Єдиний податок у 2022 році в Україні

Сайт Деньги ЮА на початку жовтня 2021 розмістив детальну публікацію щодо ситуації, яка настане в Україні з настанням нового календарного періоду. Некомпетентність влади призвела до знищення більшої частини великих виробництв і компаній, які робили відрахування до бюджету держави.

Тепер поповнення скарбниці здійснюється за рахунок збільшення податків і штрафів. Громадянам і бізнесу, на думку аналітиків, не варто очікувати позитивних змін. Вже відомо, яким буде єдиний податок у 2022 році в Україні.

Єдиний податок у 2022 році в Україні

Коротко про ситуацію

У вересні поточного року, перед стартом розгляду проекту держбюджету, з’явився його чорновий варіант, в якому наочно відбилося бажання законодавців наповнити порожню казну будь-якими способами.

Навіть оглядачі патріотичних і проурядових сайтів, не могли не відзначити, що заплановані трансформації ПКУ викликані двома причинами-близьким розглядом бюджету на наступний рік і просто-таки екзистенціальною тягою до перерозподілу чужих, зароблених всупереч усім негативним обставинам, грошей.

З приходом до влади Уряду Зеленського, громадяни України були сповнені позитивних очікувань:

 • тодішній прем’єр, а. Гончарук, в дуеті з д. Гетманцевим, на той момент главою ПК ВРУ, обіцяли комфорт і громадянам, і бізнесу, відразу після проведення податкової реформи;
 • базову ставку обіцяли знизити відразу на три відсотки – з 18 до 15;
 • підприємцям обіцяли нове адміністрування, яке дозволить витрачати менше часу і грошей на сплату непомірного податкового обтяження.

Райдужні очікування не виправдалися. Нічого з обіцяного зроблено не було, нова влада переконалася у власному невмінні наповнювати казну методами, прийнятими в усьому світі – зростанням і розвитком промислового виробництва, нових технологи, аграрного сектора.

Набагато легше виявилося підвищити податки, посилити контроль (два роки тому Гетьманцев клявся, що ні про яке посилення мови і бути не може, але вже прийняті розширення повноважень фіскальної служби і введені підстави для перевірок великих суб’єктів підприємницької діяльності, нав’язана податкова амністія і касові апарати).

Прийдешні трансформації

Контрольовані Іноземні Компанії та представництва тепер будуть піддаватися оподаткуванню. Ті українці, які з ними співпрацювали, можуть ліквідувати їх до кінця року, або платитимуть податки, зареєструвавшись. Якщо ПКУ виявить ознаки такої діяльності (наприклад, склад або магазин), реєстрація пройде в примусовому порядку, нарахують штраф і додаткове оподаткування. Решта нововведень не краще:

 1. Касові апарати – це не тільки облік, а й оплата програмного забезпечення для їх роботи, штраф за незастосування – спочатку 100, а потім-150% з суми операції.
 2. Готується підвищення ренти за Надра, екологічного податку, акцизу, ставки за продаж нерухомості і добре продумані санкції за ухилення від цього непосильного для малого і середнього бізнесу, зростання оподаткування.
 3. Збільшиться сума єдиного податку в 2022 році в Україні, оскільки є внески, що обчислюються від мінімальної зарплати і прожиткового мінімуму. Вони підростуть, а разом з ними збільшаться і обсяги коштів, які платять підприємці.
 4. На думку експертів, деякі з нововведень спрямовані на скасування спрощеної системи, переходу на інші, більш вигідні законодавцям і уряду нинішньої України.

Більша частина змін відбудеться автоматично, хоча і в меншому обсязі, ніж можна було очікувати. Влада перенесла підвищення мінімалки з липня на Грудень, в 2021, коли МЗП зросла на 500 гривень. І в 2022 – на жовтень, незважаючи на мізерний Розмір Зростання-200 грн. Єдиний втішний момент-оплата єдиного податку обумовлена значеннями, які прийняті на перше число року, що наступив. Так що вторинне зростання мінзарплати вдарить по них тільки з 2023.

Єдиний податок в Україні

Незважаючи на обставини

ЄП — це спрощена система, до якої підприємців свого часу ненав’язливо підштовхували, щоб закритий системи, менш вигідні державі. Їм обіцяли звільнення від деяких видів обтяження, просту звітність і полегшений облік.

На цій системі можуть перебувати і ФОПи, і юридичні особи, які відповідають вимогам, виставленим ПКУ. Деякі люди не можуть бути єдинниками, і це теж закріплено в законодавстві.

2021

Відбулися зміни в подачі звітності-деяким групам — вже з останнього кварталу цього року. Об’єднали звіти з податку на доходи, зарплати, і військового збору, єдиний податковий розрахунок теж вступає в дію при подачі звітності за минулий податковий період.

1 група звільнена від сплати підприємцем за себе до травня, зі збереженням страхового стажу, скасована книга обліку для 1,2 і частини ФОПів 3-й. В останньому випадку це стосується тих, хто не платить податок за додаткову вартість. У примітках вказується, що звіт все одно вести доведеться, але вже в довільній формі.

