Останні зміни в податковому кодексі України в 2021 році

Незважаючи на неодноразові твердження, що причиною перманентного дефіциту держбюджету є фінансова криза, викликана пандемією коронавірусу, нестача коштів у державній скарбниці – звичний стан для будь-якого українського уряду. Таким же звичним способом покрити нестачу грошей на нагальні потреби, є зростання оподаткування.

Зміни в Податковому кодексі України в 2021 році мають на меті забезпечити також надходження і для покриття державного боргу. Йдеться про відсотки, які складають чверть від платежів, сумної реальності 3 і 4 квартали поточного року.

Зміни в Податковому кодексі України в 2021 році

Передісторія подій

У вересні-листопаді минулого року Верховна Рада анонсувала розробку численних змін до ПК України, з метою забезпечити приплив коштів до скарбниці. Перманентний дефіцит — не новина для українського бюджету, але уряд Зеленського вирішив таким чином збільшити приплив нових надходжень для покриття військових витрат (державі для мілітаризації виявилося недостатньо військового збору, який виплачують всі дорослі працездатні громадяни). У період розвалу економіки і закриття останніх промислових підприємств, оптимальним виходом здалося зростання податків, який прикривається формулюванням «доведення до європейського рівня».

Нещодавно проведені підрахунки показали, що нинішніми темпами можна досягти рівня європейських зарплат не раніше, ніж через 2 десятиліття, та й то за умови, що у європейців вони рости не будуть, а залишаться на колишньому рівні. Про те, коли і які зміни податкового законодавства слід очікувати, говорилося розпливчасто і багато, але ось в останній день березня був прийнятий за основу пакет законопроектів, озаглавлений красномовно — про добровільне декларування та сплату одноразового збору в період з 1 липня нинішнього року по аналогічну дату наступного.

За термінологією українських законодавців» прийняти за основу » означає, що останні зміни в Податковому кодексі України в 2021 році будуть ще не раз трансформуватися і доповнюватися, коли владі буде потрібно забезпечити приплив нових надходжень до скарбниці. Цей пакет зареєстрований в лютому особисто президентом і проголошує так звану податкову амністію. Проголосувавши схвально, депутати забезпечили можливість, яка стосується будь-якого періоду, ознаменованого придбанням рухомого та нерухомого майна в період до початку поточного року:

 • не декларувати активи (і не платити на них податки) — до мільйона гривень;
 • не заявляти права на квартиру площею до 120 кв. м., будинок вдвічі більшої площі і незакінчена будова, розташоване на ділянці, що знаходиться у власності;
 • не декларувати нежитлову або комерційну нерухомість площею до 60 квадратів;
 • не платити податки за ділянки, отримані у власність при проведеній раніше безкоштовної приватизації і не оплачувати податок за 1 ТЗ із затвердженого раніше реєстру, з якого є прикрі Винятки для депутатів та інших громадян з доходами вище середнього.

Суб’єктами податкової амністії позначені фізособи-резиденти і нерезиденти, які були резидентами в момент придбання нерухомості або отримання доходів. Тут в наявності певне протиріччя — якщо говориться, що є можливість отримати податкову амністію на перераховане вище, то що ж в такому випадку буде виключено з амністійного списку. Невідомо також, чи стосується це майна за кордоном, в зарубіжних банках або в біткоіни.

Середньому українцю, який не володіє благами вище тих, що включені в список підлягає амністії, нема про що турбуватися, тому що у нього з’являться інші проблеми, коли новий Податковий кодекс приймуть в 2021 році.

Що відбувається

Наприкінці минулого року стартувала податкова реформа, ознаменована реєстрацією законопроекту, названого » Про внесення змін…». Глобальною метою заявлено виконання зобов’язань перед ЄС та іншими кредиторами України, зовнішній борг якої за час з моменту його реєстрації до сьогоднішнього дня зріс до 120 мільярдів доларів і склав 36,6% ВВП. Нагадаємо, що в попередні два рази, коли Україна була на межі дефолту, небезпечним бар’єром вважалися 30-35% від ВВП.

Обтічне формулювання про забезпечення збалансованості надходжень від оподаткування, на ділі позначає зростання колишніх обтяжень і поява нових. Поправки в ПКУ, за найскромнішими підрахунками, повинні принести в державну казну в 2021 році 3 мільярди гривень.

