Допомога малозабезпеченим у 2021 році в Україні

Портал Курс України інформує громадськість про те, що держава надає допомогу сім’ям у вигляді щомісячних виплат. Про це Міністерство юстиції, за заведеним у країні порядком, поінформувало на своїй сторінці у Фейсбуці.

Тенденція розміщувати важливі повідомлення на сторінці соціальних мереж широко поширена серед депутатів ВР і держчиновників. Розрахунок малозабезпеченим сім’ям в Україні в 2021 році в цьому джерелі не вказується. З корисної інформації там тільки вказівка, що на допомогу від України можуть розраховувати громадяни, які проживають на її території.

Допомога малозабезпеченим у 2021 році в Україні

Передісторія подій

На початку третьої декади квітня 2021 року на засіданні українського Кабміну була законодавчо затверджена можливість малозабезпечених сімей в отриманні державної підтримки і що важливо – умови і обсяг її повернення. На відміну від колишніх відомостей, це повідомлення розмістили на Урядовому порталі, який, як виявилося, в Україні теж є. Недалеко від нього можна знайти заклик отримувати головні фінансові новини від Мінфіну на сторінці соціальної мережі Фейсбук.

Головні законодавчі новини такі:

 • допомога незаможним в даному контексті затверджена без дебатів і словопреній, після читання пояснювальної записки, прикладеної до документа;
 • вона розглядалася ще минулого року і навіть згадується у вже давно прийнятому ЗУ;
 • сім’ї з низьким рівнем доходу, іноді не мають коштів на виживання, могли отримати допомогу вже давно і на законних підставах, але депутатам колись було затвердити порядок надання;
 • допомога малозабезпеченим сім’ям в Україні надається без відсотків, але з обов’язковим поверненням коштів назад до держбюджету;
 • вона задумана, як механізм стимулювання громадян до повернення на трудовий ринок;
 • допомога малозабезпеченим у 2021 році в Україні може видаватися працездатним членам для придбання коштів, щоб розпочати ведення власного бізнесу.

Радіти рано: допомога населенню з найбідніших, нехай навіть і з поверненням субсидованих коштів, надаватиметься тільки з наступного, 2022 року. Поки це ще недостовірна інформація, оскільки проведення акту безприкладної щедрості намічено здійснювати з коштів держбюджету на наступний рік. Як показав приклад бюджету на 2021, у разі, коли на виконання закону в ньому немає необхідних коштів, превалює Бюджетний Кодекс і ініціативи заморожуються. Якби порядок надання був прийнятий слідом за законом, на нього можна було б пустити 1,4 млрд грн, з яких видавалося по 8 тисяч підприємцям, постраждалим від коронавірусу. Вони не врятували ФОПів, які перебувають у катастрофічному становищі через локдауни, але допомогли б людям, які опинилися за межею бідності.

Тонкощі статусу

Малозабезпеченість в Україні-тенденція, прогресуюча з кожним роком, але в 2020 її стало зручно списувати на економічну кризу, причиною якого став не тільки коронавірус, хоча це – версія, зручна для влади, в яку вірить частина українського населення.

Допомога малозабезпеченим в Україні

Призначення щомісячних виплат відбувається тільки в тому випадку, коли сім’я живе на дохід, в сумарному значенні від усіх занять не перевищує ПМ сім’ї. Нагадаємо, прожиткових мінімумів в Україні кілька:

 • для інвалідів;
 • пенсіонер;
 • працездатних громадян;
 • дітей різного віку;
 • усереднений для кожної з перерахованих категорій.

На думку аналітиків, жодна з цих цифр не відповідає реальним витратам на життєзабезпечення. Це-якийсь напівабстрактний показник, застосовуваний у варіабельних розрахунках — від оплати лікарняного до індексації та соціальних виплат, штрафів та оподаткування.

Допомога малозабезпеченим сім’ям в Україні в 2021 році, з маленькими дітьми, підлітками, літніми утриманцями та інвалідами, надається після подачі заяви, паспортів і свідоцтв про народження, довідок про доходи кожного члена сімейства і ще десятка довідок, які можуть зажадати чиновники. Всі ці документи, як і обов’язкові форми, затверджені Міністерством соцполітики.

Тим часом патріотичні сайти запевняють населення, що для надання допомоги достатньо двох речей – отримання статусу незаможної сім’ї та відповідності вимог до доходу (сукупний – менше ПМ для сім’ї, допомога буде дорівнювати різниці між цими показниками).