Раніше книги друкувала держава і видавала ПКУ. Так відбувається економія на витратах: Зошит для обліку навіть не треба реєструвати у податківців. Введення РРО відстрочено до початку 2022 року (не всім категоріям). Зросли ліміти доходу, відтепер прив’язані до МЗП.

З настанням нового року

Більшість видань бухгалтерського спрямування, акцентують увагу своїх читачів на тому, що всі дані, наведені в роз’ясненнях, попередні, навіть реквізити для оплати єдиного податку в 2022 році: остаточно відомо все буде тільки в грудні поточного року, хоча не виключено, що деякі трансформації відбудуться, якщо ВРУ схвалить законопроекти, подані на розгляд. Для цього у них все ще залишається деякий час.

У вересні 2021 наївні автори публікацій припускали, що:

 • буде розширено перелік тих, хто отримає звільнення від придбання РРО (у першій групі, роздрібним торговцям з невеликими приміщеннями для продажів, перукарським або зміною переліку послуг населенню в першій групі);
 • приймуть послаблення, викликані вкрай несприятливою ситуацією з Ковід-19;
 • зростуть знову ліміти доходу (наводиться цифра прогнозу від Міністерства економіки, яка становила не 6500, а 6550 грн.)

Ставка єдиного податку в 2022 році в Україні буде збільшена автоматично, і це відбувається щорічно, як тільки законодавчо збільшується одна з величин, яка використовується при розрахунках. Оскільки в грудні 2021 зміниться МЗП, і вже відбулися трансформації в прожитковому мінімумі, збільшиться і ЄП.

Єдиний податок у 2022 році

Що стосується нарахувань за ПМ, то вони можуть бути змінені, якщо законодавці ВРУ приймуть проект про його збільшення, в якому прописано, що цю вельми приблизну цифру збільшать, але відкріплять від проведення розрахунків, а замість неї введуть щорічно змінюваний коефіцієнт. Автор цього законопроекту-Мінсоцрозвитку, яке очолює відома в певних колах, пані М. Лазебна.

Нова ставка ЄП

Першій групі єдиноподатників доводиться виплачувати податок у розмірі не більше 10% від ПМ дорослої працездатної людини. Це приваблива ставка, але, на жаль, доступна обмеженій кількості підприємців. Далі про розмір ставки єдиного податку можна сказати наступне:

 1. Розмір ПМ, поки встановлений на початок новорічних свят означає, що платити представникам бізнес-структур, ВІДНЕСЕНИХ ДО 1 групи, навіть в самому крайньому випадку, доведеться трохи менше 250 грн.
 2. 2 Група стандартно сплачує 1/5 МЗП. На початок 2022-це 6,5 тис.грн., і навіть якщо мінімалку раптом непередбачено піднімуть, їм все одно доведеться виплачувати не більше 1,3 тис.грн. — саме стільки становить 20% від нового розміру мінімальної з / п.
 3. 3 група платить відсотки від отриманого доходу. Це-3 і 5%, більше платять ті, хто не зобов’язаний сплачувати податок на додаткову вартість. Платники ПДВ сплачують 2 податки, тому у них процентне співвідношення нижче. На нього не впливають зміни ПМ і МЗП, але через їх зростання зміниться розмір ЄСВ-він стане вище для кожного підприємця.
 4. Тут ставка оподаткування залежить від розміру угідь, оброблюваних аграрієм. Тому про четверту групу єдиноподатників говорять рідко і неохоче. Заявляти привселюдно, що держава, замість підтримки аграрного сектора, накладає додаткові оплати на тих, хто хоч щось намагається робити, не дуже хочеться, та й обчислення там виробляються складні.

З першого січня зростуть ставки для трьох груп платників єдиного податку, вони обумовлені прив’язкою до прожиткового мінімуму і мінімальної зарплати. Мабуть, з цією метою уряд Зеленського відкладає затвердження нового розміру мінімалки на останній місяць поточного року ось уже другий бюджетний сезон поспіль. Економиться пристойна сума на виплатах кожному бюджетнику, плюс вже на початку нового календарного періоду ФОПи і юридичні особи починають платити підвищений обсяг.

ЄСВ

Перші значні трансформації зазнав єдиний податок з 01.04 2016 року. Тепер законодавчі нововведення відбуваються щорічно, і деякі експерти впевнені, що таким чином відбувається все більше обмеження прав і бонусів єдинників, з подальшим скасуванням цієї системи оподаткування. Вона невигідна державі, тому стає все менше ФОПів, які можуть її використовувати для розрахунків з непомірними апетитами держави.

Говорити про те, що підвищення ПМ і мінімалки – забезпечення державою соціальних стандартів, вже давно не доводиться. Жоден, ні інший параметр не відображає реального рівня грошових коштів, необхідного для забезпечення елементарних життєвих потреб на тлі багаторазово виріс ІСЦ і не менш значного зростання комуналки.

В кінці 2020 року було обіцяно дворазове підвищення ПМ і МЗП, які в результаті звелися до одноразового і перенесеного на більш пізні терміни. Багато даних по обіцянках уряду застарівають вже через 2-3 місяці: зменшуються суми, пролонгуються терміни трансформацій, експерти вважають, скільки зекономлено з бюджету. Прийнята в грудні Нова мінімалка вже з січня збільшить розмір ЄСВ, на додаток до решти нововведень.

Добавить комментарий