Портал Курс України інформує громадськість про те, що держава надає допомогу сім’ям у вигляді щомісячних виплат. Про це Міністерство юстиції, за заведеним у країні порядком, поінформувало на своїй сторінці у Фейсбуці.
Тенденція розміщувати важливі повідомлення на сторінці соціальних мереж широко поширена серед депутатів ВР і держчиновників. Розрахунок малозабезпеченим сім’ям в Україні в 2021 році в цьому джерелі не вказується. З корисної інформації там тільки вказівка, що на допомогу від України можуть розраховувати громадяни, які проживають на її території.

Передісторія подій
На початку третьої декади квітня 2021 року на засіданні українського Кабміну була законодавчо затверджена можливість малозабезпечених сімей в отриманні державної підтримки і що важливо – умови і обсяг її повернення. На відміну від колишніх відомостей, це повідомлення розмістили на Урядовому порталі, який, як виявилося, в Україні теж є. Недалеко від нього можна знайти заклик отримувати головні фінансові новини від Мінфіну на сторінці соціальної мережі Фейсбук.
Головні законодавчі новини такі:
- допомога незаможним в даному контексті затверджена без дебатів і словопреній, після читання пояснювальної записки, прикладеної до документа;
- вона розглядалася ще минулого року і навіть згадується у вже давно прийнятому ЗУ;
- сім’ї з низьким рівнем доходу, іноді не мають коштів на виживання, могли отримати допомогу вже давно і на законних підставах, але депутатам колись було затвердити порядок надання;
- допомога малозабезпеченим сім’ям в Україні надається без відсотків, але з обов’язковим поверненням коштів назад до держбюджету;
- вона задумана, як механізм стимулювання громадян до повернення на трудовий ринок;
- допомога малозабезпеченим у 2021 році в Україні може видаватися працездатним членам для придбання коштів, щоб розпочати ведення власного бізнесу.
Радіти рано: допомога населенню з найбідніших, нехай навіть і з поверненням субсидованих коштів, надаватиметься тільки з наступного, 2022 року. Поки це ще недостовірна інформація, оскільки проведення акту безприкладної щедрості намічено здійснювати з коштів держбюджету на наступний рік. Як показав приклад бюджету на 2021, у разі, коли на виконання закону в ньому немає необхідних коштів, превалює Бюджетний Кодекс і ініціативи заморожуються. Якби порядок надання був прийнятий слідом за законом, на нього можна було б пустити 1,4 млрд грн, з яких видавалося по 8 тисяч підприємцям, постраждалим від коронавірусу. Вони не врятували ФОПів, які перебувають у катастрофічному становищі через локдауни, але допомогли б людям, які опинилися за межею бідності.
Тонкощі статусу
Малозабезпеченість в Україні-тенденція, прогресуюча з кожним роком, але в 2020 її стало зручно списувати на економічну кризу, причиною якого став не тільки коронавірус, хоча це – версія, зручна для влади, в яку вірить частина українського населення.