Розрахунок малозабезпеченій сім’ї в Україні в 2021 році залежить від декількох складових і може змінюватися протягом року. Однак точно відомо, що він не може становити більше 75% ПМ. З метою економії бюджетних коштів, з 2021 року до Порядку розрахунку та надання допомоги внесено корективи, які зменшили шанси деяких сімей на їх отримання.

Нові правила

Їх передбачає Порядок № 632. Тепер, щоб зрозуміти, як розраховується допомога малозабезпеченій сім’ї в Україні, потрібно знати основні нововведення:

 1. Сукупний дохід, як і раніше, включає все отримане, що оподатковується (це – не тільки зарплати, премії, винагороди, а й пенсії, стипендії, допомоги по безробіттю, перекази з-за кордону, подарунки). У доходи входять і соціальні допомоги. І якщо з отриманням соцвиплат сім’я виходить через межу бідності, то вони скасовуються на наступне півріччя.
 2. Новий перелік враховується: в нього тепер входить соцдопомога тим, хто не отримує пенсії, доходи ФОПів і самозайнятих, кошти на догляд за інвалідом, Допомога матері-одиначки, спадок і навіть компенсації за локдаун. Якщо людина виграла в лотерею або отримав грошовий приз, це теж може стати підставою для позбавлення допомоги.
 3. Що не входить до розрахунку: гроші учасникам АТО, одноразова виплата при народженні дитини, кошти за роботу у виборчкомі, нагорода матері-героїні та новорічні подарунки дітям. У вигляді особливої милості до доходів можна не плюсувати допомогу на поховання одного з членів сім’ї. Незважаючи на те, що буде переглянутий порядок видачі субсидій, вони будуть покладатися меншій кількості сімей, допомога на оплату палива і послуг ЖКГ все ще не враховується в доходах сімейства.

Одержувачам допомоги по малозабезпеченості або багатодітності (ці два поняття в Україні збігаються), буде важко провести розрахунок самостійно і через інші нові положення в законодавстві. Так, наприклад, якщо близькі родичі проживають на одній площі, вони автоматично перетворюються на провідних спільне господарство, і в обліку доходів фігурують кошти, одержувані сусідом, навіть якщо він не бере участі в життєзабезпеченні і витрачає свої гроші тільки на власні потреби.

Пакунок малюка малозабезпеченим в Україні

Як розрахувати самостійно

У старті беруть участь всі категорії громадян, незалежно від їх соціального статусу і розміру доходів, за умови, що вони проживають на одній житлоплощі і є громадянами України:

 1. Прожитковий мінімум кожної працездатної людини підсумовується. Отримана сума множиться на 35 відсотків.
 2. Дітям налічується за формулою 1 дитячий ПМ+ 2 ПМ (якщо вони різного віку). З підсумкового результату віднімається мінімальна зарплата (зараз це-6 тис. грн. з грудня-6,5 тис. грн).
 3. Крім 2 дорослих і двох дітей, в сім’ї можуть бути пенсіонери, студенти, інваліди – в цьому випадку порядок розрахунку інший.

В таких умовах неможливо назвати певну суму, навіть якщо не звертатися до нововведень 2021 року. Вони мають важливе значення в процедурі нарахування. Оскільки розібратися в цих тонкощах може тільки податківець, інспектор соцзахисту і Компетентний юрист, який займається виключно цією темою і обізнаний про зміни в законодавстві, автори публікацій радять скористатися для проведення розрахунків послугами професіонала. Це дасть відповідь, чи варто збирати всі необхідні документи і звертатися до органів соціального захисту населення.

Додаткова інформація

Тим сім’ям, де є працездатні члени, але вони не працюють і не перебувають на обліку на біржі праці, незважаючи на всі заяви про автоматичне продовження соцвиплат, буде відмовлено в державній допомозі. Подача довідок про доходи тепер буде супроводжуватися ретельною перевіркою, а на використання особистих даних доведеться дати письмову угоду.

Трата Сум великого розміру, другий об’єкт нерухомості, отримання спадщини і наявність автомобіля – все це може стати перешкодою для чиновників в нарахуванні допомоги. Деякі багатодітні сім’ї вже позбулися виплат, в число яких увійшло і допомога по малозабезпеченості в Україні.

З огляду на, скільки доведеться витратити часу і грошей на збір документів для виплати, в якій може бути відмовлено, допомога фахівця в проведенні самостійних розрахунків не завадить.

Добавить комментарий