінця року не означає також, що нарешті буде реалізований закон про підвищення в 3 рази, який нараховує вже кілька років ігнорування владою.

Добавить комментарий