Призначення щомісячних виплат відбувається тільки в тому випадку, коли сім’я живе на дохід, в сумарному значенні від усіх занять не перевищує ПМ сім’ї. Нагадаємо, прожиткових мінімумів в Україні кілька:
- для інвалідів;
- пенсіонер;
- працездатних громадян;
- дітей різного віку;
- усереднений для кожної з перерахованих категорій.
На думку аналітиків, жодна з цих цифр не відповідає реальним витратам на життєзабезпечення. Це-якийсь напівабстрактний показник, застосовуваний у варіабельних розрахунках — від оплати лікарняного до індексації та соціальних виплат, штрафів та оподаткування.
Допомога малозабезпеченим сім’ям в Україні в 2021 році, з маленькими дітьми, підлітками, літніми утриманцями та інвалідами, надається після подачі заяви, паспортів і свідоцтв про народження, довідок про доходи кожного члена сімейства і ще десятка довідок, які можуть зажадати чиновники. Всі ці документи, як і обов’язкові форми, затверджені Міністерством соцполітики.
Тим часом патріотичні сайти запевняють населення, що для надання допомоги достатньо двох речей – отримання статусу незаможної сім’ї та відповідності вимог до доходу (сукупний – менше ПМ для сім’ї, допомога буде дорівнювати різниці між цими показниками).
Розрахунок малозабезпеченій сім’ї в Україні в 2021 році залежить від декількох складових і може змінюватися протягом року. Однак точно відомо, що він не може становити більше 75% ПМ. З метою економії бюджетних коштів, з 2021 року до Порядку розрахунку та надання допомоги внесено корективи, які зменшили шанси деяких сімей на їх отримання.
Нові правила
Їх передбачає Порядок № 632. Тепер, щоб зрозуміти, як розраховується допомога малозабезпеченій сім’ї в Україні, потрібно знати основні нововведення:
- Сукупний дохід, як і раніше, включає все отримане, що оподатковується (це – не тільки зарплати, премії, винагороди, а й пенсії, стипендії, допомоги по безробіттю, перекази з-за кордону, подарунки). У доходи входять і соціальні допомоги. І якщо з отриманням соцвиплат сім’я виходить через межу бідності, то вони скасовуються на наступне півріччя.
- Новий перелік враховується: в нього тепер входить соцдопомога тим, хто не отримує пенсії, доходи ФОПів і самозайнятих, кошти на догляд за інвалідом, Допомога матері-одиначки, спадок і навіть компенсації за локдаун. Якщо людина виграла в лотерею або отримав грошовий приз, це теж може стати підставою для позбавлення допомоги.
- Що не входить до розрахунку: гроші учасникам АТО, одноразова виплата при народженні дитини, кошти за роботу у виборчкомі, нагорода матері-героїні та новорічні подарунки дітям. У вигляді особливої милості до доходів можна не плюсувати допомогу на поховання одного з членів сім’ї. Незважаючи на те, що буде переглянутий порядок видачі субсидій, вони будуть покладатися меншій кількості сімей, допомога на оплату палива і послуг ЖКГ все ще не враховується в доходах сімейства.
Одержувачам допомоги по малозабезпеченості або багатодітності (ці два поняття в Україні збігаються), буде важко провести розрахунок самостійно і через інші нові положення в законодавстві. Так, наприклад, якщо близькі родичі проживають на одній площі, вони автоматично перетворюються на провідних спільне господарство, і в обліку доходів фігурують кошти, одержувані сусідом, навіть якщо він не бере участі в життєзабезпеченні і витрачає свої гроші тільки на власні потреби.

Як розрахувати самостійно
У старті беруть участь всі категорії громадян, незалежно від їх соціального статусу і розміру доходів, за умови, що вони проживають на одній житлоплощі і є громадянами України:
- Прожитковий мінімум кожної працездатної людини підсумовується. Отримана сума множиться на 35 відсотків.
- Дітям налічується за формулою 1 дитячий ПМ+ 2 ПМ (якщо вони різного віку). З підсумкового результату віднімається мінімальна зарплата (зараз це-6 тис. грн. з грудня-6,5 тис. грн).
- Крім 2 дорослих і двох дітей, в сім’ї можуть бути пенсіонери, студенти, інваліди – в цьому випадку порядок розрахунку інший.
В таких умовах неможливо назвати певну суму, навіть якщо не звертатися до нововведень 2021 року. Вони мають важливе значення в процедурі нарахування. Оскільки розібратися в цих тонкощах може тільки податківець, інспектор соцзахисту і Компетентний юрист, який займається виключно цією темою і обізнаний про зміни в законодавстві, автори публікацій радять скористатися для проведення розрахунків послугами професіонала. Це дасть відповідь, чи варто збирати всі необхідні документи і звертатися до органів соціального захисту населення.
Додаткова інформація
Тим сім’ям, де є працездатні члени, але вони не працюють і не перебувають на обліку на біржі праці, незважаючи на всі заяви про автоматичне продовження соцвиплат, буде відмовлено в державній допомозі. Подача довідок про доходи тепер буде супроводжуватися ретельною перевіркою, а на використання особистих даних доведеться дати письмову угоду.
Трата Сум великого розміру, другий об’єкт нерухомості, отримання спадщини і наявність автомобіля – все це може стати перешкодою для чиновників в нарахуванні допомоги. Деякі багатодітні сім’ї вже позбулися виплат, в число яких увійшло і допомога по малозабезпеченості в Україні.
З огляду на, скільки доведеться витратити часу і грошей на збір документів для виплати, в якій може бути відмовлено, допомога фахівця в проведенні самостійних розрахунків не завадить.