Адаптація до європейських нормативів означає Внесення до ПКУ понад 50 поправок, всі з них продемонструвати неможливо, але навіть огляд окремих змін до Податкового кодексу не дає наочного уявлення про масштаби задуманого народними обранцями (точніше, зовнішнім управлінням країни):

 1. Єдиноподатники будуть платити більше податку, зростання відбудеться в два етапи і складе, в залежності від групової приналежності, від 10 до 22 ПМ. Якщо врахувати, що в кінці нинішнього року відбудеться другий етап зростання мінімалки, можна приблизно уявити собі, наскільки збільшиться мзда державі.
 2. Прості українці платитимуть податок на розкіш – за квартири понад 60 кв.м. (до півтора прожиткових мінімумів за кожен зайвий метр).
 3. Тим, хто здає квартири в оренду, теж піднімуть оподаткування.
 4. Зміняться податкові правила щодо акцизу на алкоголь, тютюнові вироби і навіть на рідину для електронних сигарет
 5. На 12% підніметься розмір екологічного податку.
 6. Розшириться список авто, на які потрібно платити транспортний податок (розшириться список і знизяться вимоги до вартості).
 7. Експлуатація водного, лісового і радіочастотного ресурсів стане обходиться підприємствам, організаціям і фізособам дорожче на ті ж 12 відсотків, що і екологічний податок.
Зміни в податках ФОП в 2021 році

На довершення всіх принад життя в країні, скасовується мораторій на перевірки податковою інспекцією. Його вводили з середини березня до кінця карантинних обмежень, але оскільки вони продовжені, а штрафи необхідні, їх будуть проводити в будь-який час, навіть в період офіційно оголошеного карантину.

Штрафи та стягнення

Система штрафів посилилася і стала більш відчутною. Людям, які займаються підприємницькою діяльністю, потрібно особливо уважно читати Податковий кодекс України 2021. Якщо минулого року і приймалися якісь пом’якшення штрафних санкцій, щоб покарати, але не вбити бізнес, тепер про пом’якшення просто не йдеться.

Остання версія нового Податкового кодексу України передбачає штраф у розмірі 1/5 вартості підакцизної продукції, якщо її власник не сплатив податок через 15 днів після отримання на руки акцизних марок. Враховуючи, що зросла вартість алкоголю і сигарет (Держстат стверджує, що всього на 5%), а на кожну категорію спиртного зріс акциз (розмір залежить від виду, наприклад, на ігристі вина додалося 1,35 грн., а на прості вина 95 копійок / літр.

Все, що було завезено раніше, в період, коли воно не обкладалося акцизом, підлягає продажу до першого дня літа цього року, а потім має бути вилучено з торгових прилавків. Заплановано в перспективі ввести податок на будь-яку нерухомість (а не тільки на ту, що перевищує за розмірами законодавчий ліміт). Це означає, що в казну річкою поллються гроші з малометражок і сільських будиночків.

Повідомлення, що прийняття нового Податкового кодексу України перенесли на 2021 рік, не означає його скасування. Просто законодавці визнали його недостатньо доопрацьованим, і свідчення цьому – пропозиції про все нові поправки.

На проурядових сайтах вже розміщують красномовні діаграми про зростання надходжень до бюджету за перші місяці року, що настав. Але наповнення бюджету недостатньо для сплати боргів і відсотків, що становлять чверть від взятої суми. Уряд має намір розширити повноваження податкових органів, забезпечити їм безперешкодний доступ до особистих рахунків громадян, розширити список і обсяг санкцій, які покладаються за несвоєчасну сплату податку.

Навіть за умови, що введені нововведення збільшать надходження в казну на 5%, це не покриє дефіцит бюджету і не дасть необхідного обсягу коштів, щоб сплатити за борговими зобов’язаннями урядів Порошенка і Зеленського. Останньому доведеться брати короткострокові боргові позики, щоб покрити колишні зобов’язання. За ним відсотки вищі. А виплачувати всі борги, зроблені непрофесіоналами, доведеться середньому українцю і його нащадкам. Для цього і прийняті всі п’ять десятків змін до Податкового кодексу країни.

Добавить комментарий